Search
Close this search box.

#9 – Leden v zeleném

portu-crypto

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události ze světa kryptoměn za uplynulý měsíc. 

Leden v zeleném. Ceny takřka všech kryptoměn v prvním měsíci roku 2023 rostly. Nejsledovanější kryptoměna Bitcoin se přiblížila hranici 24 000 dolarů. Bitcoin si tak za leden připsal téměř 40 %. Za růstem stála řada faktorů. Jedním z nejvýznamějších byla celkově pozitivní nálada nejen na kryptoměnových, ale také dalších kapitálových trzích – v lednu totiž mimo jiné silně rostly například technologické akcie. Růstu cen kryptoměn pomohl zvýšený optimismus ohledně vývoje monetární politiky Fedu, respektive převládající názor, že americká centrální banka zvolní tempo zvyšování sazeb. Pokud se to potvrdí, můžeme vidět ještě silnější růst cen kryptoměn, ale i dalších investičních aktiv jako jsou akcie a dluhopisy.

BlackRock přidává Bitcoin. Největší správce aktiv na světě od začátku ledna umožňuje investování do nejznámější kryptoměny pomocí svého Global Allocation Fund. Fond spravuje 15 miliard dolarů a je jedním z nejrozšířenějších nástrojů pro pasivní investory. Z dokumentace vyplývá, že BlackRock může alokovat část prostředků fondu do bitcoinových futures obchodovaných v hotovosti na komoditních burzách. Společnost, která se dříve vůči kryptoměnám vymezovala, má pod správou celkem 10 bilionů dolarů. Mohla by tak teoreticky jednoduše nakoupit všechny Bitcoiny na světě, tržní hodnota největší kryptoměny se totiž v současnosti pohybuje kolem 440 miliard dolarů. 

Velké banky věří kryptu. V lednu se také ukázalo, že kryptoměny testují i velké americké banky. Nově s nimi totiž pracují i v Morgan Stanley a Goldman Sachs. Obří finanční instituce se tak zatím nedaly odradit ani loňskými skandály, jako byl pád burzy FTX. Často se nezajímají pouze o Bitcoin, ale experimentují i s blockchainovou technologií. Současná využití blockchainových technologií a smart kontraktů naznačují, že by do nich v blízké době mohly firmy investovat ve velkém. Společnosti, které chtějí zefektivnit procesy a zvýšit bezpečnost, rychlost a transparentnost svých systémů k tomu totiž budou moci využít právě blockchain. 

Coinbase dostala v Nizozemsku pokutu. Tamní centrální banka De Nederlandsche Bank udělila kryptoměnové burze Coinbase pokutu 3,3 milionu eur za to, že mezi listopadem 2020 a srpnem 2022 neměla potřebnou registraci. Coinbase v lednu čelila i dalším problémům. Firma kvůli restrukturalizaci propustí 20 % svých zaměstnanců. Společnost také uvedla, že ukončí svoji činnost v Japonsku. Na druhou stranu ale akcie firmy za leden dokázaly vyrůst o více než 70 %. Vůči svým maximům jsou ale stále přibližně na třetině hodnoty. 

Kryptoměny na světovém ekonomickém fóru. O tom, že se kryptoměny skutečně dostaly do mainstreamu svědčí i to, že se probíraly na největším ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Řešila se hlavně potřeba globální koordinace v oblasti regulace kryptoměn i potřeba úzké spolupráce vlád.

Vlny v českém rybníčku. Na závěr uvedeme zprávu z naší domoviny. V Praze se v červnu uskuteční konference BTC Prague, kde vystoupí i Michael Saylor, ředitel Microstrategy, společnosti, která drží přes 130 tisíc Bitcoinů. Ve stejném týdnu se v hlavním městě koná i Prague Blockchain Week, série eventů zaměřených na blockchain a krypto tematiku. Mezi organizátory však panují spory o tom, zda může Prague Blockchain Week na svých stránkách propagovat BTC Prague, a došlo dokonce až na hrozby soudním sporem. Snad nebude nikomu vadit, že jsme obě akce zmínili v jednom odstavci…

Vývoj kryptotrhu v průběhu ledna 2023


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

crypto-nl-19-tiny

#10 – NFT na Bitcoinu

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Co se na trzích nikdy nezmění

Letošní vývoj na akciových trzích střídmí komentátoři označují za mimořádně volatilní a překvapivý. Ti odvážnější se nezdráhají hovořit