Alfons Mucha v Soulu: Česká sbírka v prestižním My Art Museu

Alfons Mucha slaví úspěchy nejenom v Česku, ale momentálně také v Soulu. Na konci března se tam totiž otevřela výstava Alfons Mucha, The Flower of Art Nouveau, která nabízí více než dvě stovky děl tohoto známého českého umělce.
Alfons Mucha v Soulu: Česká sbírka v prestižním My Art Museu
1. 4. 2025 autor: Pavel Vokatý

Alfons Mucha slaví úspěchy nejenom v Česku, ale momentálně také v jihokorejském Soulu. Na konci března se tam totiž otevřela výstava Alfons Mucha, The Flower of Art Nouveau, která nabízí více než dvě stovky děl tohoto známého českého umělce. Jedná se převážně o díla z velkolepé sbírky Alfonse Muchy, která se předloni upisovala na Portu Gallery.

Expozice je k vidění v prestižním My Art Museu a potrvá do půlky července. Zve na ni zasněná dívka s červeným květinovým věncem ve vlasech, kterou Mucha v roce 1896 vytvořil pro vydavatelství Champenois v Paříži. Nese název Léto a spadá do slavné Muchovy série Čtvero ročních období. Jedná se o jedno z jeho nejznámějších dekorativních panó.

Jihokorejská výstava představuje část Muchovy sbírky, kterou vlastní investiční skupina WOOD & Company společně s platformou Portu Gallery. Sbírka patří k největším a nejvýznamnějším soukromým kolekcím svého druhu na světě. Jejím cílem je dlouhodobé mezinárodní prezentování a popularizace českého secesního umění.

Pohled do Muchovy výstavy v jihokorejském My Art Museu (foto: Jakub Čejka – Art Nouveau Production)

Za kompletní přípravou a organizací výstavy v Soulu stojí Art Nouveau Production, která sbírku spravuje a zajišťuje její odborné, právní i logistické zázemí. Do Koreje se vezlo 273 děl.

„Přesunout výstavu takového rozsahu během pouhých devadesáti dní bylo mimořádně náročné. Jednalo se o logisticky i právně komplikovaný projekt, který se nám díky preciznímu řízení a mezinárodní spolupráci podařilo realizovat bez kompromisů,“ vysvětluje výkonný ředitel Art Nouveau Production Jakub Čejka.

Na přepravě participovala česká společnost ARTEX a korejská art-logistická společnost HANSOL. Díla se vezla nákladním automobilem z Prahy do Frankfurtu nad Mohanem, odtud pak odcestovala letecky do Soulu na letiště Incheon.

Muzeum získalo čtyřikrát po sobě ocenění za Výstavu roku od Korejské kulturní asociace (foto: Jakub Čejka – Art Nouveau Production)

Výstava je výjimečná nejen rozsahem, ale také provedením – návštěvníci si mohou prohlédnout instalace s kulisami vitráže sv. Víta, masivními dřevěnými dveřmi s nápisem Alfons Mucha, historizujícím zábradlím, projekcemi Slovanské epopeje i vybranými díly ve formě imersivních projekcí.

Doplňující část expozice tvoří také speciálně vybrané artefakty – keramika, dobové předměty, reklamní produkty i užité umění, které svými plakáty Alfons Mucha zachytil a zpopularizoval.

Tyto předměty pocházejí ze soukromé sbírky významného sběratele v Japonsku, jenž je pro tuto příležitost zapůjčil a tím obohatil celkový kontext výstavy. Atmosféru doplňuje promyšlené nasvětlení a architektonicky čisté řešení celého prostoru. Během vernisáže se podávaly koktejly inspirované díly Alfonse Muchy.

Výstava v Soulu potrvá do poloviny července (foto: Jakub Čejka – Art Nouveau Production)

Výstava zaznamenala velký zájem veřejnosti – během prvních čtyř dnů ji navštívilo více než pět tisíc lidí. Tato prezentace představuje důležitý milník v historii sbírky děl Alfonse Muchy vlastněné skupinou WOOD & Company a Portu Gallery. V následujících letech jsou plánovány další mezinárodní výstavy – jak v evropských městech, tak na severoamerickém kontinentu.

Význam výstavy podtrhuje také fakt, že My Art Museum získalo čtyřikrát po sobě ocenění za Výstavu roku od Korejské kulturní asociace. Vedle kulturní hodnoty má projekt také jasný investiční rozměr – výstava je součástí dlouhodobé strategie mezinárodního rozvoje sbírky. V rámci výstavních příprav bylo také zarámováno a osazeno UV sklem 159 děl. Tím došlo k významnému zvýšení dlouhodobé hodnoty sbírky.

