Search
Close this search box.

Představení strategie: Rozvojové trhy

Představení strategie: Rozvojové trhy

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.

Představení strategie: Asie – Pacifik
Představení strategie: Odpovědná budoucnost
Představení strategie: Akciové nebe
Představení strategie: Technologický pokrok
Představení strategie: Světová špička
Představení strategie: Zdraví především
Představení strategie: Balancovaný růst
Představení strategie: Vyvážený mix
Představení strategie: Zlatý přístav
Představení strategie: Růstové sektory

Rozvojové trhy – když blue chips nestačí

Investování do S&P 500 a dalších amerických indexů, které jsou plné velkých a známých společností, má mnoho výhod. Akcie firem s dlouholetou tradicí nebudou moc volatilní, ale pořád budou dobře růst, protože jde o obří společnosti, jejichž produkty vídáme v každodenním životě a dlouhodobě je nakupujeme. Stále častěji však narážíme na produkty, které nepřišly ze Spojených států. Už dávno to není jen o tom, že váš iPhone vyrobili v Číně. Z rozvojových trhů pocházejí i samotné značky, distributoři či zprostředkovatelé plateb. Pojďme se podívat, co nabízejí Rozvojové trhy v Portu:

Dluhopisy rozvojových zemí se vyznačují mírně vyšší rizikovostí, která je kompenzovaná vyšším potenciálním výnosem. Instrument se skládá ze stovek světových dluhopisů, emitovaných převážně vládami, i soukromé společnosti tu však mají nezanedbatelný podíl. Kromě toho, že dluhopisy pocházejí z rozvojových zemí, je nic nepojí, a fond je proto opravdu silně geograficky i sektorově diverzifikovaný. Česká republika a Slovensko jsou často považovány za hranici rozvinuté Evropy, a tak tu kromě očekávaných jmen, například Mexika, Indonésie či Brazílie, najdeme i dluhopisy maďarské, rumunské a možná nejvíc překvapivě polské.

Akcie rozvojových zemí jsou, podobně jako výše zmíněné dluhopisy, volatilnější než akcie rozvinutých ekonomik. I zde je odměnou vyšší výnosový potenciál při dlouhodobé investici. Jde o opravdu velký balík akcií, ve fondu najdeme přes 2 800 společností z rozvojových trhů po celém světě. Nadpoloviční většinu expozice tvoří asijská čtyřka Čína, Tchaj-wan, Jižní Korea a Indie, z dalších kontinentů jmenujme Brazílii, Jihoafrickou republiku či Rusko. Konkrétně tu vévodí čínské holdingy Alibaba a Tencent, v těsném závěsu jsou tchajwanský výrobce polovodičů TSMC a jihokorejský Samsung.

Asijské akcie zvyšují expozici strategie vůči nejrychleji rostoucím rozvojovým ekonomikám, které se nacházejí právě v Asii. I tady dominují Tencent, Alibaba, TSMC a Samsung, výraznou váhu tu mají čínské finanční instituce China Construct Bank, Ping An Insurance a ICBC. Za zmínku stojí i konglomerát Reliance Industries, který je největším indickým exportérem. Celkově se instrument skládá z akcií devíti asijských rozvojových trhů.

Dividendové akcie rozvojových zemí se zaměřují na společnosti, které vyplácejí pravidelné a vysoké dividendy. Geograficky ve fondu jasně vede Tchaj-wan s necelými 22 procenty expozice, Čína se tentokrát umístila až na třetím místě, hned za Ruskem. Dohromady se tu nachází sto vybraných firem, z nichž jsme žádnou neměli možnost poznat na nejvyšších příčkách předchozích instrumentů. Ruská Sevestral se věnuje ocelářskému a těžebnímu průmyslu, tchajwanská Nanya Technology se specializuje na výrobu počítačových součástek, konkrétně operačních pamětí, a podobné zaměření jako Sevestral má i ruská společnost s veselým názvem Magnitogorskiy Metallurgicheskiy Kombinat.

Sociálně odpovědné firmy rozvojových zemí jsou pečlivě vybrané společnosti, které jsou specifické svým pozitivním přístupem k životnímu prostředí, etice a morálce. Největší váhu tu má již dobře známá TSMC, dále ve fondu najdeme indické firmy Infosys a Tata Consultancy Services, které nabízejí konzultační služby v oblasti informačních technologií, či dva zásadní hráče v brazilském finančním sektoru: burzu cenných papírů B3 a banku Banco Bradesco, obě největší svého druhu v zemi.

I při investici do této strategie nechává Portu dvě procenta v hotovosti, stejně jako je tomu u všech dalších strategií a portfolií. Ta slouží k zajištění likvidity pro běžné operace s investorovými aktivy. Portu totiž vámi zvolenou strategii volitelně rebalancuje, zajišťuje proti kolísání české koruny, stará se o dividendy či úschovu cenných papírů. Hotovostní složka zajišťuje, že se strategií může Portu pracovat například bez časté nutnosti prodávat instrumenty, což může mít nežádoucí daňové dopady.

Rozvojové trhy pomalu ale jistě dohánějí ekonomiky rozvinuté. Přesto jde o rizikovější investici, což dokazuje například obchodní válka mezi Čínou a USA, avšak na základě dosavadního vývoje se dá očekávat, že rozvojové země budou mít stále větší podíl na růstu světové ekonomiky. Epicentrem rozjezdu současných rozvojových trhů je Asie, což bere v potaz i tato strategie, ta je proto skvělou příležitostí, jak do jejich potenciálu investovat.

 

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

peníze a sebevědomí

Peníze a sebevědomí

Blogera, který vystupuje pod přezdívkou Mr. Money Mustache (MMM), jsme již představovali. V tomto příspěvku se podělíme o zajímavou

Rolex GMT Master

Švýcarský hodinářský průmysl

Dopadu pandemie se nevyhnul ani švýcarský hodinářský průmysl, zároveň to byl ale impulz k mnoha potřebným změnám. Nejvíce zasažený

Makléř – 14. díl: Lednový efekt

Vánoční večírek proběhl ve stylu „Gold akcí“ – hodně drahého pití, hodně dobrého jídla, hodně zábavy. Drahá kapela