Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- Zaplatili jste si ubytování, ale na dovolenou neodjedete. Vrátí vám peníze? (iDnes.cz). Dávno není novinkou, že díky internetu máme život jednodušší. Například dovolenou si tak můžete naplánovat zcela z domova. Jak ale řešit vrácení peněz za dovolenou v době koronavirové, kdy se vše řeší přes aplikace? Není to často zdaleka tak jednoduché, jako dovolenou zařídit.
- Revolut v Česku vylekal své uživatele. Limit pro bezplatné převody měn sice opravdu snižuje, ale ne o tolik (CzechCrunch.cz). Revolut před rozšířením svých bankovních služeb přišel se zdražením současné nabídky. V e-mailu klientům překvapil snížením limitu pro bezplatný převod měn na 1 250 korun. Záhy se naštěstí ukázalo, že šlo o chybu a bezplatná směna je možná do 25 000 korun.
- Z nákupů vrátí procento. UniCredit má novou akci (Peníze.cz). Akce platí pro nově příchozí klienty (přesněji pro ty, kteří v posledních třech letech neměli u UniCredit účet). Procento z plateb kartou až do celkové výše 2 500 korun bude banka vracet po celý příští rok těm klientům, kteří si do konce června přes internet založí její běžný účet s názvem U konto.
- Koalice se shodla na nižší sazbě pro chystanou digitální daň (ČeskéNoviny.cz). Původní sazba měla být sedmiprocentní, nově vyjednaná bude pětiprocentní. Je to z toho důvodu, že Česko by jinak mělo sazbu nejvyšší ze všech zemí, které chtějí digitální daň zavést.
- Praha otevřela data o aktuální poloze autobusů, míří do Google Maps či Seznamu (Lupa.cz). Informaci o aktuální poloze pražských autobusů (sloužící cestujícím primárně k odhadu zpoždění spoje) doposud poskytoval ROPID pouze v aplikaci PID Lítačka a na IDOSu, nyní se k datům dostanou Google Maps či aplikace od Seznamu. V blízké době budou data dostupná veřejně jakékoliv aplikaci.
- Kartou Ticket Restaurant nově zaplatíte přes QR kód bez asistence číšníka (Měšec.cz). Originální způsob placení umožňuje český projekt Qerko, který je součástí konceptu Chytré restaurace investiční skupiny Miton. Platba funguje tak, že když návštěvník naskenuje QR kód umístěný na svém stole, zobrazí se mu celá útrata. Může si potom vybrat, jakou část zaplatí, je tedy možné se o útratu dělit s ostatními.
- Datová schránka zjednodušuje komunikaci s úřady. Stále ji však využívá málo lidí (E15.cz). Richard Kaucký ze společnosti Software602 poukazuje na výhody datové schránky – 24 hodin denně, 7 dní v týdnu umožňuje bezplatnou komunikaci s úřady a dokonce nahrazuje úředně ověřený podpis. Firma v současnosti nabízí zdarma svůj software ke zjednodušení práce s datovou schránkou.
- Konec dezinformací na Twitteru? Než retweetnete článek, musíte ho nejdřív přečíst (Forbes.cz). Twitter začal testovat funkci, která se při pokusu o retweet článku, který uživatel předtím neotevřel, zeptá, zda by si jej nechtěl nejdřív přečíst. Nejde o první krok Twitteru v boji proti šíření fake news – nedávno sociální síť označila jako zavádějící dva příspěvky Donalda Trumpa, který rád na Twitteru šíří své názory.
- Prazdroj bude své pivo hlídat na dálku přes internet věcí (SvětChytře.cz). Plzeňský Prazdroj zavádí systém dálkového sledování pivních tanků, v kterých rozváží pivo po celém světě. Technologie Sigfox dokáže v reálném čase dálkově monitorovat polohu, teplotu nebo senzoriku otřesů pivního tanku.
- Turbulentní vývoj na trzích jako (další) argument pro automatizaci investování (InvestičníWeb.cz). Trh je labyrint, ve kterém se mohou zamotat i ti nejzkušenější. Nikdo neví, jaká zpráva může přijít, a i kdyby to někdo věděl, nedokáže spolehlivě odhadnout, jak na to zareaguje ona nesourodá skupina lidí a institucí, které se říká trh. Letošní rok je toho jasným příkladem. Jak z toho ven? Investoři by měli zvážit automatický, a tedy od emocí oproštěný přístup k investování.