Search
Close this search box.

#338 – Nvidia hledá strop

Světové indexy si tento týden daly komerční přestávku a většina z nich uzavřela týden v červeném. Americký S&P 500 odepsal 0,3 %, naproti tomu technologický Nasdaq Composite vzrostl o 0,9 %. Evropský Euro Stoxx 50 je níže o 1 %. Nedařilo se ani indexům v Asii. Japonský Nikkei 225 ztratil 0,4 % a Hang Seng dokonce 4,8 %.

Fed se bojí inflace. Americká centrální banka zveřejnila zápisky z posledního zasedání. I když se inflace v USA z vysokých úrovní v uplynulém roce výrazně snížila, podle Fedu v posledních měsících nedošlo k dalšímu pokroku směrem k 2% cíli. Letos by mohl Fed snížit klíčové úrokové sazby dvakrát, na začátku tohoto roku trhy přitom počítaly se šesti sníženími. 

Měď nad zlato? Drahé kovy letos trhají maxima a konkurují akciovým trhůmZlato během týdne vzrostlo na téměř 2 430 USD za unci v pozadí očekávání snížení sazeb, což by mohlo oslabit dolar. Měď se vyšplhala na maximum, protože trhy očekávají zvýšenou poptávku kvůli AI a obnovitelným zdrojům. Dvorní souputník zlata, stříbro, je rovněž nejvýše od roku 2012. Komodity tvoří důležitý diverzifikační prvek i v našich portfoliích, i když z dlouhodobějšího hlediska za indexy zaostávají.

Lepší nálada v Evropě. V eurozóně i celé EU se v květnu zlepšila nálada a vzrostla i důvěra v ekonomiku. Podle odhadu se index spotřebitelské důvěry zvýšil na -14,3 z dubnových -14,7 bodů a pohybuje se nejvýše od února 2022. Index nákupních manažerů (PMI) zase vzrostl nejvýrazněji za poslední rok z 51,7 na 52,3 bodu. To je částečně způsobeno očekávaným snížením úrokových sazeb Evropskou centrální bankou. 

Technologická raketa. Ziskovost technologického sektoru zahanbuje zbytek ekonomiky. Za posledních 20 let rostly zisky indexu S&P 500 IT několikanásobně rychleji ve srovnání s celým indexem S&P 500, rozvíjejícími se trhy (MSCI EM) i rozvinutými trhy (MSCI EAFE). Nakonec akcie vždy následují zisky, a proto jsou technologické akcie dražší než jiné sektory.

Nvidia hledá strop. Čipařský gigant z USA Nvidia oznámil výsledky za první fiskální čtvrtletí, které překonaly očekávání v oblasti tržeb a zisku. Akcie po zveřejněném reportu vzrostly o 10 % a poprvé v historii vzrostly nad hranici 1 000 USD za kus. Nejdůležitější segment data center zahrnující čipy pro vývoj umělé inteligence navýšil meziročně tržby o 427 % na 22,6 miliardy USD. Oznámen byl také stock split (dělení akcií) a navýšení dividendy o 150 %.

Tržní kapitalizace Nvidia díky posílení akcií dosáhla 2,6 bilionu USD a je tak o 890 miliard USD vyšší, než všech 22 společností v energetickém indexu S&P 500 Energy Sector dohromady. Stěžovat si určitě nebude CEO Nvidie Jensen Huang. Jeho podíl ve společnosti měl před pěti lety hodnotu 3 miliard USD, dnes už je to více než 90 miliard USD, což z něj dělá jednoho z nejbohatších lidí na světě.

Čína vyráží do boje. Ne však s kapitalistickým nepřítelem, ale s vlastní nemovitostní krizí. Nově umožní místním samosprávám kupovat byty, uvolní pravidla pro poskytování hypoték a slíbila dokončení výstavby. Problémy odstartovaly v roce 2020, kdy byl developerům zpřísněn přístup k úvěrům ve snaze zastavit rostoucí zadlužení. Developerské společnosti jako Evergrande a Country Garden se následně ocitly na pokraji bankrotu.

