Nový přísný pohled amerického Fedu na budoucí vývoj sazeb znervózněl investory a všechny významné indexy zakončují týden v červených číslech. Index S&P 500 odepsal -2,7 %, Nasdaq Composite dokonce 3,3 %. Evropský Euro Stoxx 50 je níže o 2,1 %. Bilanci nezachránila ani Asie. Japonský Nikkei 225 klesl o 3,4 % a čínský Hang Seng ztratil 0,7 %.
Jestřábí pauza. Fed v souladu s očekáváním trhu rozhodl o ponechání úrokových sazeb v rozmezí 5,25 až 5,50 %. Trh ale zareagoval negativně kvůli nové jestřábí prognóze, podle které je zvýšení sazeb v listopadu velmi pravděpodobné. Americký HDP má v roce 2024 vzrůst o 1,5 % a další zvýšení sazeb má ještě „zvládnout“. Předseda Fedu Powell také zopakoval, že úrokové sazby zůstanou vysoko delší dobu. O vlivu vyšších úrokových sazeb na akciový trh jsme psali zde.
Kosmetický pokles inflace. Meziroční tempo růstu inflace v eurozóně v srpnu mírně zpomalilo na 5,2 % z červencových 5,3 %. V rámci EU se meziroční míra inflace v srpnu 2023 snížila na 5,9 % z červencových 6,1 % a z 10,1 % v srpnu 2022. Srpnová míra inflace v eurozóně je tak nejnižší od ledna 2022, ale stále výrazně převyšuje 2% inflační cíl Evropské centrální banky.
Opět potvrzeno: pasivní správa drtí aktivní. Nově zveřejněná data z USA ukazují, že aktivně řízené fondy v dlouhodobém horizontu nedokážou porážet ty pasivně spravované, tedy ETF. Například ve 20letém horizontu svou výkonností zaostává více než 90 % aktivně řízených fondů. Dlouhodobý investor v aktivně řízeném fondu tak má téměř jistotu, že dopadne hůře než investor do ETF, které kopíruje celý trh. To je důvod, proč v Portu k investování přistupujeme pasivně a děláme jej jednoduché a efektivní.
Obavy se prohlubují. Od března 2022, kdy Fed začal zvyšovat úrokové sazby, se světoví CEOs postupně stále více obávají zpomalení ekonomiky. Průzkum mezi generálními řediteli má za cíl poskytnout obraz o budoucím směřování americké ekonomiky tím, že je žádá, aby sdělili očekávání svých společností ohledně tržeb, výdajů nebo najímání zaměstnanců v příštích šesti měsících.
Ropa opět straší. Cena ropy Brent poprvé od minulého roku dosáhla 95 USD za barel a v průběhu několika měsíců tak stoupla o třetinu. Zdražování způsobily obavy ze slabé produkce ropy v USA, což posílilo strach z nedostatečné poptávky, protože už předtím omezil těžbu kartel OPEC+. Představitelé ropných firem očekávají, že cena brzo přesáhne hranici 100 USD, což není úplně dobrá zpráva. Vyšší ceny ropy budou ztěžovat snižování inflace.
Kam směřuje kapitál? Investoři do ETF a podílových fondů letos dali akcie stranou a zaměřili se více na dluhopisy a zejména peněžní trhy. Na peněžní trhy přitekl až 1 bilion USD a do dluhopisů 236 miliard USD. Investoři využívají vysokých úrokových sazeb, které jim zajišťují vysoké výnosy při nízkém riziku. Příkladem je naše Investiční rezerva. Dobře si však vedly i akcie, což dokazuje, že investoři s diverzifikovaným portfoliem a dlouhodobým horizontem se nemusí obávat žádné situace.
Put(in) controls. Hlavní ekonom Ruska, který si ještě nedávno nelámal hlavu nad poklesem hodnoty rublu, dnes žádá vládu i centrální banku o jeho podporu. Ruská měna za 1 rok ztratila oproti dolaru 38 % hodnoty, což způsobuje inflaci, která by měla v Rusku v tomto roce dosáhnout 7,5 %. Tamější centrální banka od července zvýšila úrokovou sazbu z 8,5 na 13 %, ale zatím ani to nepomohlo. My jedno analytické řešení pro pana prezidenta máme. Zastavit válku na Ukrajině.
Dluh zpět na rekordu. Globální dluh dosáhl ve 2. čtvrtletí letošního roku rekordní výše 307 bilionů USD, a to i přes rostoucí úrokové sazby, které omezují dostupnost bankovních úvěrů. Na růstu dluhu se nejvíce podílely rozvinuté ekonomiky, jako jsou Spojené státy a Japonsko. V dolarovém vyjádření vzrostl globální dluh v první polovině roku 2023 o deset bilionů USD a za posledních deset let o sto bilionů.
