Search
Close this search box.

Fintech review – Levné elektromobily a genocida komárů

fintech review vanoce

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Německý startup e.GO začne prodávat malý elektromobil, který stojí polovinu co Tesla Model 3 (Czechcrunch.cz). Odrazují vás elektromobily svými cenovkami v milionech korun? Toužíte po ekologickém vozítku za rozumnou cenu? Pokud ano, zpozorněte nad německým startupem e.Go. Za e.Go stojí vysokoškolský profesor, který se může pyšnit již několika úspěchy v oblasti elektrifikace aut. Na rozdíl od Elona Muska plánuje zakladatel společnosti nepálit peníze a skončit co nejdříve v plusu. Nejlevnější verze elektromobilu potěší cenovkou pohybující se okolo 400 tisíc. Zklamat naopak může dojezdem, který činí jen něco okolo 100 km.
  2. Elektrokoloběžku v Praze využilo přes 50 tisíc lidí. Firma chystá „chytřejší“ model a helmy zdarma (Lidovky.cz). Už čtvrt roku mají obyvatelé a návštěvníci Prahy tu čest vídat nazelenalé koloběžky v ulicích Prahy. Zatímco jedné části obyvatel zakopávání o koloběžky příliš velkou radost nedělá, té druhé se tento způsob dopravy zalíbil a na koloběžkách stihli objet vzdálenost srovnatelnou se sedmi cestami kolem zeměkoule. Jednou z nejzajímavějších chystaných novinek je příslib helem zdarma pro uživatele. Kdy přesně se helmy do Česka dostanou však není známo.
  3. Kechlibar: Odchod bez dohody (Zdroj.cz). Marian Kechlibar ve svém komentáři tvrdí, že tvrdý Brexit se pomalu ale jistě stává nejpravděpodobnější možností. Proč? Na vině je především vnitropolitická situace Velké Británie. Hlasovat pro špatnou dohodu se nikomu příliš nechce. Ani ne tak kvůli vlastnímu přesvědčení jako kvůli své šanci na znovuzvolení. V úvahu příliš nepřipadá ani nové referendum, u kterého není ani jasné, jak by vlastně mělo znít. Odchod bez dohody, který nepůjde nikomu příliš vyčítat, se tak britským politikům může jevit jako optimální řešení.
  4. Češi o Štědrém dnu bořili rekordy v přenosu mobilních dat. SMS provoz naopak poklesl (Aktuálně.cz). Na Štědrý den jsme si o něco méně volali a SMSkovali. To jsme však značně doháněli chatováním a telefonováním přes internet. Meziročně se přeneslo téměř o 100 % více dat.
  5. Benzín i nafta zlevňují, ekonomové očekávají další pokles cen (iDnes.cz). Ceny pohonných hmot klesají a podle ekonomů budou klesat i nadále. To nic nemění na faktu, že jsou ceny stále podstatně vyšší než například v období loňských Vánoc. Cena nafty byla minulý rok touto dobou o 3 koruny nižší.
  6. V závěru roku se důvěra podnikatelů snížila, důvěra spotřebitelů se zvýšila (CZSO.cz). Zatímco důvěra v českou ekonomiku u spotřebitelů stoupala, mezi podnikateli došlo k propadu. Klesá především důvěra průmyslníků, která je nejnižší za posledních 5 let.
  7. Hlavní vítězové a poražení roku 2018 mezi miliardáři (Forbes.cz). Rok 2018 pořádně zamával s peněženkami investorů. Poohlédněme se proto za vítězi a poraženými mezi miliardáři. Nejvíce se dařilo majiteli společnosti Amazon, Jeffu Bezosovi. Za uplynulý rok se mu podařilo navýšit svůj majetek o 28 miliard dolarů a stát se nejbohatším mužem planety. Nedařilo se naopak mladému Markovi Zuckerbergovi. Za rok přišel o necelých 20 miliard dolarů a jeho jmění se smrsklo na „pouhých“ 52 miliard.
  8. Napoleon, dopady finanční krize a podvodníci s krví. Výběr nejlepších zahraničních knih roku 2018 (Info.cz). Ke končícímu roku patří žebříčky nejlepších knih za uplynulý rok, které plní přední světové deníky. Web Info.cz nabízí krátké shrnutí a výběr toho, na čem se většina těchto deníků shodne. Jednou z nejvíce doporučovaných knih se stal titul Crashed. How a Decade of Financial Crisis Changed the World od Adama Toozeho. V knize popisuje vývoj posledních 10 let (od roku 2008) a pokud se zajímáte o ekonomický a politický vývoj světa v uplynulém desetiletí, určitě by vám neměla ujít.
  9. Sesterská společnost Googlu chce vyhubit všechny komáry na světě, nakazí je bakterií způsobující jejich sterilitu (iHned.cz). Výzkumná společnost vedená společností Alphabet vymyslela způsob jak celosvětově vyhubit komáry a s nimi i nemoci, které přenášejí. Technika by spočívala v nakažení samců bakterií, která by zapříčinila jejich sterilitu. Není příliš jasné, jaké následky by vyhubení komárů mělo. Někteří vědci však tvrdí, že jsou komáři zcela zbyteční a ekosystém se bez nich obejde.
  10. Dva kamarádi už šest let plní vánoční přání opuštěných dětí (Forbes.cz). V šestnácti se dva gymnazisté rozhodli, že pomůžou plnit přání dětí z dětských domovů. Po 6 letech jsou z nich vysokoškoláci a jejich projekt Milý Ježíšku je každým rokem větší a silnější. Především díky nim se i letos daří plnit tisíce přání dětí z dětských domovů a sociálně slabých rodin.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Test: Kolik snesete rizika?

Pokud volíte, kam investovat nebo jakou investiční strategii zvolit, je velmi důležitým kritériem vaší volby