Z uplynulého týdne vychází „vítězně“ USA. S&P 500 ztrácí 0,9 %, Nasdaq Composite klesl o 0,5 %. Euro Stoxx 50 za uplynulých pět dní umazal podstatně více (3,6 %). Ani Asie na tom není o moc lépe. Japonský Nikkei 225 odepsal 2,4 % a čínský Hang Seng je níže o 2,9 %.
Jak to vidí BlackRock? Největší správce finančních aktiv na světě ve své pololetní zprávě zkoumal, co v příštích letech ovlivní výkonnost světových trhů. Pozitivní vliv má mít umělá inteligence. Opačně má na vývoj trhů působit stárnutí populace spojené s nižší produktivitou práce a ekonomickým růstem. Turbulencí v bankovním sektoru se prý nezbavíme a hybatelem má být i přechod na uhlíkovou neutralitu či geopolitika.
Finkova crypto-otočka. U BlackRocku ještě zůstaneme. Jeho CEO Larry Fink uvedl, že kryptoměny, a především Bitcoin, by mohl vést k revoluci finančního systému. Dříve výrazný kritik kryptoměn také řekl, že nejznámější kryptoměna může být dobrou alternativou ke zlatu jako zajištění proti inflaci, protože se jedná o mezinárodní aktivum, které není vázáno na žádnou měnu.
My však jako vždy apelujeme na dobré rozložení vašich investic. Do Bitcoinu, kam můžete investovat například přes Portu Crypto, neumisťujte příliš mnoho svých prostředků. Základem by mělo být diverzifikované akciové portfolio a alternativní investice by neměly zaujímat více jak čtvrtinu vašeho zainvestovaného majetku.
BigTech táhne trh. Loni technologický sektor táhl americký trh ke dnu, letos je naopak jeho hlavním motorem. Akcie společností Microsoft, Nvidia a Alphabet poháněné nadšením z potenciálu umělé inteligence v tomto roce prudce rostly a téměř samy vytáhly trh z útlumu. Od začátku roku index S&P 500 vzrostl o 15,3 %.
Čipová válka eskaluje. Čína v pondělí oznámila, že zavede kontroly ve vývozu některých vzácných kovů do USA, které se při výrobě čipů využívají. Reaguje tím na plány Washingtonu zastavit dodávky pokročilých čipů do Číny už tento měsíc. Další narušení globálních řetězců na obzoru?
Robot učitelem. Harvard bude v příštím semestru vyučovat své studenty pomocí AI profesora. Nový nástroj zvaný „CS50 bot“, podobný ChatGPT, bude profesorům a studentům pomáhat tím, že zodpoví běžné otázky a poskytovat zpětnou vazbu ohledně kódování. Cílem je umožnění studentům učit se vlastním tempem a stylem.
Norsko za vodou. Už tak bohatý severský stát plný nalezišť ropy objevil naleziště fosfátů, ve kterém je stejně zásob, jako má zbytek světa dohromady. Společnost využívající naleziště tvrdí, že dokáže uspokojit světovou poptávku po hnojivech, materiálech pro výrobu solárních panelů a baterií do elektromobilů nejméně na příštích sto let. Kam se hrabe naše lithium.
Twitter Killer spuštěn. Společnost Meta vlastnící sociální sítě Facebook a Instagram spustila textovou síť Threads, kterou chce konkurovat kritizovanému Twitteru. První zpráva na síti od šéfa Mety Zuckerberga měla za pár minut několik tisíc „lajků“ a můžeme tak hovořit o úspěšném startu. Síť je dostupná ve 100 zemích světa kromě států EU kvůli nejasnostem ohledně GDPR. Twitter Metě na oplátku vyhrožuje soudem.
Home Office Sapiens. Internet baví 3D model, který má naznačit podobu lidí pracujících z domova v roce 2100. Britská firma dodávající kancelářský nábytek a ergonomické židle při jeho tvorbě vycházela z výzkumu, podle kterého více než třetina lidí pracujících na dálku nemá vyhrazený speciální prostor pro práci. Tvůrci konzultovali model i s odborníky z oblasti zdravotnictví. Reálnost výsledku posuďte sami.
