Search
Close this search box.

FinTech Review – Podle ECB je Bitcoin podvod a další FinTech novinky

fintech-review-02-12-tiny

Přinášíme Vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

ECB vidí Bitcoin jako marketingový podvod

Co se stalo:

Odborníci na platby z Evropské centrální banky (ECB) Ulrich Bindseil, generální ředitel pro tržní infrastrukturu a platby, a Jürgen Schaaf, poradce centrální banky, v příspěvku na blogu zveřejněném ECB označují současný rozruch na kryptotrhu za „poslední bitcoinovou bitvu“.

„Pro zastánce Bitcoinu je zdánlivá stabilizace signálem oddechu na cestě k novým výšinám,“ píší. „Pravděpodobnější však je, že jde o uměle vyvolaný poslední záchvěv před cestou do bezvýznamnosti – a to se dalo předvídat už před krachem FTX, který poslal cenu bitcoinu hluboko pod 16 000 dolarů.“

Co to znamená:

Bitcoin a další kryptoměny jsou často prezentovány jako alternativní forma peněz a ochrana před inflační politikou, kterou v posledních letech provádějí velké centrální banky, jako je ECB.

Propad o 75 % za poslední rok, který se odehrál právě v době, kdy zažíváme dvoucifernou inflaci, a řada skandálů, včetně pádu burzy FTX tento měsíc, však daly kritikům z řad centrálních bankéřů a regulátorů munici, aby se bránili.

Regulační orgány po celém světě připravují pravidla pro svět kryptoměn, který sahá od stablecoinů údajně krytých konvenčními měnami až po formy půjček, které probíhají na blockchainu. Bindseil v e-mailu pro agenturu Reuters uvedl, že kryptoměny by regulační orgány nejradši zařadily do stejné kategorie jako sázky nebo hazardní hry.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová v pondělí uvedla, že nařízení EU o trhu s kryptoaktivy (MiCA) bude v budoucnu pravděpodobně nutné rozšířit. Jednalo se pravděpodobně o narážku na Bitcoin, na který se MiCA nevztahuje. Bitcoin v EU nemá žádnou právní subjektivitu, což znamená, že pravidla MiCA se vztahují pouze na směnárny a burzy, které umožňují jeho nákup nebo směnu.

Další FinTech zprávy

Dřevěné platební karty. Společnost TreeCard, poskytovatel dřevěné debetní karty Mastercard, která převádí zisky z příplatků od obchodníků do programů na obnovu lesů, získala od investorů 23 milionů dolarů. Dřevěná debetní karta je dodávána s mobilní aplikací, která uživatelům umožňuje sledovat výdaje, rozdělovat účty s přáteli a sledovat, kolik stromů bylo vysazeno díky platbám s touto kartou.

Aplikace pro predátorské půjčky jsou častější. Společnost Lookout, která se zabývá cloudovou bezpečností, odhalila téměř 300 aplikací pro půjčky, které kolují v obchodech Apple App Store a Google Play a které vykazují predátorské chování, například exfiltraci nadměrného množství uživatelských dat z mobilních zařízení a obtěžování dlužníků kvůli splácení.

Klarna doufá v zisk. Ztráty švédské FinTech společnosti se ve třetím čtvrtletí zdvojnásobily poté, co se její ocenění snížilo o 85 %, vyplývá ze ve středu zveřejněných finančních výsledků. Vedení ale věří, že ziskovosti na měsíční bázi dosáhne už v druhé polovině roku 2023.

Francie a Lucembursko dokončují experiment s CBDC. Centrální banky použily digitální měny centrálních bank (CBDC) k vypořádání digitálního nativního dluhopisu v hodnotě 100 milionů EUR. Iniciativa spočívala v tom, že dluhopisy vydávala Evropská investiční banka podle lucemburského práva a vypořádávaly se pomocí tokenizovaného zastoupení peněz centrální banky v eurech.

 

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorkou Janou

Rozhovor s investorkou Janou

Naše investorka Jana momentálně plní roli maminky na plný úvazek. Ačkoliv je na mateřské, snaží

Investorka Zuzana

Rozhovor s investorkou Zuzanou

Zuzana se po dynamické roli projektové manažerky v současnosti naplno věnuje svým dětem, se kterými je na mateřské