Týden bohatý na makroekonomické události nepřinesl žádné překvapení a nejsledovanější akciové indexy tak končí v zelených číslech. Americký index S&P 500 si připsal 3,0 %, ještě více vzrostl technologický index Nasdaq Composite, a to o 4,1 %. Pozitivní nálada ovládla i Evropu a index Euro Stoxx 50 se zvýšil o 2,6 %. Dařilo se i akciím v Asii, když japonský index Nikkei 225 končí v zisku 4,5 % a čínský Hang Seng vzrostl o 3,6 %.
Fed si dává pauzu. Americká centrální banka ve středu ponechala úrokovou sazbu v pásmu 5 až 5,25 %. Pauza ve zvyšování nikoho nepřekvapila, už teď je ale velká šance, že hned na dalším zasedání na konci července Fed sazbu znovu zvýší. Podle výhledu se bude zvyšovat o 0,5 p.b. Americká inflace sice za květen klesla na 4 %, k dvouprocentnímu cíli je to ještě daleko. Fed pravděpodobně nechce nechat nic náhodě a půjde si za svým cílem.
S&P 500 v bull marketu. Pozitivní zprávy o klesající inflaci, odolné ekonomice a vzkvétající umělé inteligenci zapůsobily jako červená barva na býka. Na trhu opět převládla býčí nálada a americký index S&P 500 vzrostl od svých minim z loňského roku přes 20 %. Ti, kteří investovali během poklesů, si nyní mohou užívat první plody.
Nic nového na úrokové frontě. ECB zvýšila úrokovou sazbu na 4 % podle očekávání, čímž dosáhla 22letého maxima. Další manévrovací prostor má ale ECB značně omezený. Eurozóna totiž vstoupila v 1. čtvrtletí tohoto roku do technické recese a další zvyšování může ekonomický propad umocnit. Kvůli nadále vysoké inflaci se ale stále se zvyšováním sazeb počítá.
Aspoň máme Messiho. V EU, USA, Česku i jinde ve světě růst cen sice klesá, to se ale nedá říct o Argentině. Za květen tam meziroční inflace překonala 114 % a dosáhla 32leté maximum. Pro zemi, pro kterou jsou typické 3 věci – inflace, hospodářské krize a inflace – to rozhodně dobrá zpráva není.
Goldmani jsou býci. Býčí nálada ovládla i analytiky investiční banky Goldman Sachs. Ti zvýšili cílovou cenu pro index S&P 500 na 4 500 bodů na konec letošního roku a hodnotu 4 700 bodů za 12 měsíců. V současné době se index pohybuje kolem úrovně 4 420 bodů. Goldmani tak očekávají růst indexu o dalších 6,3 %.
Deflace potravin. Světový index cen potravin OSN (modrá linka), který sleduje měsíční změny cen koše běžně obchodovaných potravin, klesl v květnu na nejnižší úroveň od dubna 2021. Brzy bychom tak mohli pocítit dopad na naše peněženky.
Ropy bylo dost. Mezinárodní energetická agentura (IEA) poprvé v historii předpovídá vrchol světové poptávky po ropě. Ten by měl nastat na konci tohoto desetiletí. Poptávku bude snižovat zpomalující světová ekonomika a přechod na čistší paliva. V letošním roce očekává IEA rekordní nárůst nových obnovitelných zdrojů energie (107 GWh).
Mizerný index. Míra bídy, která kombinuje meziroční inflaci a nezaměstnanost, klesla v USA na 7,7 %, což je nejnižší hodnota od roku 2021. Index potvrzuje, že ekonomika Spojených států je velmi odolná a katastrofický scénář spiklenců ohledně pádu největší světové ekonomiky se tak opět odkládá.
Google zlobí. Google byl obviněn ze zneužívání dominantního postavení v oblasti reklamní technologie k potlačení konkurence. Firmě tak hrozí nucený odprodej částí tohoto lukrativního byznysu, který stojí za 79 % tržeb společnosti. Komisařka EU Vestager uvedla, že by se Google například mohl zbavit svých nástrojů DFP a AdX. Tím bychom ukončili střet zájmů.