Tesla trhá rekordy. Americký výrobce elektromobilů za druhé čtvrtletí dodal rekordních 466 tisíc vozů, což je o 83 % více než v loňském kvartálu. Ukázalo se, že snížení cen aut byl dobrý krok, a to zejména v USA, Velké Británii a Číně. Obzvlášť za Čínu bude Tesla šťastná, protože zde dlouhodobě bojuje s konkurenční automobilkou BYD. Akcie po zprávě vzrostly o 7 %.
Vzkříšení Rivianu? Amazon začne v Evropě nasazovat elektrické dodávky značky Rivian. Akcie Rivian jsou sice od nového roku v plusu o 27 %, ale od jeho vstupu na burzu v listopadu 2021 jsou v červených číslech, a to o 81 %. Prvních 300 vozidel v nejbližších týdnech zavítá na německé silnice. Celkově si Amazon, současně největší akcionář společnosti, od Rivianu objednal 100 tisíc aut.
Magická hranice pokořena. Společnost Apple se zapsala do historie jako první společnost, jejíž tržní kapitalizace překonala 3 biliony dolarů. To se dosud žádné jiné firmě nepovedlo. Apple překonal zmíněnou hranici již během obchodování 3. ledna 2022. Seanci však tehdy nakonec uzavřel těsně pod třemi biliony. V letošním roce akcie posílily o 49 %.
Tento technologický gigant má historických zářezů více. Apple byl například první společností na světě, která v roce 2018 dosáhla tržní kapitalizace 1 bilion dolarů. Tuto metu doposud pokořilo pouze dalších velikánů – Microsoft, Saudi Aramco, Alphabet, Amazon a nově i Nvidia.
Důchodové novinky. Vláda představila několik důchodových novinek, které budou platit do půl roku. Jedná se zejména o zpomalení řádných valorizací a zpřísnění podmínek pro předčasné důchody. Průměrný důchod nyní přesahuje 20 tisíc korun a odchází se do něj v 65 letech. My ale jen na stát spoléhat nedoporučujeme. Člověk se musí zajistit i vlastními investicemi. Jak a kolik si odkládat na důchod, zjistíte zde.
Průměrná mzda vzrostla, ale klesla. V prvním čtvrtletí podle ČSÚ průměrná nominální mzda v ČR meziročně vzrostla o 8,6 % na 41 265 korun. Reálně se ale snížila o 6,7 %, a to kvůli přetrvávající vysoké inflaci. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou, proto se uvádí tzv. medián představující střední hodnotu mezd. Ten v prvním čtvrtletí činil 34 741 korun.
Zlepšujeme rozpočtovou bilanci. Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 215,4 miliardy korun z květnových 271,4 miliardy korun. Podle ministerstva financí ke zlepšení salda přispělo inkaso korporátní daně a příjmy z rozpočtu EU. I tak je ale schodek druhý nejvyšší od vzniku Česka po roce 2021. Loňský pololetní deficit činil 183 miliard korun.
Co nás čeká v příštím týdnu?
Tento týden jsme si od důležitých makrodat odpočinuli. Následující týden o ně ale nebude nouze. Ve středu dorazí hodnota červnové inflace v USA a Německu, podle které bude Fed spolu s ECB uzpůsobovat svou měnovou politiku. Ve stejný den se dozvíme míru nezaměstnanosti v ČR, o den později pak stav tuzemské inflace.
Co nového v Portu?
Na našem Portu Magazínu, kde mimo jiné naleznete spousty zajímavých článků, jsme pro vás připravili průvodce Portu Krok za krokem. Ať už s námi investujete krátce, nebo delší dobu, v našem průvodci si můžete zopakovat, co všechno Portu umí.
Pěkný víkend!
Portu krok za krokem
Vítejte na cestě chytrého investora. Jsme nadšení, že právě vy začínáte nyní investovat s Portu!
Inflace už není téma. Akciové trhy v první polovině roku táhlo nahoru hlavně nadšení kolem AI
První polovina roku 2023 se na akciových trzích nesla ve znamení býčí nálady, kterou ale postupně narušilo několik událostí.
FinTech review – Nejmocnější muž Wall Street mění názor na Bitcoin a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.