Seveřani a Benelux. Mezi jednotlivými státy EU jsou velké rozdíly ve finanční gramotnostiNejlépe jsou na tom se vzděláním obyvatelé Dánska, Holandska, Lucemburska a Švédska, nejhůře naopak Řekové, Lotyši a Kypřané. Jako Češi jsme na tom lehce nadprůměrně, Slováci jsou průměrní a Poláci spíše podprůměrní. To odpovídá i Portu Indexu investiční gramotnosti, ze kterého vycházíme ve srovnání se Slováky a Poláky dobře.

Z AI nerdů rockové hvězdy. Generálním ředitelům (CEO) AI firem se díky úspěchům jejich společností dostává čím dál větší pozornosti. O ni ale často příliš nestojí. Arthur Mensch, CEO francouzského Mistral AI, se po svém nedávném vystoupení snažil co nejrychleji vypařit. Dario Amodei, CEO firmy Anthropic, byl zase po své nedávné přednášce obklíčen kamerami. Sledujeme nástup nových rockových hvězd? 

Pád z vrcholu. Pandemičtí miláčci Moderna, Zoom, Peloton, Etsy a DocuSign jsou na kolenou. S příchodem koronavirové pandemie a omezením pohybu se těmto společnostem začalo dařit a jejich akcie v následujících měsících získaly stovky procent. Pandemie je však pryč a s ní i zisky investorů. Po návratu života do normálu ztratily výše zmíněné akcie od svého vrcholu 71 až 98 %.

Top vývozy v EU. Evropská unie každoročně vyváží výrobky za více než 6 bilionů USD. Blok se může pochlubit diverzifikovanou ekonomikou, která zahrnuje průmysl od paliv a nerostných surovin, automobilový průmysl až po vakcíny a technologie. Vývozu EU dominují automobily a ropa, ale i další výrobky. Francie vyváží především letadla, vrtulníky nebo kosmické lodě, zatímco Itálie a Dánsko vynikají ve farmacii.

Co Nového v Portu?

Průběžně pro vás zlepšujeme naší mobilní aplikaci a nově si tak můžete založit nebo spravovat Vlastní Strategie přímo v aplikaci. Strategie si můžete poskládat z jednotlivých ETF a akcií, nebo si můžete vybrat z tematických balíčků. Mobilní aplikace je ke stažení v App Store i Google Play a budeme rádi za to, když nám ji v obchodech i ohodnotíte.


Sektor investičních služeb a nástrojů se v posledních 15 letech dramaticky proměnil. Pokud vás zajímá, jak robo-advisoři i brokerské platformy přivádějí k investování zcela novou vlnu uživatelů, doporučujeme zhlédnout záznam přednášky Martina Luňáčka z konference FinTech Roadmap’24. Martin se v ní zaměřil především na to, jak se vyvíjí produktová nabídka ale i business modely online investičních platforem. 


Hezký hokejový víkend!


Interest rate,Financial and dividend concept.Hand holding wooden

Jak investovat v době klesajících úrokových sazeb?

Lidé často drží své peníze na spořicích účtech kvůli pocitu bezpečí a jednoduchosti. Nyní nastal čas přesunout peníze jinam.

Přejít na článek


Výsledky Nvidia opět překonaly očekávání. Akcie vzrostly o dalších 10 % a čeká je split

Americká technologická společnost Nvidia oznámila výsledky za první fiskální čtvrtletí, které překonaly očekávání v oblasti tržeb a zisku.

Přejít na článek


fintech-review-05-24-tiny

FinTech review – BNPL jsou obdobou kreditních karet a další FinTechy novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak úspěšně zhodnocovat peníze?

Investování se pojí s potenciálem vysokého výnosu i s možnými ztrátami a mnozí investoři chtějí vidět skvělé výsledky