Přinášíme vám jedenáct nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- Lyft zklamal investory. Taxislužba se propadla do ještě hlubší ztráty, v zisk věří v příštím roce (E15.cz). Alternativní taxislužba prohloubila ztrátu na 2,6 miliardy dolarů. Do zisku se chce dostat do posledního čtvrtletí příštího roku – o rok později než konkurenční Uber.
- Bitcoin je nad 10 000 dolary, rostou i další kryptoměny (Peníze.cz). Chvíli byl, chvíli nebyl… V době psaní článku se kryptoměna stále drží nad desetitisícovou hranicí, kterou tento týden překročila poprvé od září minulého roku. Za letošek stihl bitcoin vyrůst už o 40 procent.
- Česká technologie identifikuje volajícího za 3 vteřiny, může sloužit i k autorizaci plateb (Měšec.cz). S technologií Voice Verify přišla brněnská firma Phonexia. K identifikaci volajícího využívá neuronové sítě a tvrdí, že dokážou rozpoznat nezaměnitelné znaky hlasu stejně jako třeba otisk prstu.
- Hotovost zůstane v dějepise, platby už nebudou vidět. Ptali jsme se českých bank na budoucnost placení i jich samotných (CzechCrunch.cz). Co si o budoucnosti nejen českého bankovnictví myslí samotné banky? Dotazovaní experti se shodují na tom, že bezhotovostní platby porostou na popularitě, podle některých dokonce čeká fyzické peníze zánik.
- Facebook spouští program prověřování zpráv (ČeskéNoviny.cz). Od úterý funguje na českém a slovenském Facebooku ověřování pravdivosti zpráv. Nezávislí fact-checkeři posuzují přesnost obsahu zpráv a pokud nějakou vyhodnotí jako nepravdivou, začne ji Facebook zobrazovat níže v News Feedu uživatelů, díky čemuž se dostane mezi méně lidí.
- Láska podle algoritmu. Otestujte si zprávy drahé polovičky umělou inteligencí (SvětChytře.cz). K svátku zamilovaných si nadělíme i jeden tematický článek. Aplikace MEi dokáže analyzovat vaše zprávy a na jejich základě vyhodnotit kromě vaší osobnosti i chování vašeho protějšku, včetně toho, co si o vás asi myslí. Aplikace funguje i v češtině, avšak počet podporovaných funkcí v našem jazyce je omezený.
- Analytik: Operátoři o nás ví všechno. Na rozdíl od Googlu toho nevyužívají (iDnes.cz). Podle Rostislava Kocmana z telekomunikační společnosti ISP Alliance mají mobilní operátoři k dispozici typ dat, který chybí i reklamním gigantům jako je Google či Facebook. Podle Kocmana může lepší využívání dat o uživatelích být prospěšné všem stranám, tedy i uživatelům samotným.
- Chaos i práce navíc. Lékaři nadávají na zfušované e-neschopenky, firmy zase na lékaře (Aktuálně.cz). Modernizace a přechod z papíru na internet neprobíhá vždy hladce, u státních institucí to platí dvojnásob. Už z titulku je jasné, že elektronická neschopenka na tom není po měsíci fungování moc dobře.
- 6 velkých trendů, které budou ovlivňovat globální ekonomiku (InvestičníWeb.cz). Analytici z UBS vybrali šest trendů, které by měly v příští dekádě zajímat investory. Budou to deglobalizace, technologický rozvoj, přerozdělování bohatství, měnová politika, demografické změny a opatření týkající se životního prostředí.
- Google versus Evropská komise. Tribunál řeší první ze série pokut pro internetový gigant (ČT24.cz). Podle Evropské komise Google zneužívá dominantní postavení na trhu, technologický gigant naopak tvrdí, že mu Evropská komise brání pokutami inovacích. Soudní spor se týká pokuty 2,4 miliardy eur, která byla Googlu udělena za údané zvýhodňování vlastního srovnávače cen.