Binance v problémech. Americké banky začaly kryptoburzu Binance blokovat kvůli jejím nedávným skandálům. Klienti její pobočky Binance.US tak měli v úterý 12. června poslední den na to, aby využili své bankovní účty k vybrání peněz z této platformy. Binance už v minulém týdnu pozastavila příjem vkladů v amerických dolarech. Prý jen dočasně.
Akvizice nikde. Microsoft je zase o krok dál od převzetí herního studia Activision Blizzard. V dubnu vetoval akvizici britský antimonopolní úřad poté, co ji Evropská komise podmínečně schválila. Nyní chce transakci v hodnotě 70 miliard dolarů zablokovat i USA kvůli obavám z ohrožení hospodářské soutěže.
1 lístek do vesmíru, prosím. Společnost Virgin Galactic jako první vynesla člověka (ne-kosmonauta) do vesmíru v roce 2021. Od srpna začne s pravidelnými měsíčními lety na oběžnou dráhu. Kolik stojí lístek? Jen 400 tísíc dolarů (8,7 milionů korun). Už si šetříte?
Zelený hliník. Společnost Norsk Hydro vyrobila jako první na světě hliník s využitím zeleného vodíku. Podle norské firmy je to první krok směrem k dekarbonizaci produkce. Zelený vodík se vyrábí obnovitelnou elektřinou a považuje se za čistou alternativu zemního plynu pro výrobce oceli či chemický průmysl. Norsk Hydro vlastní i slovenského výrobce hliníku Slovalco, který však kvůli cenám energií nevyrábí.
Inflace klesá. Meziroční míra inflace v ČR se v květnu snížila o 1,6 p.b. na 11,1 %. Největší vliv na pokles meziročního cenového růstu mělo zejména snížení cen v oddíle bydlení a oddíle potraviny a alkoholické nápoje. V květnu zpomalily svůj meziroční růst ceny zemního plynu na 47,6 % (v dubnu 53,1 %) a tuhých paliv na 39,4 % (v dubnu 47,6 %).
Přibývá nás. Počet obyvatel ČR se v prvním kvartálu zvýšilo zhruba 23 tisíc na 10,85 milionu. Dle ČSÚ tomu ale pomohla migrace ze zahraničí. Za první 3 měsíce letošního roku se k nám přistěhovalo 41,3 tisíc osob. Mezi přistěhovalými dominovali občané Ukrajiny, kteří představovali tři čtvrtiny. Za stejné období se u nás narodilo 22 tisíc dětí.
Uhlíkově neutrální? Podle firmy Boston Consulting ČR musí do transformace na bezuhlíkovou ekonomiku do roku 2050 investovat 3,2 bilionu korun. S investicemi je podle ní potřeba začít hned a máme se zaměřit na podporu technologií, které lze vyvážet do ostatních zemí. Jedině tak si podle autorů studie ČR v konkurenci evropských států udrží silnou pozici a vysokou životní úroveň obyvatel.
Co nás čeká v příštím týdnu?
Příští týden bude z pohledu makroekonomických událostí klidnější. Sledované ale bude středeční zasedání České národní banky, kde se ovšem neočekává žádná změna sazeb. V pátek dorazí květnový vývoj průmyslových cen PPI v eurozóně.
Co nového v Portu?
Bavila by vás práce s klienty? Výborně – v Portu jich máme přes 200 000! Stabilně jako platforma rosteme, a proto hledáme nové kolegy, kteří by nám v práci s nimi pomohli. Pokud by vás práce u nás zaujala, dejte nám o sobě vědět na info@portu.cz. Stačí napsat něco málo o sobě a přidat vaše CVčko.
Hezký víkend!
Na pivu s analytiky #5: Květnový přehled
Akciové trhy míří vzhůru.
Vláda schválila dlouhodobý investiční produkt a změny penzijního spoření
Vláda schválila návrh zákona, podle kterého budou lidé moci využívat daňové zvýhodnění u dlouhodobých investičních produktů.
FinTech review – Banky ztrácí klienty kvůli špatné zákaznické zkušenosti a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.