Teď je ten správný čas. Po tzv. mrtvém roku 2022 se firmy opět rozhodly vstupovat na akciové burzy. Za první půlrok 2023 počet a hodnota IPO (primární úpis akcií) převýšily minulý rok. Jen v posledních dnech přitom debutovaly na burze velké společnosti jako ARM, Instacart, Klavyjo a brzo i Birkenstock. Vyšší množství IPO signalizuje, že investoři mají opět apetit i po rizikových titulech.
Toshiba mimo burzu. Symbol japonského hospodářského vzestupu, společnost Toshiba, zřejmě bude po 74 letech stažena z burzy v Tokiu. 78,65 % akcií Toshiby totiž koupila společnost Japan Industrial Partners a otevřela tak cestu k tomu, aby se cenné papíry jednoho z největších japonských průmyslových konglomerátů po 74 letech stáhly z akciového trhu. CEO Toshiby uvedl, že se jedná o „významný krok směrem k nové budoucnosti s novým akcionářem.”
Dražší mekáč. McDonald’s po téměř 30 letech zvyšuje poplatek za provozování nových franšízových poboček v USA. Od ledna se poplatek zvýší na 5 % ze současných 4 % z tržeb restaurace. Na základě franšízových smluv v USA funguje 95 % z přibližně 13 400 restaurací McDonald’s. No nekup to.
Kávu si (ne)osladím. Cukr je nejdražší za 12 let, za což může sucho v Indii. Od roku 2020 jeho cena vzrostla o více než 150 % na 0,6 USD za kilogram. Zdražení pociťují i obchody. Ceny cukru a cukrovinek v červenci rostly nejrychleji ze všech potravin, meziročně o 26 %. Dobrou zprávou je, že evropské ceny mohou brzy klesnout díky silné úrodě na Ukrajině.
Více práce, nižší plat. Podle Eurostatu pracují Češi stále více než průměrní Evropané. Týdenní pracovní doba v EU loni činila v průměru 37,5 hodiny, zatímco v Česku 39,6 hodiny. Také z hlediska mezd Češi za průměrem zaostávají. Nejdéle pracují Řekové (41 hodin), nejkratší dobu mají Nizozemci (33,2 hodiny). Uvidíme, jak situaci změní čtyřdenní pracovní týden, který již vyzkoušeli Britové a plánují Němci. Nejsme proti.
Hypoteční turistika u konce? Za útěk za levnější hypotékou si budou banky účtovat nový poplatek. Návrh zákona schválila vláda, prošel rozpočtovým výborem a teď o něm rozhodnou poslanci. Turistika mezi bankami při refinancování se rozmohla zejména během covidové pandemie a banky na tom finančně tratily. Poplatek by ale mohl přinést jedno pozitivum, a to levnější hypotéky obecně.
Co nového v Portu?
Minulý týden se ECB rozhodla opět zvýšit základní úrokovou sazbu. Obecně horší zpráva pro trhy však může být dobrou zprávou pro Portu investory, protože díky tomu navyšujeme i výnos na eurové investiční rezervě z 3,25 % na 3,50 %.
Máme za sebou další milník. Zatímco nedávno jsme v Portu překročili hranici 1 miliardy dolarů pod správou, tentokrát naše Facebook skupina Investor na Portu překročila hranici 11 000 členů. Pokud v ní ještě nejste, neváhejte a přidejte se.
Děkujeme všem, kteří ve čtvrtek dorazili do pražské Hauch Gallery, kde se konal neformální sraz investorů v rámci akce Na kus řeči s Portu. V Hauch Gallery v rámci akce Prague Art Week navíc probíhá výstava Phantoms of Portu Gallery, kterou můžete navštívit do neděle 24. září do 18:00. Budeme se na vás těšit opět příště!
Hezký víkend!
Ztracená čínská dekáda, nebo konec jedné éry?
Druhou polovinu 20. století a počátek 21. století lze mimojiné označit za éru vzestupu Číny jako hospodářské velmoci. Jak je tomu teď?
Investiční rezerva – nejkonzervativnější možnost zhodnocení korun i eur
V reakci na rostoucí úrokové sazby jsme minulý rok spustili konzervativní produkt Investiční rezerva, která je nově dostupná také v eurové variantě
Investování jednoduše: #1 Co je to investování?
V prvním díle našeho seriálu Investování jednoduše se podíváme na úplný základ, a to, co je to investování.
FinTech review – TikTok dostal pokutu od EU a další FinTech novinky
Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.