#37 – Trump cukruje. Facebook padá.

Facebook nám padá, a to o výrazných 20 procent. Čtvrtletní výsledky dopadly dobře, ale výhledově dojde ke zpomalení růstu tržeb, uvedl finanční ředitel David Wehner. Reálně se tak začíná promítat do výsledků kauza se zneužíváním dat Cambridge Analytica, s tím pravděpodobně související odliv klientů a potřeba investovat do zabezpečení účtů.

Facebook s sebou dolů stáhl i akcie Twitteru (jen za dnešek -15 %) a Snapchatu (-4 %). Twitter sice oznámil potřetí v řadě čtvrtletní zisk po předchozích letech ztrát, ale zároveň indikoval pokles uživatelů o 1 milion. Nad tradičními sociálními sítěmi se smráká. Tento týden oznámilo výsledky čtvrtletního hospodaření dalších 35 % firem zahrnutých do indexu S&P500, který je prostřednictvím instrumentu SPDR S&P 500 ETF součástí Portu portfolií.

Po horších výsledcích a zhoršení výhledu hospodaření poklesly akcie velkých automobilek Ford a General Motors. Mírně dolů zamířily také akcie McDonalds, tržby firmě poklesly v důsledku prodejů restaurací franšízantům. Naopak výrobce čipů AMD oznámil nejvyšší čtvrtletní zisk za posledních 7 let, což vyneslo jeho akcie o 7 % výše. Akcie Airbusu jsou po výsledcích na historickém maximu, vyšší zisk reportovalo rovněž Nestlé. Rekordní zisk oznámil Amazon (2 %).

Prezident Trump se v Bílém domě setkal s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Po předchozím cukrování s prezidentem Putinem, začal cukrovat i s Evropou. K fotce na Twitteru, na níž ho Juncker líbá v břežněvovsko-husákovském stylu, napsal “s Evropou se milujeme”. Jeho politika cukru a biče zjevně začíná přinášet ovoce – Juncker slíbil, že EU začne ihned dovážet “hodně” sóji a více zkapalněného plynu z USA. Obě strany se dohodly na tom, že budou usilovat o “nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů.” To jsme zvědaví, co na to řeknou francouzští zemědělci.


Americká ekonomika roste nejsilnějším tempem za poslední 4 roky. Ve druhém čtvrtletí HDP posílilo o 4,1 procenta, a to díky domácí spotřebě a vládním výdajům. Naopak česká ekonomika brzdí, podle České bankovní asociace růst našeho HDP letos zpomalí na 3,3 %.

Cena zlata se pohybuje poblíž letošního minima na 1 233 dolarech.

Bitcoin posílil o 18 % na 8208 USD. Nic na tom nezměnil ani názor ekonoma ČNB Alexise Dervize publikovaný v měsíčním bulletinu ČNB. Dovolujeme si citovat: “Kryptoměny dneška po sobě nepochybně zanechají trvalé dědictví v podobě technologie blockchainu, jejich životnost jakožto investičního nástroje se nicméně ukazuje být nejistá.

Sentiment investorů zůstává pozitivně nakloněn fintechovým společnostem. Analytici z Wall Street v poslední době tomuto sektoru přejí, fintechové akcie by měly nadále překonávat růst indexu S&P500.

Hezký víkend!


Elon Musk – vizionář, nebo manipulátor?

Určitě se nedá pochybovat o tom, že je Musk úspěšný v tom, co dělá. V posledním článku jsme ho představili jako vizionáře a génia. Na druhou stranu se najde mnoho kritiků, kteří tvrdí, že Muskovy plány a sliby není možné dodržet. Někteří ho dokonce obviňují z účelného lhaní s cílem zvýšit hodnotu akcií jeho společností. Jaké jsou tedy některé jeho minulé nebo potenciálně budoucí neúspěchy?


Rekordní propad akcií Facebooku

Facebook si prošel dalším krizovým obdobím. Obrovská rána přišla po zveřejnění hospodářských výsledků, kdy se ukázalo, že růst zisku společnosti zpomalí. Při propadu se přeprodalo 170 milionů akcií a jednalo se o největší jednorázový propad akcií od jeho vstupu na burzu v roce 2012.


Jak ušetřit peníze každý den

Vůbec nezáleží na tom, v jaké finanční situaci se člověk nachází, aby mohl začít rozumně spravovat své peníze. Ne nutně musí člověk ušetřit každou korunu, kterou vydělal, avšak alespoň do jisté míry bychom se měli všichni snažit peníze ušetřit a následně se je pokusit zhodnotit.


Vývoj vybraných instrumentů (20.7 – 27.7.2018)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
2 841,70
+1,42%
Euro Stoxx 50
3 521,61
+1,78%
Nikkei 225
22 712,75
+0,07%
Ropa
69,35
+1,60%
EUR/CZK
25,620
-0,99%
Dow Jones
25 565,18
+2,02%
Pražská burza
1 092,35
+0,68%
Bitcoin
7 880,01
+7,18%
Zlato
1 232,90
-0,60%
USD/CZK
22,039
-0,61%

Fintech review

Financování fintechů směřuje k rekordnímu roku, otřepaný bitcoin na růstové cestě, akcie facebooku se masivně propadají, Moneta nabídne dobíjecí stanice pro elektromobily, Venezuelská měna je násobně slabší než měna ve hře World of Warcraft a software od českého Sharry Europe bude ovládat nejinteligentnější budovu v Evropě.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme