Search
Close this search box.

Fintech review – Babiš chudne, Musk opět v ráži

fintech review

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Česko ve druhém čtvrtletí přibrzdilo svůj růst, firmy mají nejnižší ziskovost v tomto století. Ve 2. čtvrtletí zpomalil meziroční růst české ekonomiky z 4,1 % na 2,4 %. Mezičtvrtletně rostl hrubý domácí produkt o 0,7 %. Hlavním problémem jsou však stoupající mzdové náklady, které působí negativně na zisk firem. Srovnatelně nízkého zisku dosáhly firmy naposledy v roce 1999.
  2. Nový žebříček nejbohatších Čechů: Babiš chudne, Baudiš mezi dolarovými. Nejbohatším Čechem je tradičně Petr Kellner. S několika set miliardovým odstupem za ním si druhé místo udržel premiér České republiky, Andrej Babiš. Na toho se dotahuje Karel Komárek, kterému se úspěšně daří rozšiřovat loterijní skupinu Sazka Group. Spolu s nimi se jměním přes 2 miliardy Kč může chlubit dohromady 80 Čechů.
  3. Češi šetří na nové bydlení nejdéle v Evropě, ukazuje studie. Nejdražší nájem mají v Paříži, Praha je před Vídní i Bruselem. Čechům se po spotřebě piva a nízké nezaměstnanosti podařilo dosáhnout dalšího evropského rekordu. Na byt o velikosti 70 metrů čtverečních musí našetřit více než 11 průměrných ročních platů. Bydlení tak Čechy vyjde dráž než obyvatele Velké Británie nebo Francie. Nejlépe dopadla Belgie, kde vám na nový byt stačí méně než 4 roční platy.
  4. Český bikesharing Rekola jde poprvé do světa. Růžová kola začínají jezdit ve Finsku. Rekola se konečně odhodlala vyrazit za hranice. První stanicí je 70tisícové městečko Vaasa. Zatímco v Česku působí Rekola již v sedmi městech, ve Finsku je bikesharing teprve v plenkách. Vaasa je ideálním místem vzhledem k velkému množství studentů, vhodným podmínkám pro cyklistiku a ne příliš funkční hromadné dopravě. Doufejme, že se Rekolům vstup na zahraniční trh podaří.
  5. Mezi pronajímateli bytů přes Airbnb roste počet seniorů. Od roku 2015 se počet seniorů nabízejících ubytování zčtyřnásobil. Za minulý rok si vydělali přes 50 miliónů a ubytovali více než 25 tisíc hostů. Čeští důchodci ubytování přes Airbnb nejen nabízejí, ale stále více ho i využívají.
  6. Český startup Mutumutu chce změnit trh životního pojištění. Zdraví klientů monitoruje i přes aplikace Applu a Googlu. Hlavní sílou startupu Mutumutu má být jeho jednoduchost. Zároveň svým klientům vrací peníze za zdravý životní styl. Dvacet procent si můžete vydělat aktivitami jako je běh, chůze, či jízda na kole. Zbylých 10 procent získáte pokud nebudete kouřit a nezapomenete navštěvovat svého doktora
  7. Amazon či Netflix budou muset nabízet více evropských děl. Konkrétně to bude muset být více než 30 % celkové nabídky. Cílem kvót je podpora evropské kinematografie. Kromě třetiny evropského obsahu budou společnosti muset přispívat na rozvoj evropské audiovizuální produkce.
  8. Brněnský start-up vybaví „lovce planet“. Jedná se o první věděcký projekt podobného rozsahu, na kterém budou Češi pomáhat. Brněnský start-up S.A.B. Aerospace bude zajišťovat vývoj a montáž servisního modulu observatoře PLATO. Ta se na oběžnou dráhu země dostane v roce 2026.
  9. Amazon zvýšil minimální mzdu na 15 dolarů (330 korun) za hodinu. Ta se vztahuje na všech 250 000 amerických zaměstnanců, včetně těch pracujících na zkrácený úvazek. Zvýšením reaguje na kritiky, kteří dlouhodobě osočovali společnost Amazon z příliš nízkých mezd. Navyšování se dotkne i britských zaměstnanců Amazonu, kterým vzroste minimální hodinová mzda z osmi na deset liber.
  10. Šéf Tesly se vysmívá komisi pro cenné papíry. Přirovnal ji k burzovním spekulantům. Ani ne týden po téměř půl miliardové pokutě Elon Musk pookřál a nevybíravě se pustil do Komise pro cenné papíry. Na svém Twitteru přejmenoval Komisy pro cenné papíry (Securities and Exchange Commission) na Komisi obohacující spekulanty (Shortseller Enrichment Commission). Reaguje tak na fakt, že udělené pokuta bude rozdělena mezi poškozené investory.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

5 mýtů o investičním trhu

Svět investic je obklopen mnoha mýty, které negativně ovlivňují názor investorů, a je tedy na místě pokusit se

zavádějící grafy

Zavádějící grafy

V nedávném článku jsme si ukázali několik grafů, které by měl každý investor znát. Jednalo se především o

Představení strategie: Růstové sektory

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených