FinTech review – Okamžité platby zvyšují HDP a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.
FinTech review – Okamžité platby zvyšují HDP a další FinTech novinky
25. 10. 2024 autor: Lukáš Raška

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Okamžité platby zvyšují HDP a podporují finanční inkluzi

Co se stalo:

Nová zpráva od ACI Worldwide ukázala, že okamžité platby by mohly do roku 2028 přispět k celosvětovému růstu HDP o 286 miliardy dolarů a umožnit více než 167 milionům lidí po celém světě otevřít si bankovní účty. Výzkum, který zkoumal 40 zemí, poprvé prokázal přímou souvislost mezi okamžitými platbami a finanční inkluzí, kdy dostupnost finančních služeb podporuje ekonomický růst a zlepšuje přístup obyvatelstva k bankovním službám.

Co to znamená:

Okamžité platby mají potenciál transformovat moderní digitální ekonomiky tím, že zvyšují efektivitu finančních systémů a posilují finanční inkluzi, což může pomoci milionům lidí vymanit se z chudoby. Zpráva také zdůrazňuje, že banky, zejména v rozvíjejících se trzích, jako jsou Pákistán, Nigérie a Indie, mohou očekávat nové příležitosti k zisku díky rozšiřujícímu se využívání těchto platebních technologií.

Další FinTech zprávy

Apple a Goldman Sachs dostaly pokutu 89 milionů dolarů. Americký úřad odpovědný za ochranu spotřebitele ve finančním sektoru (CFPB) je sankcionoval za špatné nakládání s reklamací transakcí u Apple Card a klamání zákazníků ohledně bezúročných plateb za iPhony. Vyšetřování odhalilo, že Apple nezpracoval tisíce reklamací a Goldman Sachs nedodržoval federální předpisy při jejich šetření. Spotřebitelé čelili zpožděným vrácením peněz a chybným negativním záznamům v kreditní historii.

Nová platforma bude sbírat data o přírodě. Nová iniciativa Nature Data Public Facility pomůže finančním institucím lépe ocenit hodnotu přírody a biodiverzity. Spojuje program Taskforce on Nature-related Financial Disclosures (TNFD) se snahami World Wildlife Fund for Nature (WWF) a dalších organizací, jako jsou Ordnance Survey a University of Zurich. Tento krok má zlepšit kvalitu dat o přírodě a podpořit transparentnost před nadcházející konferencí COP16.

Norské obchody budou nuceny přijímat hotovost. Plán Norska stát se bezhotovostní ekonomikou narazil na překážku, když tamní parlament schválil nové pravidlo, které nutí obchody přijímat hotovost. Přestože pouze tři procenta Norů platí v hotovosti, nová legislativa, podporovaná vládou a norskou centrální bankou, chrání právo spotřebitelů na platbu bankovkami až do výše 20 000 norských korun (asi 42 tisíc Kč). Toto opatření reaguje na frustraci z odmítání hotovosti a zavádí pokuty pro firmy, které pravidla poruší, s důrazem na to, že hotovost je důležitá i v digitální době, zejména pro krizové situace.

Lukáš Raška
Lukáš Raška

Lukáš pracuje v Portu jako analytik finančních trhů. Každý den sleduje, co se zrovna děje na finančních trzích, a to nejdůležitější předává veřejnosti ve srozumitelné formě. Je velkým fanouškem pasivního investování, které v dlouhém období poráží investování aktivní. Zajímá se o to, jak makroekonomické události ale i politika a business ovlivňují ceny akcií i dluhopisů a jaký vliv to může mít na výnosnost investorských portfolií. Jeho cílem je zvýšení investiční gramotnosti všech Čechů.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Novinky ze světa financí

Vždy jednou týdně v pátek zasíláme pravidelné shrnutí z finančních trhů a ekonomiky. Žádný spam, slibujeme.