Designérka se srbskými kořeny, Janja Prokić, patří mezi nejvýraznější osobnosti českého šperku. Svědčí o tom i několik prestižních cen Czech Grand Design, které získala. Pro Janju není šperk jen vizuální záležitostí, ale vždy nese i hlubší význam – stejně jako tři originální prsteny, které ve čtvrtek 5. května nabídneme na Portu Gallery k úpisu. Jak šperky vznikají? A z jakých motivů vychází? Nahlédněte s námi do ateliéru oceňované šperkařky.
Všechny kolekce určitým způsobem vychází z jejího osobního života, sama je nazývá svými deníky. V tvorbě se inspiruje studiem šamanismu, symbolismu či bílé magie i svým dětstvím, sny a pohádkami. Její největší múzou je však příroda. Každá kolekce je proto jedinečná a věnuje se jiným motivům – k některým z nich se potom šperkařka ráda vrací. Šperky ze své dílny vystavuje po celém světě, od Prahy přes Florencii až po New York. Některé kousky dokonce nosí hollywoodské hvězdy. V prosinci 2017 otevřela vlastní studio v Praze, kde tvoří na zakázku i v sériích. Letos se chystá otevřít zbrusu nový obchod v centru Prahy.
Vaše tvorba je velmi pestrá a vždy má nějaký přesah. Čím se inspirujete?
Inspiraci nacházím opravdu v hodně věcech. Mám velmi ráda přírodu a také hodně vycházím ze svých snů. Jeden z hlavních zdrojů inspirace je pro mě volné umění – jak staré, tak současné. Témata, jimiž se zabývám, jsou převážně ta, která jsou pro mě v tu chvíli v životě důležitá. Momentálně mě hodně zajímá světlo.
Jak u vás probíhá tvůrčí proces?
Tvůrčí proces pro mě má hodně podob. Nejprve dlouho přemýšlím nad tématem samotným, takže se dlouho zabývám tím, jaké tvarosloví by nová kolekce měla mít. Pak až začínám kreslit, z kreseb si nakonec vyberu jednu stylizaci a tu pak rozvíjím. Tento proces mi většinou trvá rok.
Máte nějaké rituály, které vám při práci pomáhají?
Co se týká rituálů, které se s mou tvorbou pojí, tak zásadní je pro mě samota a klid. Je to období, kdy nejsem na telefonu. Když se mi nemůže nikdo dovolat, nevím, co se v okolním světě děje a jsem ponořená do své bubliny. Ráda poslouchám klasickou nebo elektronickou hudbu, někdy to proložím mluveným slovem. Poslouchám hodně podcasty o tématech, která mě zajímají, anebo si o nich pouštím dokumenty. Ráda tvořím na chalupě, protože si pak můžu jít vyčistit hlavu do lesa.
Pro vaši tvorbu je typický přesah do symbolismu, šamanismu, ale i pohádek. Jaké konkrétní motivy ráda využíváte?
Každá kolekce je specifická a každá je jiná. Symboly podřizuji tomu, co bych chtěla, aby kolekce vyjadřovala. Mou tvorbou se ale stále prolíná symbol srdce, ať už v podobě toho lidského nebo „dětského“ motivu, nebo různé podoby svatého srdce jakožto křesťanského motivu.
Na Portu Gallery se budou upisovat vaše prsteny ze třech různých kolekcí – Homa, Mitmem, Sadalsuud. Která z kolekcí je vám nejbližší?
Já vlastně nemám žádnou oblíbenou kolekci. Všechny jsou pro mě zhruba stejně důležité. Samozřejmě, že v určitých obdobích tíhnu k něčemu víc, ale ke všem šperkům, které jsem sama sobě vyrobila, se ráda kdykoliv vracím. Tím, že pracuji i s kameny, tak si přesně vybírám to, co budu nosit také podle kamene.
Máte oblíbený kámen?
Ano! Opakovaně se vracím k turmalínu. Je to asi můj nejoblíbenější kámen. Mám sice ráda všechny kameny, ale tento mi už od začátku přirostl k srdci. Fascinuje mě na něm široká škála barev, kterou může mít, a některé z nich jsou velmi netradiční. Samozřejmě mě fascinuje i tím, jakou má energii a co se ze sebe vyzařuje. Sama mám několik šperků s různými barvami turmalínu a momentálně pracuji na jednom dalším.
Na čem aktuálně pracujete?
Momentálně nejvíce na tom, aby se otevřel nový obchod! Zabírá to opravdu hodně času, protože hodně prvků navrhuji sama. Upřímně jsem nečekala, že to bude tak moc práce. Sama jsem překvapena. Co se týká šperků, tak už mám rozpracovanou novou kolekci, která by měla být prezentována v novém obchodě na podzim na Designbloku. Jak jsem již zmiňovala, hlavním tématem je pro mě světlo a myslím tím to vnitřní.
Ateliér zdobí několik zajímavých obrazů. Investujete do umění?
Ano, umění je pro mě nedílnou součástí života. Ráda se obklopuji uměleckými předměty, u kterých mám pocit, že můj život povyšují o úroveň výš.
