Search
Close this search box.

Jak v době krize vytěžit z finančních trhů co nejvíce? Víme jak na to!

Pokud právě přemýšlíte, kam zainvestovat v této bouřlivé době a jakou zajímavou příležitost si nenechat ujít, možná právě vám nyní ulehčíme hledání. Právě jsme totiž do nabídky instrumentů v rámci služby Portu strategie pro pokročilé investory přidali několik instrumentů, které rozhodně stojí v této době za pozornost. Jaké to jsou? Přečtěte si, jaké nové možnosti se vám otevírají!

Mnoho lidí si v současné chvíli klade otázku, jak využít propadu posledních týdnů a vstoupit do akciového trhu nákupem za nižší ceny, než jakými jsme byli svědky v prvních měsících tohoto roku. Ačkoliv trhy i nadále zůstávají kolísavé, vypadá to, že od pomyslného krátkodobého „dna“ z konce března se akcie více stabilizovaly a otázkou nyní je, kterým společnostem a sektorům se bude dále – ve zcela nové éře – dařit nejlépe.

Budou „šampióny“ téhle krize nakonec technologické společnosti zaměřující se na online nástroje a služby, jako je Microsoft, Zoom, Cisco či Facebook? Uvidíme velký po-krizový růst u zdravotnických společností nebo u sektoru tzv. domácí zábavy (Netflix, Disney)? A co společnosti, které byly krizí zasaženy nejvíce, jako například aerolinky, letecké společnosti, ubytovací a rekreační zařízení anebo stravovací a fast-food řetězce? Ale předně – které jednotlivé akcie vybrat a nesáhnout vedle? (A to teď zcela pomíjíme často značné náklady na pořízení jednotlivých akcií, složitost a také fakt, že nominální hodnota jediné akcie může být i v řádu několik stovek dolarů)

Ať už se vám tyhle otázky honí hlavou v posledních týdnech anebo o nich přemýšlíte dlouhodobě, vhodným řešením může být sáhnout naráz po stovce „těch nejlepších“. Jednak se nebudete muset bát, že vsadíte na špatného koně a současně si ušetříte mnoho času, který by pro různé analýzy a výběr byl potřeba.

Americké akcie (nefinanční) top 100

Právě takovou investici vám nabízí nově přidaný instrument Americké akcie (nefinanční) top 100 (iShares NASDAQ 100 UCITS ETF) sledující stejnojmenný index NASDAQ 100. Ten je totiž domovem těch 100 nejvíce inovativních společností a současně světových lídrů mnoha odvětví. Ač trochu rizikovější, svou výkonností tento index dokonce porazil známější index S&P 500 v 10 z posledních 12 let.

(Zdroj: Nasdaq)

Jedná se o sto jmen těch největších společností obchodovaných na americké burze Nasdaq, z nichž velkou část budete dobře znát – a budete tak investovat do toho, co třeba sami každý den používáte.

Mezi těmito společnostmi je Google, Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Adobe, Mondelez, Tesla, NVIDIA, Pepsi, PayPal, Starbucks, Expedia, Booking, eBay, Intel, Mariot, Lululemon a mnoho dalších. Chcete-li tedy jedinou investicí sáhnout po stovce opravdových velikánů, vytvořte si strategii s tímto instrumentem.

Globální akcie malých společnosti

Dalším nově přidaným instrumentem a současně novinkou na Portu jsou Globální akcie malých společnosti – tzv. small caps. Historicky tento segment nabízel v porovnání s jinými třídami aktiv sice větší riziko, ale největší zhodnocení. Ilustruje to následující graf zobrazující hodnotu 100 dolarů zainvestovanou v roce 1925 do různých tříd aktiv.

(Zdroj: Berk, DeMarzo – Corporate Finance (2017)

Zatímco v posledních letech malé společnosti za akciemi těch největších společností zaostávaly, v dobách po krizích tomu bylo historicky spíše naopak, jak ilustruje srovnání vývoje za období 3 let od poslední krize v letech 2008-2009 a posledních 3 let od jara 2017. Možná tak právě nyní přijde doba, kdy místo „slabších“ společností působících na trhu zaujmou nové a progresivní malé společnosti, které se flexibilně přizpůsobí situaci a nabídnou zcela nové služby do dnešní doby.

(Zdroj: Bloomberg, Portu)

Jedním příkladem za všechny může být v instrumentu obsažená americká společnost Teladoc Health, která poskytuje placené virtuální konzultace s doktory a zdravotnickými specialisty po telefonu a přes počítač a zcela mění způsob, jakým lidé přistupují ke zdravotnické péči. Akcie této společnosti od začátku roku vystřelily již o více než 130 %. A obdobných příběhů společností bychom v tomto instrumentu našli několik. A opět bychom si měli klást obdobnou otázku, jako jsme nastínili na začátku – jsme schopni identifikovat onu konkrétní malou společnost, která má na to změnit odvětví, anebo raději zainvestovat do stovek různých takových společností naráz a „vsadit“ spíše než na jednotlivé koně na segment jako celek? Pokud vám přijde druhá možnost jako ta rozumnější, pak by tento instrument neměl ve vaší strategii chybět.

Riziko je zkrátka dobré diverzifikovat – tento přístup razí Portu dlouhodobě. Lze jím totiž získat lepší poměr výnosu a rizika. To dobře ukazuje i následující obrázek srovnávající výnos (svislá osa) a rizikovost (vodorovná osa) pro jednotlivé akcie (modré, oranžové a žluté body) s celými koši složenými z těchto akcí (tedy indexy).

(Zdroj: Berk, DeMarzo – Corporate Finance (2017)

Evropské akcie – smart beta

Chcete-li ve svých investicích zůstat na našem domácím kontinentu, oslovit vás může třetí nově přidaný instrument Evropské akcie – smart beta (iShares Edge MSCI Europe Multifactor UCITS ETF). Toto smart beta ETF investuje do akcií vyspělé Evropy využívá k výběru jednotlivých akcií kombinaci několika faktorů, aby dosáhlo nadprůměrné výkonosti a současně srovnatelné rizikovosti ve porovnání s celým evropským trhem. Vybírány jsou akcie, které jsou například podhodnoceny oproti své potenciální hodnotě (value stocks), finančně zdravé firmy (quality stocks), vykazují rostoucí trend (momentum) anebo třeba menší, ale flexibilní společností s velkým potenciálem. Najdeme zde například společnosti Roche, Wolters Kluvers, Deutsche Borse, Novo Nordisk, Philips nebo Ahold.

Kromě toho jsou již delší dobu v nabídce Portu strategií i další zajímavé instrumenty, které vás mohou oslovit v tuto dobu, jako například na inovativní zdravotnictví, zlato nebo biotechnologie a farmacie. Tak kdy jindy začít investovat, když ne teď?

——————————————————-

Portu strategie – investujte do toho, čemu věříte nejvíce

Portu strategie jsou alternativou k našim portfoliím na míru. Jsou vhodné pro investory, kteří mají dostatek znalostí a zkušeností a chtějí dlouhodobě investovat podle sebe, přitom ale se všemi výhodami, které jim Portu přináší:

– nízké náklady bez skrytých poplatků –
– diverzifikace díky frakcím už od 1.000 Kč –
– rebalance při každém vkladu nebo reinvestici dividend –
– naprostá flexibilita bez vstupních/výstupních poplatků a vázacího období –
– možnost měnového zajištění –
– směna měn bez marží –
– a obecně exekuce obchodů za nejlepších podmínek na trhu –

 Začátečníkům nebo investorům, kteří se nechtějí o nic starat, doporučujeme začít s portfolii na míru – o investici se totiž kompletně stará Portu. 

Každopádně ať už začnete s Portu portfoliem na míru nebo Portu strategií, později můžete přidávat další portfolia a strategie a různě je kombinovat. Celkem můžete mít až 10 Portu portfolií s různým investičním profilem, cílem i časovým horizontem, a až neomezeně vlastních Portu strategií.

——————————————————-

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

pasivni-investovani-uvodka

Je pasivní investování za zenitem?

“Žádný investor přece nebude chtít dosáhnout pouze průměrného výnosu”, tak komentovali manažeři aktivně spravovaných fondů