Fintech review – Pražský Primark a Virtuplex

oculus

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Na český trh vstupuje nový řetězec s oblečením. Primark v příštích letech otevře v Praze obchod (iRozhlas.cz). Oděvní značka Primark otevře v příštích letech v centru Prahy svůj první obchod. Podle Hospodářských Novin se otevře první český obchod Primarku v novostavbě, která vyrůstá na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Projekt s názvem Květinový dům má být dokončen v květnu příštího roku.
  2. Společnost Revolut získala čtyři miliony uživatelů a chce vybudovat evropský „growth machine“ (Finparada.cz). Za pouhé tři měsíce vyrostl počet uživatelů Revolutu z 3 na 4 miliony. V příštích čtyřech letech chce britský startup dosáhnout až na 100 milionů klientů po celém světě. V České republice ho zatím používá přes 55 tisíc uživatelů.
  3. Prodejce módy Zoot má další problém (E15.cz).  Módní eshop Zoot stihla nová komplikace. Soud firmě fungující v režimu ochrany před věřiteli nepovolil uvolnit bankovní účty pro běžný provoz. Důvodem je dlužná daň z přidané hodnoty. Zoot tak nedosáhne na  více než osm milionů korun, přičemž částka může ještě dodatečně narůstat.
  4. Obří bankovní spojení Monety, Home Credit a Air Bank na poslední chvíli padlo (Ceskatelevize.cz). Skupina Home Credit nebude pokračovat v přípravách na sloučení společností Air Bank a Home Credit v Česku a na Slovensku s Monetou Money Bank. Důvodem je s největší pravděpodobností snížení nabídky Monety na převzetí Air Bank a Home Creditu na 18,5 miliardy korun namísto původně navrhovaných 19,75 miliardy korun.
  5. Odpracujte si svou půjčku. Úvěráři zkouší nové metody, balancují však na hraně zákona (Akutálně.cz). V Česku se objevil nový způsob poskytování půjček, který nabízí možnost dluhy umořit i prací, kterou zprostředkovatel sám nabídne. Systém společnosti je založen na tom, že půjčku lze buď klasicky splatit, nebo si ji odpracovat. Dluhu se zájemce může zbavit například rozvážkou jídla.
  6. Bill Gates zaplatil na daních už přes 10 miliard dolarů. Myslí si, že by na nich měli bohatí platit mnohem víc (Czechcrunch.cz). Bill Gates je velkým zastáncem toho, aby bohatí platili na daních více, než tomu je u chudších obyvatel. Dle jeho slov on sám zaplatil na daních už 10 miliard dolarů (nespecifikoval za jaké období), ale vzhledem k jeho zvětšení celkového bohatství by měl určitě platit více. Progresivní zdanění by podle něj pomohlo funkčnosti státu, který by získal více prostředků, které by mohl investovat do školství, zdravotnictví, vědy a dalších segmentů, kde je to potřeba a peníze chybí.
  7. Pražský Virtuplex ukazuje, jak umí virtuální realita pomoct v byznysu (Forbes.cz). V Praze se otevřel největší prostor pro VR v Evropě. Nový startup Virtuplex, který vznikl pod křídly Etnetery, nyní otevřel největší prostor pro virtuální realitu v Evropě, který se rozpíná na ploše 600 metrů čtverečních. Firmy mohou ve Virtuplexu například navrhovat nové komerční či kancelářské prostory, prototypovat a prezentovat produkty všeho druhu od automobilů přes letadla až po tramvaje a také testovat, vzdělávat nebo školit své zaměstnance nebo klienty.
  8. Odklad brexitu do roku 2021: Poslední řešení, nebo ďábelský plán jak udržet Británii v EU? (Info.cz) O možnosti odložení brexitu se hovoří už delší dobu a začíná na něj přistupovat i Theresa Mayová, která podle britských médií plánuje požádat evropskou sedmadvacítku o dvouměsíční odklad, díky němuž by se podařilo vyhnout katastrofickému scénáři brexitu bez dohody. Co by odložení brexitu na rok 2021 přineslo?
  9. AliPay a UnionPay podpoří spuštění J-Coin banky Mizuho (FintechCowboys.cz). Za podpory 60 regionálních finančních institucí spustí banka Mizuho 1. března svoji J-Coin Pay, novou platformu pro digitální kryptoměny. Spolu s potvrzením data spuštění Mizuho rozšířila svoje budoucí plány ohledně nové měny. Tím hlavním je partnerství s Alipay a UnionPay, které J-Coin Pay zařadí mezi aplikace založené na QR kódu, které budou moci používat jejich zákazníci z řad cizinců navštěvujících Japonsko.
  10. Lidl se stal českou dvojkou, utržil 52 miliard. Dotahuje se na sesterský Kaufland (Aktuálně.cz). Obchodní řetězec Lidl dohání v tržbách Kaufland. V loňském roce dosáhl 52 miliard korun a přeskočil tak ze čtvrtého místa na druhé. Německé supermarkety se tak staly největšími rivaly na českém trhu.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme