Search
Close this search box.

Fintech review – Technologické firmy slaví a (ne)bezpečný blockchain

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Reklamní byznys Googlu se oklepal a Alphabet hlásí rekordní kvartál. Rychle roste i cloud, ale zatím nevydělává (CzechCrunch.cz). Alphabet se přidává k Applu a dalším technologickým firmám, které hlásí za poslední čtvrtletí minulého roku rekordní čísla. Příjmy majitele Googlu vzrostly meziročně o 23 procent na 56,9 miliardy dolarů, z toho 46,2 miliardy tvořily příjmy z reklamy.
  2. Netflix už plánuje natočit o šílenství kolem Gamestopu a Redditu film. A není sám (Živě.cz). Boj amatérských spekulantů proti Wall Street rozhodně nekončí, už teď se jej ale minimálně dvě studia chystají zfilmovat. Akciím Gamestopu se v posledních dnech moc nedaří a nikdo neví, jaký bude další krok zaujatých stran (včetně amerických regulátorů), ale zpráva hedgeovým fondům byla zřejmě dost silná na to, aby získala pozornost Netflixu a MGM.
  3. Kryptoměny a kriminalita: špatného chování je mnohem méně, než by se dalo čekat (Lupa.cz). Podle chystaného Chainalysis 2021 Crypto Crime Reportu klesl podíl kriminálních transakcí na blockchainu z 2,1 procenta v roce 2019 na 0,34 procenta za loňský rok. Trojnásobný meziroční nárůst zaznamenal ransomware. Za pozornost stojí srovnání s fiat měnami, kde finanční kriminalita obvykle přesahuje hranici pěti procent.
  4. Zakladatel Amazonu Bezos opustí funkci výkonného ředitele (CeskéNoviny.cz). Jeff Bezos se stáhne do pozadí a na Amazon bude dohlížet jako výkonný předseda správní rady. Ve funkci výkonného ředitele ho nahradí Andy Jassy, který v současnosti řídí cloudové aktivity Amazonu. I tato společnost hlásí rekordní čtvrtletí, v posledním kvartále minulého roku poprvé překonala tržby 100 miliard dolarů.
  5. Ether zlákal kryptospekulanty. Druhá největší virtuální měna zbourala dosavadní rekord (E15.cz). Ether je po bitcoinu druhá nejrozšířenější kryptoměna, na trhu má zhruba 16% podíl. Ke konci týdne se ether pohybuje v rekordních číslech a útočí na hranici 1700 dolarů. Odborníci zájem o měnu připisují chystanému obchodování s futures kontrakty na ether, které začne příští týden na chicagské burze.
  6. Svět start-upů se změnil, koronavirus je ale o dravost nepřipravil, tvrdí odborník (ČT24.cz). Filip Mikschik z portálu StartupJobs poskytuje v rozhovoru pohled na současný stav start-upů. V minulém roce podle Mikschika těžily ze své flexibility, která jim po prvotním propadu způsobeném krizí umožnila oklepat se a dosáhnout růstu.
  7. Spořitelna rozdá Netflix, slaví milion v mobilním Georgi (Peníze.cz). Mobilní bankovnictví George pravidelně používá milion klientů Spořky. Co do počtu transakcí dohání stále mírně populárnější internetové bankovnictví. Překonání milionové hranice banka oslaví soutěží o předplatné Netflixu, do které se mohou klienti aktivně zapojit přes George a Facebook.
  8. Na Sbazaru se rozmohl phising, jde po bankovních účtech, varuje Avast (iDnes.cz). Podvodné nabídky na Sbazaru vypadají jako normální inzeráty na populární zboží. Rozeznat je lze podle viditelného použití strojového překladu. Lidé, kteří o produkty projeví zájem, jsou odkázáni na platební bránu, která jim ukradne platební údaje. Útok je součástí celosvětové kampaně na inzertní portály.
  9. Mobilní aplikace Můj vlak od ČD nově podporuje Apple Pay a Google Pay (Měšec.cz). Aplikace Českých drah doposud podporovala jen manuální zadávání platebních údajů s možností uložení karty přímo do aplikace. Podporu Apple Pay a Google Pay jistě uvítají ti, kteří neradi vkládají své platební údaje do dalších aplikací.
  10. Kapitalismus v ohrožení a tři možné katalyzátory konce akciového býčího trendu podle Bank of America (InvestičníWeb.cz). Bank of America ve své analýze z konce ledna varuje před třemi faktory, které mohou zastavit býčí trend na akciovém trhu v USA. Zprávu banka vydala v době, kdy vrcholila spekulantská párty okolo akcií firem jako GameStop nebo AMC Entertainment. Hlavní akciový stratég banky Michael Hartnett vyhlíží nejpozději ve druhém čtvrtletí minimálně korekci o 10 %.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Vysoká inflace a nízké sazby

Silná domácí poptávka, přehřátý trh práce, vysoké ceny komodit kvůli válce na Ukrajině a tisknutí