Search
Close this search box.

Proč je důležité, jestli začnete investovat ve dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti letech?

Lidé jsou známí tím, že si rádi užívají přítomný okamžik. Nejčastějším argumentem je, že nikdy nevíme, co přinese zítřek, a že žijeme jen jednou. Tento přístup hlásají zejména mladší generace a získal dokonce všeobecně známou zkratku YOLO (You only live once). S tím souhlasíme, ale mladí lidé by měli věnovat alespoň část svého drahocenného času také myšlenkám na svou budoucnost z toho stejného důvodu. Nikdy totiž nevíme, co přinese zítřek.

Co přinese budoucnost?

Zamýšlet se nad svou budoucností je prvním krokem k tomu, abychom se v ní měli lépe. Nepřinášíme nic nového, když vyjádříme obavy, v jakém věku dnešní mladá generace odejde do důchodu a jak vysoký tento důchod bude. Důvod je jednoduchý – populace stárne a v důchodovém systému bude málo peněz. A nejde jen o důchody.

Je rozumné si představit, kde se vidíme za 10, 20 nebo i 30 let. Za 20 let už pro vás styl YOLO třeba nemusí být ten pravý. Možná začnete přemýšlet, jak zajistit co nejlepší budoucnost pro své děti. Možná byste raději cestovali po světě a zkoušeli nové věci. Motivací a cílů je nespočet, ale je třeba si uvědomit, že čím dříve na nich začnete pracovat, tím blíže k nim budete. Tato cesta možná nebude tak vzrušující jako YOLO styl, ale vaše budoucí já vám poděkuje.

Čím dříve začnete investovat, tím lépe

A jaká je tedy ta zmíněná cesta? Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak v budoucnu dosáhnout finanční stability je investování.

Dva klíčové faktory úspěšného investování jsou dlouhodobost a pravidelnost. Délka investičního horizontu je velmi důležitá hned z několika důvodů:

  • Kumulativní efekt: Čím déle investujete, tím více času mají peníze na akumulaci a růst. Každý výnos se stává základem pro další zisky, což je princip tzv. složeného úročení.
  • Menší citlivost na krátkodobé výkyvy trhu: Krátkodobé fluktuace a výkyvy na trhu jsou při delším investičním horizontu méně důležité. Investoři s krátkým horizontem mohou být ovlivněni emocionálními reakcemi na krátkodobé změny na trhu, zatímco investoři s dlouhým horizontem mohou zůstat trpěliví a sledovat celkový růst svých investic.
  • Dlouhodobý časový rámec pro dosažení cílů: Investoři s delším horizontem mají více času na dosažení svých dlouhodobých cílů, jako je např. spoření na důchod, koupě domu nebo financování vzdělání dětí.

Jak vypadá situace, když si tyto předpoklady převedeme do čísel? Připravili jsme prognózu vývoje investičního portfolia, které se skládá z globálních akcií. Počítáme s ročním výnosem 8 %, což odpovídá historickému výnosu globálního akciového trhu. Současně předpokládáme, že investor bude měsíčně investovat 1 000 Kč po celou dobu investice.

Během 40 let (480 měsíců) naše portfolio naakumulovalo vklady v hodnotě 480 000 Kč, ale konečná hodnota portfolia dosáhla 3 491 008 Kč. Díky dlouhému investičnímu horizontu, pravidelnosti vkládání úspor a 8 % výnosu hodnota portfolia narůstala exponenciálně. Výsledkem je tedy výnos 3 011 008 Kč, což představuje procentuální návratnost 627 %.

Při 20letém investičním horizontu dosáhly vklady poloviny, tedy 240 000 Kč. Výnos je ovšem nižší více než 8krát. Jeho hodnota činí 349 020 Kč, tedy 145 %, přičemž finální částka je na úrovni 589 020 Kč. Z původní částky 240 000 Kč mít po 20 letech téměř 600 000 Kč je velmi dobrý výsledek, ale věříme, že čísla pro 40letý investiční horizont musí být lákavější. A právě o tom to je. Čím dříve člověk začne investovat, tím lépe.

Nezávisí ale jen na délce investičního horizontu a pravidelnosti vkladů, ale také na výši investic

Náš model porovnával různé délky investování při pravidelných vkladech ve stejné výši 1000 Kč měsíčně. Faktem však je, že stejně jako s časem rostou ceny zboží a služeb, rostou také mzdy. Je tedy pravděpodobné, že časem budete schopni ušetřit více a měli byste tedy také více investovat. Druhý model počítá s tím, že po každých 10 letech (120 měsících) se investovaná částka zvýší o 500 Kč, což je stále velmi konzervativní předpoklad.

Díky vyšším vkladům se celková suma investovaných úspor za 40 let zvýšila ze 480 000 Kč na 841 500 Kč. Finální hodnota portfolia se však ve srovnání s prvním modelem zvýšila z 3 491 008 Kč na 4 622 171 , což je o více než 1,1 milionu Kč. Po 40 letech bude výnos z portfolia činit 3 780 671 Kč, což je 450 %.

Shrnutí

Je důležité přemýšlet o své budoucnosti co nejdříve, protože dlouhý investiční horizont je při investování jedním z vašich největších přátel. Jak jsme si ukázali, k velmi zajímavým částkám se dá dostat i při měsíční sumě 1 000 Kč. Jak tedy začít investovat? Doporučujeme si přečíst 5 hlavních důvodů, proč investovat, a 4 nejčastější chyby v investování.


Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,1 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

1 mld. eur Portu

Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou.