Dnešní newsletter je speciální, protože se jedná již o jubilejní 300. díl. Výběr toho nejzajímavějšího, co hýbe finančními trhy, ale i další důležité zprávy, vám přinášíme od samotného vzniku Portu, tedy už 5 let. Na začátku newsletter připravoval sám Radim Krejčí, dnes se na něm podílí celý tým analytiků a týdenní přehled novinek si můžete přečíst v češtině, slovenštině a polštině. Portu newsletter nás velmi baví a doufáme, že to tak máte i vy. Nejvíce nás těší váš zájem, Portu newsletter totiž odebírá více než 120 tisíc lidí.
Po lehce nervózním srpnu se v uplynulém týdnu na akciové trhy vrátila dobrá nálada. Americký index S&P 500 vzrostl o 3 %, ještě lépe je na tom Nasdaq Composite, který si připsal 3,5 %. Evropský index Euro Stoxx 50 posílil o 1,7 %. Asijské akcie se na směru na druhou stranu neshodly a japonský index Nikkei 225 se zvýšil o 3,4 %, čínský Hang Seng zakončil v plusu o 2,4 %.
Inflace nepotěšila. Srpnová inflace v eurozóně zůstala podle Eurostatu v srpnu oproti předcházejícímu měsíci stabilní na úrovni 5,3 %, a zůstává tak nadále výrazně nad cílovou hodnotou ECB. Klesla ale inflace jádrová, která nezahrnuje ceny energií a potravin. V meziročním srovnání klesla v srpnu na 5,3 % oproti červencovým 5,5 %.
Nástup AI. Z výzkumu od KPMG vyplývá, že generativní umělou inteligenci plánuje využít 71 % světových firem. Lídři světových společností považují generativní AI za nejdůležitější novou technologii, která bude přetvářet firmy a jejich pracovní procesy. Firmy si ale neslibují od AI jen efektivitu. Až 92 % respondentů vyjádřilo obavy z rizik spojených s novou technologií.
Nerovnoměrné zisky. Akciové trhy v tomto roce pokračují v silném oživování, což ale neplatí rovnoměrně. Nejvíc se daří velkým technologickým firmám, které reprezentuje index Nasdaq 100. S velkým odstupem následuje index S&P 500 sestavený z 500 nejhodnotnějších firem v USA. Slabý výnos zatím přinášejí malé firmy v indexu Russell 2000. Dokonce ve ztrátě jsou mikro společnosti v indexu Russell Micro Cap. Jsou to právě menší firmy, které jsou na vysoké úrokové sazby obzvláště citlivé.
Nový evropský vládce? Skupina luxusních značek LVMH může po dlouhých letech ztratit svůj trůn pro nejcennější evropskou společnost. Vyzývá ho totiž farmaceutický gigant Novo Nordisk, jehož akcie za posledních 5 let vzrostly o 315 %. Nejznámějším lékem společnosti je Ozempic na léčbu cukrovky. Těží ale také z potenciálu svého léku na obezitu Wegovy.
Automobilky šláply na plyn. Velké světové automobilky ve 2. čtvrtletí zvýšily svoje zisky o 31 % na nové maximum téměř 40 miliard eur. Tržby jim meziročně vzrostly o 18 %. Nejvyšší ziskovosti dosáhl Mercedes-Benz (13 %), následovaný Kiou (13 %) a BMW (11,7 %). Zisky zvýšily všechny hlavní automobilky s výjimkou Tesly a Fordu.
BYD mezi elitou. Čínský výrobce elektromobilů BYD se z hlediska velikosti tržeb probojoval mezi 10 největších automobilek světa a předběhl dokonce Mercedes i BMW. V první polovině roku zvýšil globální tržby meziročně o 96 % a prodal 1,25 milionu aut. BYD v roce 2022 kompletně ukončil výrobu aut se spalovacími motory a z hlediska tržeb byl až 16. největší. V roce 2021 nebyl ani v první dvacítce.
Vzestup a pád. Tak by se dal popsat příběh vietnamského výrobce elektromobilů Vinfast. Společnost se stala 3. nejcennější automobilkou světa po Tesle a Toyotě, přičemž na burze debutovala teprve před 2 týdny prostřednictvím speciální akviziční firmy (SPAC). Tuto příčku si ale udržela jen několik desítek hodin. Od té doby její akcie prudce klesly. Stále je sice 5. nejcennější automobilkou, ale dá se předpokládat, že ani tuto příčku si dlouho neudrží.
Evergrande zpět na burze. Po více než 17měsíční pauze se na hongkongské burze obnovilo obchodování s akciemi developerské společnosti China Evergrande Group. Akcie firmy okamžitě oslabily o více než 80 %, což z její tržní hodnoty odebralo přes dvě miliardy dolarů. Evergrande je v současnosti nejzadluženější developer na světě. Na burzu se vrátil i proto, že kdyby pozastavení obchodování s jeho akciemi dosáhlo 18 měsíců, hrozilo by firmě vyřazení z burzy.
Pozdě, ale přece. Největší kryptoměnová burza Binance uvažuje o odchodu z Ruska. Binance měla navíc pomáhat lidem z Ruska převádět peníze do zahraničí, což ale mluvčí burzy (nečekaně) odmítl. Binance o stažení z Ruska uvažuje hlavně kvůli drobnohledu regulátorů v USA, a kdyby se spolupráce s Ruskem opravdu potvrdila, pozice firmy by se ještě více zkomplikovala.
Všichni budeme milionáři! Aspoň tak to naznačuje trend. Počet dolarových milionářů v posledních 20 letech prudce rostl. Nejvíc jich mají Spojené státy, kde se počet milionářů ztrojnásobil na 22,7 milionu, což znamená, že 1 z 15 Američanů je milionářem. Následuje Čína, kde ale milionáři tvoří jen 0,4 % populace a země „západního světa“.
Indie na Měsíci. Nejlidnatější země světa se po USA, Rusku a Číně stala čtvrtou zemí, která úspěšně přistála na Měsíci. Jako první ale přistála v blízkosti jeho jižního pólu. Z bezposádkového modulu má nyní vyjet šestikolové robotické vozítko, které bude zkoumat měsíční povrch. Tmavé krátery v oblasti jižního pólu by podle vědců mohly skrývat zmrzlou vodu, což by podpořilo plány na budoucí osídlení přirozené oběžnice Země.
HDP klesl. Česká ekonomika ve druhém kvartálu meziročně klesla o 0,4 %. ČSÚ však čekal pokles o 0,6 %, a výsledek je tak lepší, než se čekalo. V mezičtvrtletním srovnání naopak HDP vzrostl, a to o 0,1 % přesně podle odhadů. Podle ČSÚ byl meziroční pokles ekonomiky ovlivněn nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob. Naopak pozitivně působila zahraniční poptávka.
Inflace bude klesat. Česká inflace má podle analytiků oslovených Českou národní bankou být za rok na úrovni 2,7 %. Za zpomalováním inflace je podle analytiků možné hledat nejen efekt srovnávací základny, ale také několik dalších faktorů. Například nižší spotřebu domácností nebo nižší růst cen potravin, což částečně souvisí s nižšími cenami zemědělské produkce.
Mistryně světa v PowerPointu. Sedmnáctiletá Lucie Dorňáková vyhrála celosvětové klání v USA ve tvorbě prezentací v PowerPointu. Na mistrovství soutěže Microsoft Office Specialist dorazilo 177 účastníků ze 39 zemí světa. Jednalo se o studenty ve věkovém rozmezí 13–22 let. Mimo technický úkol a kreativní zadání museli soutěžící vyplnit i znalostní test o programu PowerPoint. Gratulujeme!
Co nového v Portu?
Sen o první miliardě korun pod správou již máme v Portu nějaký ten pátek překonaný. Nedávno jsme ale překonali další metu, a to v přepočtu 1 miliardu USD pod správou. Brzy snad také překonáme 1 miliardu eur. Děkujeme vám za důvěru, bereme to jako závazek neustále zlepšovat naše služby a tvořit ještě lepší místo pro peníze.
Od 21. 9. do 24. 9. v pražské Hauch Gallery proběhne výstava Phantoms of Portu Gallery, konaná v rámci Prague Art Weeku. Na místě budou k vidění díla několika slavných autorů, jejichž tvorbu jsme do sbírek Portu Gallery zařadili a můžete si tak výstavní zážitek užít společně s námi.
Objem emise dluhopisů City Home už je vyčerpán. Pokud vám tato příležitost unikla, pro investici do nemovitostí můžete využít také nově zřízený realitní fond WOOD & Company Realitní – OPF se zaměřením na komerční nemovitosti, který se také u investorů těší velké oblibě.
Trh START pražské burzy od 1. 9. přechází na kontinuální režim obchodování, s čímž se pojí také zrušení systému lotů. Pro investory na platformě opPORTUnity se tak zjednodušuje a zrychluje obchodování s akciemi v naší nabídce. Momentálně jsou na opPORTUnity dostupné akcie Pilulky, FIXED, Colosea a Hardwaria.
Na závěr bychom chtěli všem čtenářům našeho newsletteru moc poděkovat. Bez vás by to nebylo ono. Snažíme se vám přinášet novinky srozumitelnou a mírně odlehčenou formou. Zájmu o newsletter si moc vážíme, zároveň ale nechceme usnout na vavřínech. Pokud tak máte nápad, jak newsletter ještě zlepšit, nebojte se nám to napsat přímo v odpovědi na tento email. Všechny návrhy čteme a jsou pro nás důležité.
Krásný víkend!
Startuje kontinuální obchodování na trhu START. Končí obchodování s loty, akcie lze nakupovat po kusech
Investování do společností, jako je Pilulka nebo Fixed, se stává zase o krok přístupnější.
Investování do společností, jako je Pilulka nebo Fixed, se stává zase o krok přístupnější.
Výstava Phantoms of Portu Gallery propojila různé autory, jejichž díla jsou pro nás přízračná.
Finanční gramotnost se zlepšuje. Přes 50 % Čechů investuje
Čím dál více Čechů snaží své peníze zhodnocovat a v nakládání s nimi si věří.
FinTech review – Bitcoin roste poté, co se soud postavil proti SEC a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.