Výkonný ředitel Art Nouveau Production Jakub Čejka (vlevo) a Taegeun Yi, ředitel My Art Musea (foto: Jakub Čejka – Art Nouveau Production)

Sbírka děl Alfonse Muchy byla původně soukromým projektem, vzniklým na základě spolupráce slavného tenisty Ivana Lendla a syna Alfonse Muchy Jiřího. Od roku 2013 byla pod vedením sběratele a mecenáše Richarda Fuxy veřejně prezentována na řadě výstav v Česku i zahraničí.

V roce 2023 přešla do vlastnictví investiční skupiny WOOD & Company, která ji ve spolupráci s platformou Portu Gallery zpřístupnila široké veřejnosti prostřednictvím veřejného úpisu. Sbírka se tak stala vůbec prvním kulturním aktivem této velikosti dostupným pro individuální investory v regionu střední Evropy.

V Praze nalezla sbírka místo pro stálou expozici v Mucha Museu, které se nachází v centru Prahy v Panské ulici od roku 1997.

Sbírka dnes čítá více než 500 položek a patří k největším a nejucelenějším kolekcím plakátové a grafické tvorby Alfonse Muchy na světě. Výstava v Soulu bude otevřena veřejnosti do 13. července.

Muchova vlastní podobizna z roku 1928, kdy pracoval na Slovanské epopeji (foto: Wikipedia)

O Muchovi

Alfons Mucha (24. července 1860 – 14. července 1939) byl český malíř, grafik a designér, který se proslavil jako jeden z nejvýznamnějších představitelů secese. Narodil se v Ivančicích na Moravě a už od mládí projevoval výtvarné nadání. Přes počáteční neúspěchy při přijímacím řízení na Akademii výtvarných umění v Praze se vydal do Vídně, kde pracoval jako divadelní dekoratér. Později pokračoval ve studiích v Mnichově a nakonec v Paříži, kde získal stipendium a rozvíjel svůj umělecký styl.

Zlom v jeho kariéře nastal v roce 1894, kdy vytvořil plakát pro herečku Sarah Bernhardtovou k divadelní hře Gismonda. Tento plakát měl obrovský úspěch a okamžitě z něj učinil vyhledávaného umělce. Následovala dlouholetá spolupráce s Bernhardtovou a zakázky na plakáty, obaly knih, reklamy i dekorativní panó. Jeho díla byla charakteristická jemnými liniemi, elegantními ženskými postavami a bohatými ornamenty inspirovanými přírodou a byzantským uměním.

Tanec ze série Čtyři umění z roku 1898 (foto: Mucha Museum)

I když se stal hvězdou pařížského uměleckého světa, nikdy nezapomněl na svůj český původ. Po roce 1910 se vrátil do vlasti a začal pracovat na svém životním díle – Slovanské epopeji. Tento monumentální cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, na kterém pracoval téměř dvacet let, zachycuje důležité momenty slovanských dějin a kultury. Epopej věnoval městu Praha s přáním, aby byla vystavena v samostatně stojící galerii, což se však dosud nenaplnilo. Epopej je dnes k vidění na zámku v Moravském Krumlově.

Po vzniku Československa v roce 1918 se aktivně zapojil do tvorby nového vizuálního stylu mladého státu. Navrhl státní symboly, bankovky a poštovní známky. Přestože byl oslavován jako národní umělec, jeho styl byl postupně vytlačován modernějšími směry, jako byl kubismus a avantgarda.

Během nacistické okupace byl Mucha kvůli svému vlasteneckému smýšlení zatčen gestapem a vyslýchán. Brzy poté onemocněl a 14. července 1939 zemřel na zápal plic. Jeho odkaz však žije dál a jeho dílo se těší celosvětové popularitě. Je považován za jednoho z nejvlivnějších umělců secese a jeho tvorba dodnes inspiruje designéry, ilustrátory i milovníky umění.

Pavel Vokatý
Pavel Vokatý

Pavel má v týmu Portu Gallery na starosti obsah a produkci investiční platformy. Připravuje články pro magazín i úpisy uměleckých děl a sběratelských předmětů. Ve volném čase se zajímá o architekturu a design, rád fotí na analog (miluje foťáky typu Leica) a cestuje po Evropě.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Novinky ze světa financí

Vždy jednou týdně v pátek zasíláme pravidelné shrnutí z finančních trhů a ekonomiky. Žádný spam, slibujeme.