Search
Close this search box.

Mohou alternativní investice porazit inflaci?

Porazit inflaci v časech, kdy se pomalu ale jistě blíží 20 %, není lehký úkol. Nejistá doba nutí investory hledat neobvyklé způsoby zhodnocení svých prostředků a mnozí odhalili kouzlo alternativních investic. Ani tento způsob investování zřejmě 20% inflaci nedokáže porazit, často ale nabízí zajímavější zhodnocení než standardní investice. Za ty považujeme tři hlavní třídy aktiv – akcie, dluhopisy a hotovost. Alternativní investování by nemělo nahradit to standardní, je ale dobré pro diverzifikaci portfolia.  

Alternativní investice jsou čím dál tím více v kurzu ze dvou důvodů. Prvním důvodem je fakt, že v průběhu pandemie lidé spořili více než obvykle a tyto úspory pořád ještě plně nevyčerpali. Druhým důvodem je neustále rostoucí inflace a klesající akciové/dluhopisové trhy, které nutí střadatele investovat své peníze do aktiv, která svou hodnotu dokážou udržet.  

Například ani poptávka po umění zdaleka nepolevuje – v květnu se prodalo 30 uměleckých děl ze sbírky The Macklowe Collection v hodnotě téměř 250 mil. dolarů. V kombinaci s 35 díly ze stejné sbírky, které se prodaly koncem minulého roku, jde s hodnotou 922 mil. dolarů o nejdražší uměleckou sbírku, která kdy byla prodána. Mezi různými alternativními aktivy jsou však velké rozdíly.  

Umění 

V posledních 20 letech hodnota umění podle známého Mei Moses World All Art Index rostla průměrně o 5,3 % ročně. Umění tak v porovnání s indexem S&P 500 zaostává, neboť tento index vynesl během stejného období 8,3 %. Při pohledu dále do minulosti není rozdíl tak výrazný, pořád je ale ve prospěch amerického indexu, který za 50 let vynesl průměrně 9,7 %, zatímco Art Index pouze 7,9 %.  

Umění ale není pouhou investicí, která je uložená kdesi v depozitáři v elektronické podobě. Umění si může majitel kdekoliv vystavit nebo ho propůjčit galerii. Existuje tak nejen jako určitý uchovatel hodnoty, ale také pro potěchu duše.  

V časech krize se obecně trh s uměním může propadnout, velmi ale záleží na typu krize. Inflační krize, která zasáhla západní svět, může mít na trh s uměním dokonce opačný efekt. 

Investiční alkohol 

Dlouhodobý výnos kvalitního vína nebo whisky je mezi 6 % a 15 % ročně a velkou výhodou je, že i v časech krize není cena vína tak extrémně volatilní jako cena cenných papírů. Investiční alkohol, který je fyzicky uložen ve sklepě nebo palírně, je obecně složitější prodat než cenný papír, k jehož prodeji stačí pár kliknutí na internetu. 

To ale neznamená, že je kvalitní alkohol imunní vůči tomu, co se ve světě děje. Od roku 2001 do roku 2021 se ale index kvalitního vína LIV-EX Investibles výrazně propadl jen dvakrát a se ziskem 270 % překonal výkon indexu S&P 500.  

Mince 

Raritní historické mince z drahých kovů mají hned dvě výhody. První výhodou je materiál, ze kterého jsou vyrobeny, což je velmi často zlato, druhou je pak punc dávných dob, resp. historická hodnota. Drahé kovy jsou dlouhodobě považovány za uchovatele hodnoty, a i když jejich cena v krátkodobém horizontu kolísá, dlouhodobě se může jednat o kvalitní investici. Za jeden gram zlata je možné dnes koupit podobné množství produktů jako před 50 nebo 100 lety. Některé studie dokonce hovoří o tom, že dnes je možné za gram zlata dostat podobný užitek, jako v dobách antického Říma.  

Historická hodnota a příběh je ale ta pravá přidaná hodnota. Obvykle se v časech krizí, kdy lidé nemají dostatek prostředků, utlumuje i trh se vzácnými mincemi. V této inflační krizi tomu tak ale není a historické mince se mezi investory těší stále větší oblibě. Ta je umocněna vysokou poptávkou po čerstvě vyražených mincích z dílny České Mincovny, která má některé mince a slitky beznadějně vyprodané.  

Závěr 

Ani alternativní investice nejsou ochráněny proti občasnému poklesu hodnoty během krizí. Po dlouhé době se však nacházíme v situaci, kdy je krize sice na obzoru, ale větší obavu mají investoři z vysoké a dlouhodobé inflace. Proti ní se chtějí pojistit a v kombinaci s  velkými úsporami se tato obava stane hnacím motorem, který požene ceny alternativních aktiv nahoru.  

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rozhovor s investorem Pavlem

Rozhovor s investorem Pavlem

Pavel má s investováním zkušenosti již z dřívější doby, plané sliby ho ale na dlouhou dobu odradily. Protože

Představení strategie: Růstové sektory

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených

Co jsou dividendy a k čemu jsou dobré?

Dividendy jsou pravidelně vyplácené zisky (burzovně obchodovatelných) společností nebo fondů jejich investorům. Je to pomyslná třešnička na dortu

cryptocurrencies

#4 – Opatrný optimismus

Vítejte u dalšího vydání Crypto newsletteru. Nově přecházíme na měsíční frekvenci, pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější,