Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa FinTech a ekonomiky tohoto týdne.
- ČNB reaguje na válku na Ukrajině a zvedá úrokové sazby na dvacetileté maximum. Česká národní banka skokově zvedá základní úrokovou sazbu na 5 %. Změna má začít platit od začátku dubna. Podle analytiků jde o reakci na válku na Ukrajině, která přinese další vlnu zdražování. ČNB se tak snaží naplnit svou povinnost hlídat úroveň inflace. Tím, že sazby zvedá, zdražuje úvěry pro firmy i domácnosti – tlumí tak ekonomickou aktivitu a snižuje tlak na cenový růst.
- Se zvýšením základní úrokové sazby stoupá i výnos Portu Investiční rezervy. Základem Investiční rezervy je úročená hotovost, jejíž výnos je navázán na základní sazbu ČNB – aktuálně dosahuje výše 4,75 % p. a. Investiční rezerva se hodí pro všechny, kteří chtějí své peníze chránit před inflací za minimálního rizika.
- Česko by nemělo být montovnou, ale mozkovnou – díky FinTechu. Podle nového výkonného manažera České fintech asociace, Ondřeje Machače, vše nasvědčuje tomu, že oblast FinTech rapidně poroste. Válka na Ukrajině otevřela mnohým oči právě v oblasti využití finančních technologií. Například bankovní systém SWIFT bereme jako samozřejmost, ale přitom má zásadní dopad na plynulý chod ekonomiky. FinTech by se také mohl brzy stát základním stavebním kamenem české ekonomiky. V Česku je výrazných trendem v této oblasti například nárůst plateb pomocí QR kódů.
- Bitcoin je nejsilnější od začátku roku, vyšplhal na 47 tisíc dolarů. Nejznámější kryptoměna si od letošního minima z 24. ledna připsala více než 40 procent. Roste také ethereum. Dvě nejoblíbenější kryptoměny tento měsíc posilují spolu s akciovým trhem. Výraznější růst kryptoměn v poslední době brzdí zpřísňování měnové politiky amerického Fedu i dalších centrálních bank. Navíc se dostávají pod drobnohled kvůli spekulacím ohledně obcházení protiruských sankcí – to ale mnozí analytici odmítají.
- Český bankovní účet už u nás má čtvrtina uprchlíků z Ukrajiny. Lidé z Ukrajiny už si v Česku založili zhruba 70 000 účtů. Přímo v asistenčních centrech vzniká více než tisícovka nových smluv denně. Banky tak chtějí pomoci přetíženým úřadům práce. Banky i další instituce postupně odstraňují i jazykovou bariéru – nabízí internetové stránky v ukrajinštině, už se objevily i ukrajinské mutace internetového bankovnictví.
- Nová aplikace slouží jako průvodce Národním muzeem. Po rozsáhlé rekonstrukci se Národní muzeum pustilo do dalších inovací. Po znovuotevření chce zlepšit návštěvnický zážitek pomocí speciální aplikace, kterou pro muzeum vyvinula firma Futured. Aplikace umí například pomoci s navigací po budově, zprostředkovat audio prohlídku nebo zakoupit vstupenky bez čekání ve frontě. Další zajímavou funkcí je rozšířená realita, která umožní zhmotnit původní podobu plejtváka myšoka, jehož kostra patří k tomu nejoblíbenějšímu ze sbírky muzea.
- Ukrajina vydává válečné NFT. Válka na Ukrajině je silně ovlivněná technologiemi – Kyjev přijímá dary v kryptoměnách, žádá o komunikační systémy přes Twitter na sítích tlačí na bojkot firem působících v Rusku. Nyní Ukrajina plánuje vydání digitálního umění, které má zachytit první měsíc ruské invaze. Projekt Muzeum války má přinést miliony korun. Fungovat bude jako jakási kroniky obrany proti ruské agresi. Každý den války bude mít vlastní NFT s textovým popisem situace.
- Oscara za nejlepší film vyhrálo drama CODA od Applu. Velkolepé filmové klání letos ocenilo snímek streamovací služby Apple TV+. Drama CODA získalo hlavní cenu a bylo to vůbec poprvé, co si sošku převzal titul z produkce streamovací platformy. Film pojednává o středoškolačce Ruby, jejíž rodiče jsou neslyšící. Když se přihlásí do školního sboru, zbytek rodiny ji nepodpoří a Ruby začíná hledat rovnováhu mezi osobními ambicemi a provozem rodinného rybářského byznysu.
- TikTok připravuje historii zhlédnutí, k videím se uživatelé budou moci vrátit. Oblíbená sociální síť mladých, TikTok, chystá novou funkcionalitu, která umožní uchovávat historii zhlednutých videí. Tato funkce uživatelům umožní, aby se mohli k obsahu vrátit později. Sociální síť tak chce zlepšit uživatelský zážitek na TikToku.
- Kryptoměnám hrozí silná regulace. Evropský parlament schválil striktní pravidla pro sledování kryptoměnových transakcí a sběr osobních dat o jejich uživatelích. Tato regulace je součástí většího balíčku úprav zákonu proti praní špinavých peněz a nařizuje poskytovatelům krypto služeb (např. směnárnám) vést záznamy o všech transakcí spolu s osobní identitou svých zákazníků. O všech transakcích nad 1 000 euro musí dokonce informovat relevantní orgány. Regulace se setkává se silnou kritikou a je tak otázkou, zda zákon v této podobě schválí i Rada EU.