Search
Close this search box.

Raritní poštovní známka poprvé v aukci

Od 1. do 4. června 2023 se v malebné metropoli Slovenska, v Bratislavě, rozprostře výstava poštovních známek. Tato událost představuje vzácnou příležitost pro všechny milovníky filatelie, neboť během ní se nejen naskytne možnost prohlédnout si širokou škálu známek z různých koutů světa, ale také se zúčastnit aukce organizované pražskou společností Filatelie Petr Flaška. Součástí této aukce bude i několik opravdových rarit, po kterých touží téměř každý sběratel nejen československých známek. Některé z těchto kusů jsou světové unikáty, které doposud ani nebyly nikde vystavovány.

 

 

Největší raritou, která bude dražena 3. června v hotelu Radisson Blu Carlton Bratislava, je tmavě zelená rakouská známka „Znak“, široký formát (26 mm x 29 mm) v nominální hodnotě 4K s převráceným přetiskem POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919. Jedná se o tzv. 1. typ přetisku a je to SVĚTOVÝ UNIKÁT, což znamená, že existuje tento jediný exemplář. Zde zobrazená známka nikdy nebyla ve veřejné aukci a z tohoto důvodu ji ani katalogy zatím neuvádějí. Tato emise je sice známá mnoha padělky přetisků, pravost tohoto exempláře ovšem dokazují nespočetné značky znalců Lešetického, Šuly, Fraňka, Gilberta, Karáska, Beneše, Vrby a v neposlední řadě i Vrbův atest pravosti.

Tato známka má též ohromný investiční potenciál – jak již bylo zmíněno, jedná se o světový unikát s vyvolávací cenou pouhých 1 000 000 korun.

Zajímavým exemplářem je též aukční položka číslo 286, 50 h červená, vodorovná nezoubkovaná dvoupáska s deskovou vadou na známkovém poli 39. Tato desková vada je známá jako „vajíčko v pase“ – jedná se o vadu tiskové desky, která zapříčinila nedotisk ve tvaru vajíčka. Na stříhaných známkách se tato vada vyskytuje velmi řídce. Vyvolávací cena je 130 000 Kč.

Nejen známky, ale i jejich zkusmé tisky jsou mezi sběrateli vyhledávány a vysoce ceněny. Aukční položka číslo 157 je soutisk zkusmého tisku známek Hradčany a Matka Slávie v zelené barvě. Konkrétně se jedná o soutisk devíti kusů návrhů známek Hradčany s plným hodnotovým štítkem a tří známek nevydaného návrhu Matky Slávie. Tento exemplář je na známkovém papíru s původním lepem se stopami po přilepení. Jedná se o velmi vzácný a naprosto ojediněle se vyskytující soutisk, jeden z nejhledanějších zkusmých tisků ČSR I. Vyvolávací cena této rarity je 450 000 Kč.

Velmi zajímavá je také položka 539, přepážkový list „Brouci“ v nominální hodnotě 1,60 Kč z roku 1962, což je z filatelistického hlediska moderní materiál. Zajímavostí tohoto exempláře je fakt, že je neperforovaný a pravděpodobně pochází z etapy nastavování barev při tisku (otisk černé barvy je posunutý asi o 1,5 mm šikmo doleva). Exempláře tohoto typu jsou pro sběratele velmi důležité, neboť v jejich sbírkách dokládají postup výroby známek. Podle zdrojů z odborných kruhů se pravděpodobně jedná o unikát. Vyvolávací cena je 180 000 Kč.

Stále je co objevovat a stále je do čeho investovat. Pokud vás některá z těchto položek zaujala, tak si poznamenejte do kalendáře datum 3. června 2023, aukce začíná v 9:30 hodin ráno. Můžete se jí v Bratislavě zúčastnit buď osobně, nebo můžete aukci sledovat a zároveň dražit z pohodlí svého domova pomocí internetové aplikace. Nemáte-li 3. června čas, je možné aukční příkazy odeslat již nyní – stačí se zaregistrovat na www.filatelie-flaska.cz.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Nově na Portu: Pravidelné převody  

Nově můžete nastavit pravidelný převod peněz z Peněženky nebo z Investiční rezervy do vašich ostatních investic, a tím ještě efektivněji řídit zhodnocování financí.

holka s nákupem

Trpělivost přináší peníze

Lidská mysl je příliš složitá a rozmanitá na to, aby se dala popsat (byť sebesložitějším) ekonomickým modelem. Ačkoliv