Search
Close this search box.

FinTech review – FBI měla vlastní kryptoměnu a další FinTech novinky

fintech-review-13-01-tiny

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

FBI chytala podvodníky pomocí vlastní kryptoměny

Co se stalo:

Americká FBI obvinila tři kryptoměnové firmy a 15 jednotlivců z manipulace trhu, odhalila podvodné obchodní praktiky a zabavila 25 milionů dolarů. V rámci tajné operace agenti FBI vytvořili falešný kryptoměnový token, kterým přilákali firmy Gotbit, ZM Quant a CLS Global k účasti na podvodných transakcích. Tyto firmy uměle navyšovaly objemy obchodů, aby nalákaly investory, přičemž bylo zadrženo 15 osob, z nichž pět již přiznalo vinu.

Co to znamená:

Tento případ může mít zásadní dopad na kryptoměnový trh. FBI demonstrovala nový přístup k odhalování finančních zločinů v oblasti digitálních aktiv, což může vést k přísnější regulaci a dalším obviněním. Odborníci předpokládají, že úspěch této operace odradí další firmy od podobných praktik a přispěje k větší transparentnosti a férovosti v kryptoměnovém obchodování.

Další FinTech zprávy

Revolut čelí rekordnímu počtu podvodů. Digitální banka Revolut byla ve Velké Británii loni spojena s téměř 10 000 případy podvodů, což je výrazně více než u konkurence. Tyto znepokojivé statistiky vyvolávají otázky o účinnosti jejích bezpečnostních opatření a rychlosti zákaznické podpory. Zejména po případech, kdy zákazníci přišli během několika minut o vysoké částky. Pokud Revolut neřeší tyto nedostatky, může ztratit důvěru zákazníků a ohrozit svůj růst na globálním finančním trhu.

Rusko tlačí na vytvoření alternativy k systému SWIFT. Před nadcházejícím summitem Brics vyzvalo Rusko členské státy k vybudování nového platebního systému pro přeshraniční transakce, který by obešel sankce a snížil závislost na americkém dolaru. Navrhovaný systém by zahrnoval propojení centrálních bank, transakce v místních měnách a využití technologií distribuované účetní knihy, což by ochránilo účastníky před vnějšími tlaky, včetně sankcí. Rusko se tímto krokem snaží reagovat na na něj uvalené sankce, které mu znemožňují být součástí mezinárodního obchodu pomocí systému pro přeshraniční platby SWIFT.

Počet finančních podvodů vzrostl o 16 %. Jen ve Velké Británii ukradnou podvodníci přes 3 miliony liber denně. Zločinci často cílí na oběti tím, že získají jejich jednorázové ověřovací kódy. Podle UK Finance podvodníci stále častěji obcházejí ochranné systémy bank, což způsobilo výrazný nárůst neautorizovaných plateb. Banky v souvislosti s novými statistikami varují, že podvody představují pro finanční systém „velkou hrozbu“.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

bitcoin-etf-crypto-nl

#21 – Bitcoinová ETF schválena

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn