Search
Close this search box.

Fintech review – Rakovina prsu a kreditka s displejem

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Amazon zvažuje, že v Německu otevře kamenné obchody. Je však v konfliktu s odboráři (Aktuálně.cz). Amazon odmítá spolupráci s odborovou organizací Ver.di, chce být zodpovědným zaměstnavatelem sám o sobě. Těžko říct, jaké obchody má přesně v plánu, v USA stojí za pozornost prodejny Amazon Go, kde zákazníci nakupují rovnou do tašky a neplatí na pokladně – prodejna sama pozná, jaké zboží si zákazník vzal z regálů, a nákup mu zapíše na online účet.
  2. Weby s internetovým bankovnictvím mívají podle Alef zastaralé šifrování (ČeskéNoviny.cz). Česká IT firma Alef testovala 1 375 serverů finančních společností a zjistila, že jen zhruba pětina používá nejmodernější šifrovací protokoly. Některé weby používají pět let staré šifry či technologie, v nichž jsou přes 20 let známé bezpečnostní trhliny.
  3. Konec opisování SMS. Air Bank zjednoduší platby kartou (Peníze.cz). Internetové platby můžou nově klienti Air Bank potvrzovat skrze aplikaci My Air. Tam stačí k potvrzení platby zadat otisk prstu či neměnný přístupový kód. Banka je tak třetí v Česku, která autorizuje platby podle směrnice PSD2.
  4. Bitcoin se na dvouměsíčních maximech dlouho neudržel (E15.cz). Po téměř desetiprocentním nárůstu přišla přibližně pětiprocentní korekce a bitcoin je opět pod hranicí osmi tisíc dolarů. V minulém roce byla kryptoměna nejsilnější v červnu, kdy přesáhla hodnotu 13 000 dolarů.
  5. Lepší než lékař. Umělá inteligence od Googlu našla nádor v prsu s větší přesností (SvětChytře.cz). Umělá inteligence byla vycvičena na rentgenových snímcích téměř stovky tisíc prsů britských a amerických žen. Když pak měla nádory rozpoznat, měla oproti lékařům o 5,7 procenta menší chybovost při chybném potvrzení a o 9,4 procenta méně docházelo k chybnému vyloučení nádoru.
  6. Český fintech Wultra loni vyrostl o 70 procent, dodává třeba do ČNB (Lupa.cz). Startup dosáhl obratu 13,5 milionu korun, v letošním roce může mířit na 20 milionů. Wultra poskytuje bezpečnostní nástroje bankám, dodává například nástroj PowerAuth pro autentizaci klientů, který používá Moneta či Air Bank, České národní bance pak poskytuje nástroj PSD2 Enabler.
  7. Apple Pay už umí i aplikace Českých drah. Jízdenku na vlak si tak koupíte ještě jednodušeji (CzechCrunch.cz). Používáte na iPhonu aplikaci Můj vlak a máte pocit, že proces nákupu jízdenky zpomaluje zadávání platebních údajů? Aplikace nově podporuje Apple Pay, takže platbu stačí ověřit otiskem prstu nebo skenem obličeje a můžete vyrazit na vlak. O podpoře Google Pay zatím vývojáři mlčí.
  8. Motion code card (dynamický CVC) (FintechCowboys.cz). Deutsche Bank příchází ve Španělsku s kartou, která každé tři hodiny mění CVC. Technologii vyvinula společnost Idemia, v praxi karta vypadá jako normání kreditka, na zádech však místo tištěného CVC má displej, který pravidelně zobrazuje nové trojčíslí.
  9. Státy zavádějí příspěvky na nákup elektromobilů. Česko dál podporuje jen firmy (iRozhlas.cz). Dotace na elektromobily v prosinci loňského roku poskytlo například Slovensko. V Česku budou moct o dotace zažádat právnické osoby, a to nejen na samotná auta, ale i na soukromé nabíjecí stanice.
  10. Přes český startup Roger loni prošly faktury za 2 miliardy korun. Letos začne firmám pomáhat i s financováním zásob (CzechCrunch.cz). Roger umožňuje malým a středním podnikům splacení jejich faktur skrze třetí strany, čímž jim pomáhá s řízením cashflow. Letos chce profinancovat faktury za 4,5 miliard, možná je i expanze do Polska a Řecka.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Finanční předsevzetí pro rok 2024

S novým rokem máme příležitost stanovit si nové cíle. Ty mohou mít různou podobu. Co takhle dát si finanční předsevzetí, která budete dodržovat?

Cesta meteoritu z jádra planety na Portu Gallery

Na naší planetě se zachovalo až překvapivě mnoho meteoritů. Některé dopadly když lidstvo ještě neexistovalo, jiné pády byly natočeny a sdílí se na sociálních sítích. Stejně tak se málo ví, že meteority se mezi sebou velmi liší.