Search
Close this search box.

Fintech Review – Fake news a ohebný Samsung

Fintech Review - Fake news a ohebný Samsung

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Iniciativa OpenAI založená Elonem Muskem vymyslela technologii, která je schopna tvořit fake news (CzechCrunch.cz). Generátor textu GPT-2 dokáže na základě krátkého odstavce napsaného člověkem vygenerovat článek, který se opírá o informace z milionů zdrojů a vypadá, jako by ho napsal člověk. Technologie je tak dobrá, že OpenAI kvůli strachu z jejího zneužití vypustila jen její část určenou pro vědecké účely.
  2. Británii opouštějí velcí byznysoví hráči. Další připravují ostrovany na zdražení (E15.cz). S blížícím se termínem brexitu a stále rostoucí pravděpodobností tvrdého brexitu se společnosti připravují na nejhorší. Automobilka Porsche nutí své zákazníky podepsat smlouvu, ve které potvrzují, že počítají s vyšší cenou své objednávky, zatímco evropská centrála Sony či výroba automobilů Ford se stěhují mimo Británii.
  3. Levisky jdou na burzu. A z Mimi Haas je nová miliardářka (Forbes.cz). Kromě nešťastné zprávy o úmrtí návrháře Karla Lagerfelda se tento týden ve světě módy objevila i pozitivnější novinka. Výrobce legendárních džín Levi’s se chystá po více než 30 letech vrátit na burzu. A z Mimi Hass, jež ve společnosti drží největší podíl, se tak stává miliardářka.
  4. Google se omlouvá za mikrofon, o kterém zákazníkům neřekl (Technet.cz). Do zařízení Nest Guard přidal Google v únorové aktualizaci softwaru možnost používat hlasovou asistentku. To uživatele překvapilo, zařízení totiž oficiálně nemělo mikrofon.
  5. Přišel čas ohebných displejů a 5G. Samsung představil revoluční telefony (Forbes.cz). Na tiskové konferenci Samsungu byla představena nová generace telefonů Galaxy, S10 a S10+. Nově se v řadě Galaxy objeví levnější S10e, ekvivalent iPhonu XR od Applu, a pokus o revoluci v podobě skládacího Galaxy Fold. O pár měsíců později nabídne Samsung model S10 s 6,7palcovým displejem a podporou 5G.
  6. Prodej smartphonů loni stoupl, dařilo se firmě Huawei (Českénoviny.cz). Podle výzkumné společnosti Gartner se jednalo o „rok Huawei“, vedoucí příčky však stále drží společnosti Samsung a Apple. Prodej zařízení Samsungu klesl o osm procent, Apple prodal o tři procenta méně zařízení než v předminulém roce.
  7. Do konce roku bude mít Tesla plně autonomní vozy, tvrdí Elon Musk (iDNES.cz). Musk tvrdí, že do konce roku 2019 budou vozy schopné plně autonomního řízení, do konce příštího roku by pak mělo být bezpečné usnout za volantem. Uvedeným termínem si je prý zcela jistý.
  8. Češi loni provedli kartami miliardu plateb. V bezkontaktních transakcích patříme ke špičce (E15.cz). Češi bezkontaktně zaplatili 852,8 milionů účtů, celkový počet transakcí u tuzemských obchodníků, do kterých se počítají i zahraniční karty, přesáhl poprvé v historii miliardu. Meziroční nárůst přesáhl 100 milionů transakcí.
  9. Švédská Swedbank je podezřelá z praní špinavých peněz a zapojení do skandálu estonské pobočky Danske Bank (IHNED.cz). Podezřelé transakce se týkají asi padesáti klientů a jejich hodnota dosahuje 97 miliard korun. Swedbank spojení s kauzou Danske Bank doteď popírala, nakonec však podezřelé transakce sama nahlásila.
  10. Česká spořitelna spouští okamžité platby. Peníze dorazí během pár vteřin zatím pouze do Air Bank (CzechCrunch.cz). Převod až 100 000 korun během několika sekund je zatím možný pouze mezi těmito dvěma bankami, protože k okamžité platbě je nutná podpora ze strany obou bank. Do konce roku se chystá tuto službu spustit většina velkých českých bank.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Trendy, které urychlil COVID-19

Pandemie koronaviru Covid-19 má fatální následky na ekonomikách po celém světě. Spousta oborů jako hotelnictví,

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny CME, která umožnila

Portu běží naplno a vylepšuje

V tomto týdnu spustilo Portu plný provoz pro neomezený počet klientů. Po ukončení testovací fáze, ve které se k