Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn. Tentokrát shrneme nejen uplynulý měsíc, ale i celý rok 2023.
Zatímco rok 2022 byl ve znamení propadů, v roce 2023 se kryptoměny pomalu, ale jistě vracely na výsluní. Po špatném roce a krachu burzy FTX v listopadu 2022 řada lidí předpovídala kryptoměnám konec, pozitivní nálada ale převládla. Růst byl rozložený do celého roku, přispělo k němu několik událostí a řada kryptoměn si připsala výnosy v desítkách, někdy i stovkách procent. Rostlo i ohodnocení celého kryptoměnového trhu, které přesáhlo hodnotu 1,6 bilionu dolarů.
Nejstarší a nejznámější kryptoměny Bitcoin zakončila prosinec roku 2023 na ceně přes 42 tisíc dolarů za jednu minci a za celý loňský rok si Bitcoin připsal přes 150 %. Při vyjádření ceny v českých korunách poté Bitcoin překonal hranici jednoho milionu korun za minci. Bitcoin zůstává nadále nejpopulárnější kryptoměnou a svou dominanci v roce 2023 ještě zvýšil. Tržní kapitalizace Bitcoinu tvoří nově 52 % z celkové kapitalizace celého kryptoměnového trhu, na začátku roku 2023 to přitom bylo pouze 41 %.
Dařilo se i Ethereu, kryptoměně fungující na rozdíl od Bitcoinu na metodě „proof of stake“. Nepotvrdily se obavy, že nová metoda ověřování transakcí bude pro Ethereum znamenat tragédii. Díky ceně převyšující na konci prosince 2280 dolarů za minci vzrostlo v roce 2023 o téměř 104 %. Doslova z popela vstala Solana, která si za loňský rok připsala přes 970 %. Solana zaznamenala významný nárůst díky několika integracím, jako je například rozšíření možností vypořádání stablecoinů v blockchainu společností Visa nebo partnerství Shopify se Solana Pay.
Komu se naopak nedařilo, byla kryptoburza Binance. Binance čelí problémům a ztrátě důvěry dlouhodobě. Podle americké Komise pro cenné papíry (SEC) se Binance zapojila do rozsáhlé sítě podvodů, střetů zájmů nebo obcházení zákonů. Její zakladatel Changpeng Zhao se dokonce vzdal své funkce CEO a fakticky se přiznal k praní špinavých peněz. Znovu se tak potvrdilo, že kryptoměny by lidé měli nakupovat pouze u prověřených a důvěryhodných poskytovatelů.
To, že se kryptoměnám bude v roce 2023 dařit, naznačily už události z března. Pád Silicon Valley Bank, Silver Bank a Signature Bank způsobil nedůvěru v tradiční bankovní systém. Ze vzniklé nedůvěry ale těžil někdo jiný – kryptoměny a především Bitcoin. Jedním z cílů tvůrců Bitcoinu totiž bylo vytvořit alternativní prostředek směny, který by měl konkurovat tradičnějšímu finančnímu světu. To se promítlo v ceně Bitcoinu. Ten si v následujících dnech připsal přes 40 % a předznamenal tak vývoj po zbytek roku. Naproti tomu akcie nejen zkrachovalých bank zamířily opačným směrem.
Za pozitivní náladou z loňského roku stojí také časté spekulace ohledně spuštění nových kryptoměnových ETF od velkých amerických spravců majetku, jako jsou společnosti BlackRock, Invesco, Fidelity nebo WisdomTree. K tomu zatím sice ještě nedošlo, tato možnost se ale jeví čím dál reálnější, na americkém trhu by mohlo ke spuštění ETF dojít už v lednu 2024. To by mělo otevřít cestu k investicím do kryptoměn řadě institucionálních i drobných investorů. Mimochodem v Evropě a Česku už podobné produkty máme, a to díky tzv. kryptoměnovým ETP, právě díky nim můžete do kryptoměn investovat přes Portu Crypto.
V kryptoměnové komunitě se také čím dál více mluví o příštím halvingu. Při halvingu se odměna za těžbu u Bitcoinu každé čtyři roky snižuje o polovinu. Další halving nastane již v dubnu 2024, ty předchozí byly v minulosti vždy spojeny s růstem ceny Bitcoinu. Očekávání jsou tak znovu vysoká a zvýšený zájem tlačí cenu kryptoměny nahoru. Na druhou stranu spoléhat se na růst ceny po halvingu bychom rozhodně nedoporučovali, halving totiž už může být v tržní ceně zohledněn a na cenu Bitcoinu tak nemusí mít žádný vliv.
Vlk z Centra.Tech. Na populární streamovací síti byl nedávno uveden dokument Bitconned, shrnující příběh divokého období ICO (initial coin offering) kolem roku 2017 a skupiny zakladatelů-podvodníků společnosti Centra.tech. Poutavý snímek nás zaujal, jelikož velmi dobře poukazuje na rizika spojená s investováním do neprověřených společností s cílem rychlého zbohatnutí. Nebudeme prozrazovat, jak příběh dopadne, ale můžete nám napsat, zda byste si přáli více tipů na podobný obsah v budoucích vydáních Crypto newsletteru. Příjemné podívání!
Jak se dařilo Portu?
Naši službu Portu Crypto jsme spustili v roce 2022. Řada investorů tak s námi prošla psychicky náročným období, kdy se ceny kryptoměn propadaly. Na druhou stranu ten, kdo toho využil k nákupům ve slevách, může vidět výsledky své práce. Kryptoměnové trhy se zotavily, nadále však platí, že se jedná o rizikovou investici, která by měla být určena pouze zkušeným investorům. V Portu věříme, že kryptoměny mohou být zajímavým doplňkem portfolia, proto si je třeba můžete přidat i do našeho nového Důchodového účtu (DIP).