FOMO jako velký nepřítel investorů: Jak s ním (ne)bojovat?

Zkratka FOMO znamená „fear of missing out“, tedy hezky česky strach z toho, že vám ujede vlak. V době, kdy se bitcoin obchoduje za 40 000 USD, Nasdaq Composite poprvé v historii zdolal hladinu 13 000 a Dow 31 000 bodů, se s podobnou obavou možná potýkáte i vy. Když se s ní dokážete poprat, svět (nejen) investic vás dost možná odmění.

Investoři jsou nakonec jen lidé, a tak mají své strachy. Trápí je hádky doma, zdravotní problémy, finanční starosti a tak dále. Obava z toho, že jim ujede vlak, tedy že nestihnou naskočit do konkrétní investice, která strmě posiluje, přitom patří k těm nejčastějším. Zdaleka nejde o problém snadno řešitelný.

Když například bitcoin v posledních týdnech hravě zdvojnásobil svoji tržní kapitalizaci (ať hned nemluvíme o hodnotě, tržní konzervy by mohly začít trochu prskat), spousta lidí začala možná poprvé uvažovat o jeho nákupu. Proč? No co když jim ujíždí vlak, který brzy dojede o řád výš? Nemělo by přece jenom smysl aspoň pár satoshi nakoupit, jen tak pro sichr?

Chce to disciplínu

Řešit se to dá různě. Dá se samozřejmě trochu toho aktuálního tržního hitu nakoupit, v lepším případě začít pravidelně nakupovat. Když to nevyjde, nedá se nic dělat, když to vyjde, zůstane lehké drbání za uchem kvůli tomu, že se možná mělo nakupovat agresivněji, když už se jednou začalo.

Jako zodpovědnější, byť těmi, kterým vyjde první varianta, zavrhovaný až vysmívaný postup je návrat k základům investování, k finančnímu plánu a strategii. Proč vlastně investujete? Na co tím chcete vydělat? A za jak dlouho chcete investované (a ideálně zhodnocené) peníze začít utrácet?

Pokud znáte odpovědi na tyhle otázky, neměla by vás poslední horká tržní hitovka, kterou nemáte v portfoliu, znervózňovat. Třeba je na vás prostě moc riziková, neuchopitelná, nesrozumitelná a tak dále, takže prostě dál nakupujete svých pár ETF. Ať někdo vydělá víc, vám jde o vlastní cíle a cestu k nim.

Snadno se to radí, hůř dodržuje. Člověk je sociální živočich, má rád společnost, bezpečí stáda. Když jsme mimo hlavní proud, cítíme se ohrožení. Právě o tom je efekt FOMO, akorát se při něm necítíme přímo ohrožení, ale spíše hloupí (já tady nevydělávám desítky procent za měsíc, ostatní ano). Sociální sítě plné chvástavých vzkazů úspěšných spekulantů v tom dělají těm přirozeně opatrnějším medvědí službu.

Chce to disciplínu. A chce to také neřešit jen peníze a trhy, ale soustředit se na celý ten drobný zbytek života, který začíná za hranou displeje mobilního telefonu nebo monitoru počítače. Zní to jako klišé, tváří se to jako klišé, takže jestli to celé náhodou není klišé. Ale něco na tom je.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

PAW23

Phantoms of Portu Gallery na Prague Art Weeku

Výstava Phantoms of Portu Gallery propojila různé autory, jejichž díla jsou pro nás přízračná. Jsou to obrazy, sochy a skleněné plastiky, které nám určitým způsobem učarovaly. Nebyla to láska na první pohled, ale o to víc si prací jednotlivých autorů ceníme dnes.

Žena si zakládá Portu Crypto

Jak si založit Portu Crypto?

Pro investory, kteří chtějí rozšířit své investiční portfolio o kryptoměny, jsme nově spustili Portu Crypto. V tomto článku

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #2: Únorový přehled

Druhý díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?

Proč investoři více riskují?

Investování je v podstatě jednoduché. Je potřeba držet nízké náklady, diverzifikovat, mít dlouhodobý investiční horizont a nechat pracovat