Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.
- Spustili jsme Portu Crypto. Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto. Na Portu Crypto v této chvíli najdete 7 kryptoměn: Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Solanu (SOL), Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Litecoin (LTC) a Tezos (XTZ). Do své Crypto investice si dále můžete přidat kryptoměnový koš Kryptoměny 2050 složený z více kryptoměn. Kryptoměny is zde kupujete skrz instrumenty obchodované na regulovaných evropských burzách (ETP).
- Index investiční gramotnosti lehce vzrostl. Průzkum v rámci projektu Index investiční gramotnosti platformy Portu, který sleduje orientaci Čechů v oblasti investic a spoření, se minulý týden dočkal svého přeměření. Celkově dosáhl Index letos v květnu na 101 bodů a ve srovnání s předchozím průzkumem z loňském října tak vzrostl o jeden bod. Za nárůstem podle analytiků stojí lepší informovanost žen a mladších věkových skupin.
- PPF vycouvala ze spojení s Monetou. PPF a Moneta Money Bank uzavřely v pondělí dohodu o ukončení a zastavení procesu akvizice Air Bank. Důvodem je změna v managementu skupiny, revize celé transakce, a především negativní vývoji makroekonomického prostředí (nedávné navýšení požadavků ČNB na kapitál bank. Mělo se přitom jednat o bankovní obchod desetiletí, při kterém měla vzniknout třetí největší česká banka.
- Inflace v eurozóně v květnu zrychlila. Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zrychlil na 8,1 procenta, zatímco v dubnu byla míra inflace na 7,4 procenta. Inflace v zemích používajících euro se tak vyšplhala na další rekord, nejvýrazněji se zvýšily ceny energií. Nejvyšší inflaci v eurozóně v květnu zaznamenalo Estonsko, kde se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 20,1 procenta. Nejnižší byla míra inflace naopak na Maltě, kde růst cen činil 5,6 procenta.
- eBay plánuje NFT projekt s hokejovou legendou. Aukční portál eBay se spojil s nejlepším hokejistou historie Waynem Gretzkym přezdívaném „The Great One“ v rámci nového projektu v oblasti digitálního umění. Společnost představí třináct limitovaných NFT ve spolupráci s Web3 platformou OneOf, každé NFT bude obsahovat 3D animovaný render nejslavnějších akcí muže s číslem 99 na zádech. Cena bude začínat na 10 dolarech.
- Paraguay schválil zákon o kryptoměnách. Paraguayský kongres navzdory nesouhlasu centrální banky a rozpočtové komise schválil nový zákon o regulaci digitálních aktiv. Opět tak naznačil, že je státem, který by mohl jít směrem k širší adopci kryptoměn. Podobné diskuse o regulaci digitálních měn právě probíhají v Brazílii, Argentině, Uruguaji či v Panamě.
- Banky umožní posílat peníze přes telefonní číslo. Projekt tzv. platby na kontakt, kterou Česká bankovní asociace a jednotlivé banky slibují už roky, spěje do finále a fungovat má začít od příštího roku. Platby na kontakt tak bude možné zadat jen se znalostí telefonního čísla příjemce – v systému se platba s číslem účtu spáruje sama. Registr s nahlášenými páry telefonních čísel a čísel účtů povede ČNB. Do projektu se zapojilo už devět bank. Podobné projekty již fungují např. v USA, Lotyšsku nebo na Slovensku.
- Rozšířená realita pro e-shopy. Česko-slovenský startup Virtooal nabízí od roku 2015 tzv. try-on řešení pro e-shopy. Zákazníci si tak mohou „vyzkoušet“ produkty jako brýle, kosmetiku či další doplňky během online nakupování. Snaží se tak přiblížit prostředí kamenných obchodů a snížit míru vráceného zboží. Aktuálně toto řešení globálně využívá přes šest tisíc e-shopů po celém světě (například Dermacol, L’Oreal či Yves Saint Laurent), každý rok přitom zdvojnásobí tržby.
- SpaceX začne akceptovat platby dogecoinem. Čtyři měsíce od okamžiku, kdy začala platby dogecoinem akceptovat automobilka Tesla, rozšířil Elon Musk možnost používání této kryptoměny jako platidla i v rámci SpaceX. Musk dogecoin vyzdvihuje za jeho schopnost zpracovávat transakce rychlým a zároveň nízkonákladovým způsobem a má za to, že právě tato kryptoměna může být ideální měnou pro běžné každodenní platby.
- „Chorvatská Tesla“ dostala miliardovou investici na rozvoj. Chorvatská automobilka Rimac, která na sebe upozornila svými elektrickými sportovními vozy Nevera, získala od investorů půl miliardy eur (zhruba 12,4 miliardy korun) na další růst. Mezi investory patří například americká banka Goldman Sachs, Porsche nebo japonská banka SoftBank. Hodnota automobilky tak díky nové investici dosáhla hodnoty přes dvě miliardy eur (přibližně 50 miliard korun).
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Článek není investičním doporučením
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
- Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.