Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- Moneta hraje v digitálu jinou ligu. Je první banka na světě s aplikací pro všechny zařízení od Applu včetně televize (CzechCrunch.cz). Moneta Money Bank dlouhodobě spolupracuje s Applem na zkvalitňování služeb, tentokrát si připsala dokonce světové prvenství. Na každé platformě nabízí něco navíc – třeba na Apple TV, u které se může zdát, že je v seznamu spíš do počtu, se klienti můžou detailněji a přehledněji podívat na své investice
- Equa dohání konkurenci, založí účet plně online (Peníze.cz). Pro založení účtu stačí nahrát skeny nebo fotky dvou dokladů a poté ověřit totožnost provedením platby z účtu u jiné banky. Z velkých bank tuto službu nabízí většina, chybí jen Česká spořitelna a Raiffeisenbank.
- S eStravenkou od Up Česká republika nově zaplatíte mobilem přes Google Pay (Měšec.cz). Číslo nahrané eStravenky není uloženo v mobilním zařízení a obchodník se tak nedostane k žádným údajům o kartě. eStravenkou je možné platit stejně jako jakoukoliv platební kartou v Google Pay, a to u 13 000 smluvních partnerů společnosti Up Česká republika.
- Česko má víc platebních karet než obyvatel, loni jich přibylo 900 tisíc (iDnes.cz). Loni Češi drželi 12,7 milionu platebních karet, z toho 12,1 milionu bezkontaktních. Za rychlým růstem počtu karet stojí moderní technologie, placení kartami je díky nim pohodlnější pro prodejce i spotřebitele.
- Jak jsou české banky s nástupem PSD2 otevřené svým klientům? (Lupa.cz). Díky směrnici PSD2 můžete na mnoho způsobů propojovat své bankovní účty a dokonce je zpřístupňovat nebankovním institucím. Jedna z nich, startup Spendee, udává statistiky, jak úspěšní jsou klienti při snaze připojit účty jednotlivých bank ke Spendee. Přestože banky podle směrnice musí toto propojení nabízet, liší se technologickým řešením, které je v některých případech trošku nešťastné.
- Další vyzyvatel Tesly. Na burzu si jde pro kapitál značka Nikola (E15.cz). Nikola vstupuje na burzu skrze spojení s již obchodovanou společností VectoIQ. Firma chce nabízet bezemisní kamiony na alternativní pohon, s vlastním tahačem se chystá na trh i zaběhlejší Tesla, možná nás tak čeká souboj křestního jména s příjmením slavného vynálezce.
- Umělá inteligence objevila nové účinné antibiotikum (SvětChytře.cz). Když se řekne umělá inteligence, pravděpodobně si většina lidí představí nasazení v technických oborech a financích. Strojové učení je ale možné využít prakticky ve všech oborech – například vědci z americké MIT nechali svůj algoritmus zpracovat 2500 léčiv, ten následně vymyslel zcela nové, vysoce účinné antibiotikum.
- Co když akcie nebudou posilovat aneb Jak se vyhnout japonskému scénáři (InvestičníWeb.cz). Akciové trhy dlouhodobě dosahují nových rekordních hodnot, ať dojde k jakkoliv velkému propadu – většinou se trh z krize vyhrabe během pár let. Americký NASDAQ Composite se z prasknutí technologické bubliny zotavoval dlouhých patnáct let, to však není nic oproti japonskému Nikkei 225, který naposledy dosáhl maxima v roce 1989. Jak se vyhnout podobné investici, když nedokážeme předvídat budoucnost?
- Cendis převezme dálniční známky i kontrolu mýta (ČeskéNoviny.cz). Cendis je státní podnik, který zajistí informační systém k dálničním známkám za 128 milionů korun (oproti původní zakázce za 401 milionů), dále převezme kontrolu mýta za 27 milionů korun, což je o 188 milionů levněji než v původní zakázce. Kombinace IT a kontrolního systému vyjde asi na 310 milionů korun, ještě v lednu přitom byl účet dohromady 602 milionů.
- Atlascen.cz s reálnými cenami bytů skončil, o jeho nové podobě startup jedná s ČÚZK (Lupa.cz). Atlascen.cz byl možná dobrý a užitečný nápad, jeho provozovatel však neměl ke zveřejňování dat souhlas Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Obě strany potvrdily, že jednají o možnostech obnovy Atlasu cen v upravené podobě.