Search
Close this search box.

FinTech Review – Muskův Twitter a rychle rostoucí Dateio

virtual reality

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Musk kupuje Twitter za 44 miliard dolarů. Americký miliardář Elon Musk se dohodl, že koupí internetovou společnost Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba jeden bilion korun). Získá tak kontrolu nad vlivnou sociální sítí používanou miliony lidí na celém světě. Po dokončení transakce budou akcie Twitteru staženy z burzy, na kterou vstoupily v roce 2013.
  2. Rohlík vyrostl o polovinu a míří do další země. Česká společnost Rohlik Group, zaměřená na on-line prodej potravin, vykázala za minulý finanční rok (květen 2021 až duben 2022) obrat zhruba 12 miliard korun (490 milionů eur), meziroční růst činil 53 procent. Firma vyřídila kolem deseti milionů objednávek, má přibližně milion aktivních zákazníků, proti předchozímu účetnímu období jich přibylo zhruba 250 tisíc. V následujících týdnech vstoupí na italský a rumunský trh, dále se letos plánuje rozrůst do Španělska.
  3. Dateio je nejrychleji rostoucí českou firmou. Princip marketingu navázaného na anonymizovaná data o nákupech uživatele vyšvihl mladou firmu mezi nejrychleji rostoucí společnosti v letech 2017 až 2020 podle žebříčku Financial Times. Mezi těmi českými se umístila nejvýš, když obsadila 170. příčku z tisícovky evropských společnosti, které pro rok 2022 list dal dohromady. Firma kromě Česka funguje i na Slovensku a v Rumunsku. V příštích týdnech plánuje rozšíření také do Maďarska a Rakouska.
  4. Alibaba chystá expanzi v Evropě. Čínská společnost Alibaba Group se chystá rozšířit svou součást Lazada i do Evropy, kde by se chtěla zaměřit na lokální prodejce. Divize Lazada se teď zaměřuje na elektronické obchodování v jihovýchodní Asii a chystaná expanze je součástí snahy čínské firmy o další růst v zahraničí. Do jakých zemí by měla expandovat zdroje zatím nezveřejnily. Alibaba už v Evropě působí prostřednictvím své globální platformy elektronického obchodu AliExpress s čínským zbožím.
  5. Kamenný obchod Mety s virtuální realitou. Americká internetová společnost Meta, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či služby WhatsApp, otevře příští měsíc svůj první kamenný obchod. Zákazníci si v něm budou moci vyzkoušet a koupit zařízení pro virtuální realitu a další přístroje. K otevření dojde v Kalifornii 9. května.
  6. Binance pomáhá ukrajinským uprchlíkům. Největší kryptoměnová burza Binance představila kryptokartu, která umožní uprchlíkům z Ukrajiny uskutečňovat kryptotransakce a přijímat finanční prostředky prostřednictvím Binance Visa Card. V této iniciativě spolupracuje s několika subjekty včetně evropské platformy bankovnictví jako služby (banking-as-a-service) Contis a neziskových organizací Rotary a Palianytsia.
  7. Středoafrická republika legalizovala využití kryptoměn. Vnitrozemský stát ve střední Africe se 4 miliony obyvatel a rozlohou přes 600 tisíc km² schválil zákon o regulaci krypta a legalizoval tím používání kryptoměn na finančních trzích. Nový zákon by měl mít za cíl vytvoření příznivého prostředí pro inkluzivní růst krypto sektoru v regionu, umožnit obchodníkům a podnikům provádět krypto platby a také poskytnout možnost platit daně prostřednictvím kryptoměn.
  8. Nekrachni přichází s finanční aplikací pro děti. Projekt Nekrachni je jedním z pěti projektů, které získaly podporu v rámci Laboratoře Nadace Vodafone. Jeho cílem je finanční vzdělání dětí a mládeže. Samotná aplikace začíná testem dosavadních znalostí, následně se uživateli zobrazí dostupné lekce. Aplikace bude pro všechny studenty základních a středních škol zdarma, stejně jako pro učitele a vedení školy. Aktuálně je hotový prototyp aplikace, intenzivně se vytváří prvních 12 výukových videí dle školních osnov.
  9. Cena plynu pro evropský trh se prudce zvýšila. Cena plynu pro evropský trh se ve středu ráno zvýšila o více než 20 procent a přechodně se dostala až na 125 eur (3064 Kč) za megawatthodinu (MWh). Ukazují to záznamy ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, který je pro evropský trh určující. Trh tak reaguje na oznámení, že ruská plynárenská společnost Gazprom vyplnila svou hrozbu a zastavila dodávky plynu do Polska a do Bulharska.
  10. Projde bankovní účty a najde finanční „viry“. Patron Go míří za hranice. Tuzemský startup Patron Go uvedl před rokem na trh antivirový program, který v rodinném rozpočtu najde finanční viry, upozorní na ně a nabídne levnější nebo kvalitnější alternativu. Počet registrovaných uživatelů překonal hranici 35 tisíc, při analýze 2,5 milionu transakcí našel program přes 70 tisíc předražených plateb. První zahraniční kroky české aplikace směřují na Slovensko, kde ho podpoří 40 miliony korun fond Zero Gravity Capital.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat

peníze a sebevědomí

Peníze a sebevědomí

Blogera, který vystupuje pod přezdívkou Mr. Money Mustache (MMM), jsme již představovali. V tomto příspěvku se

#22 – Bitcoin na all time high

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události