Jaké umělce máte v oblibě?
Ze současných autorů nám momentálně velmi oblíbené malířky Kristýnu Bukovčákovou, Karolínu Rossí. Miluji práci sochařky Terezy Příhodové a Anny Huláčové. Také dlouhodobě sbírám a spolupracuji s fotografkou Michaelou Karásek Čejkovou, která k fotografii přistupuje jako k volnému umění. Jak je vidět, většina mých oblíbených umělců jsou ženy. Muži, jejichž tvorba mě oslovuje a mám je ve sbírce, jsou Pastrňák, Bolf, Kotrba, Matoušek.
Čemu se ráda věnujete ve volném čase?
Nejradši se procházím v lese. Momentálně jsem dlouho v zeleni nebyla a moc mi to chybí. Co se týká sportu, tak chodím běhat a snažím se pravidelně cvičit jógu, což někdy jde a někdy mi to úplně nevychází. Mám ale skvělou učitelku a ta je na mě hodná a láskyplná. Co se týká kulturních zážitků, velice ráda navštěvuji koncerty vážné hudby, ale i elektronické večírky. Jo a taky hodně ráda dobře jím.
Na Portu Gallery nabídneme 3 originální prsteny od Janji Prokić
Prsten Homa s ametystem (2018)
Materiál: bílé zlato Au 585/1000
Váha: 20,25 g
Kameny: ametyst 19 x 16,5 mm, 2x smaragd, 12x safír, 34x briliant SI1-F 0,21 ct
Prsten s ametystem byl vytvořen v rámci kolekce Homa (2018), jedná se originál. Janja tentokrát vychází z kultury, mýtů a unikátního přírodního dědictví tohoto ostrova, na kterém jako na jediném na světě žijí „ptáci ráje“. Tato nebesky křehká stvoření a jejich peří symbolizují ochranu shůry a nedotknutelnost ve své bazální podstatě. V kráse, která zasahuje hloubkou a nedovolí zlu ji ovládnout. Jako většině kolekcí svébytné autorky i nyní hraje velký význam tradice a rituály a šperky vznikly v inspiraci obřadními maskami papuánských kmenů. Dalším symbolem je oko jako ochrana od zlých duchů a souvisí opět s pradávnými rituály obyvatelů této země. Místo mezi nebem a zemí. Korunami stromů a letem ptáků. V tichém oparu pradávných lesů. Oba symboly se propojují. Textura ptačích křídel tvořívá oko. Kameny v kolekci navíc mají barvu skutečného zabarvení ptačích křídel těchto ojedinělých stvoření. Za kolekci Homa Janja obdžela hlavní cenu Czech Grand Design v kategorii Designér šperků roku.
Prsten Mitmem s larimarem (2021)
Materiál: žluté zlato Au 585/1000
Váha: 18 g
Kameny: larimar 30 x 20 mm, 10x opál, 7x briliant VS-F 0,224 ct
Při vytváření kolekce Mitmem (2021) se Janja inspirovala lučními květy, shluky květin, které působí jako luční zátiší. Kyticemi, které lidé rádi sbírají třeba na procházce, i věnečky, co je pletou děti z pampelišek, sedmikrásek, hvozdíků, zvonků a z různých dalších květin, které je nějak uhranou nebo okouzlí ve své subtilnosti. Designérka ve své kolekci chtěla tentokrát zdůraznit drobné zdobení. „Jemnost a křehkost má být něco, co má význam jen pro nositele šperku. Může to skrýt do dlaně. Zná nejmenší detaily, které jsou jen osobní, ale navenek a pro okolí nejsou tak lehce postřehnutelné. Šperk má svého nositele svádět, aby se mu věnoval zblízka,“ vysvětluje. O to větší důraz bylo třeba klást při zpracování na tvoření detailů u velkých originálů jako je prsten s larimarem. Aby se zachoval půvab tvarů, bylo složité řešit nejen komponenty, ale i technické zpracování. Za kolekci Mitmem byla Janja nominovaná na cenu Czech Grand Design v kategorii Designér šperků roku.
Prsten Sadalsuud s růženínem (2019)
Materiál: žluté zlato Au 585/1000
Váha: 25,31 g
Kameny: madagaskarský růženín 17,5 x 10 mm, 14x briliant VS-F 0,452 ct
Prsten s růženínem pochází z kolekce Sadalsuud (2019), jejímž hlavním motivem nové jsou hvězdy a jejich síla. Janja se inspirovala hvězdou stejného názvu, která je nejjasnější ze souhvězdí Vodnáře. Sadalsuud v překladu znamená nejšťastnější ze šťastných, a proto i šperky z nové kolekce mají nositelkám přinést štěstí a vnitřní sílu na jejich cestě. Růženín, který otevírá srdeční čakru, je nositelem vnitřní lásky sama k sobě. „Společnost si vytváří mnoho hvězd, ke kterým vzhlížíme, ale měli bychom si uvědomit, že jsme sami sobě také hvězdy,“ poznamenává Janja Prokić. Za kolekci Sadalsuud byla Janja nominovaná na cenu Czech Grand Design v kategorii Designér šperků roku.