Search
Close this search box.

#135 – Finanční (ne)gramotnost v Česku

Růst odehrávající se především na začátku týdne přinesl další zelená čísla a většina trhů zakončuje v plusu. Americký index S&P 500 posílil vůči konci minulého týdne o 3 %, evropský Euro Stoxx 50 dokonce o 4 %.

O negativních zprávách nemá smysl dlouze psát, protože se stále opakují. Obavy z druhé vlny, stoupající počet nakažených v některých státech USA, či tak trochu repetitivní objevování nových ohnisek v rámci Číny.

Zaměřme se tak raději na pozitivní zprávy, alespoň z hlediska trhu, které ženou ceny akcií vzhůru. Hlavní zprávou se na začátku týdne stalo prohlášení Federálního rezervního systému, který je nově odhodlaný vykupovat i jednotlivé korporátní dluhopisy. Doposavad v rámci svého programu mimořádných půjček mohl Fed kupovat pouze celá ETF. Otázkou je, kde má „tisknutí peněz“ vlastně své mantinely a do čeho všeho začne Fed ještě sypat peníze, aby zabránil nežádoucímu(?) propadu.

Zahanbit se nechce nechat ani Donald Trump, a přispěchal proto s dalším balíčkem pro nakopnutí americké ekonomiky. Jeho předběžná verze údajně počítá s investicemi do výstavby v hodnotě jednoho bilionu dolarů. Dostat se má na silnice, mosty ale i třeba 5G sítě. Kdo to splatí, se stejně jako v případě českého 500miliardového schodku neřeší. Většina zemí se smířila s abstraktností státního dluhu, který neřeší vlády, a už ani voliči.

Šetření přešlo i americké spotřebitele a ti se opět vydali na nákupy. Růst maloobchodních tržeb v květnu dosáhl 17,7 %, což je výrazně víc než se čekalo (8,4 %). Po dvou krvavých měsících tak tržby začaly opět růst a pomalu míří k předkoronavirovým hodnotám. Otázkou je, jak s nimi zamávají protesty v ulicích a možné znovuzavírání v některých státech USA.



Za auta se utrácí míň, a to výrazně. V rámci EU k žádnému zázračnému restartu v květnu nedošlo a autosalony dál zejí prázdnotou. Meziročně se v květnu prodalo o 50 % méně vozidel, a na žádný velký obrat to zatím nevypadá. V období od ledna do konce května se prodalo ani ne 60 % aut v porovnání se stejným obdobím v minulém roce. Situace v ČR je o něco lepší, ale vzhledem k závislosti na exportu jsou pro nás data z domácího trhu vedlejší.

Skoro 2 miliardy eur nemůžou najít v německé finanční společnosti Wirecard. Ta je součástí indexu DAX, který sleduje 30 nejvýznamnějších německých společností. Není to přitom poprvé, co má firma soustředící se především na poskytování plateb problémy. Podezření na účetní manipulace se kolem Wirecard točí už řádku let, a tak existuje slušná pravděpodobnost, že zmiňované 2 miliardy ani nikdy neměli. Akcie od čtvrtečního rána poklesly o více než 75 %.

Česká národní banka zase o něco zjednodušila získávání hypoték. Tentokrát odstranila limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI), který byl doposavad na úrovni 50 %. V platnosti zůstává ukazatel LTV (poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti), který činí 90 %. ČNB totiž stále považuje ceny nemovitostí na českém trhu za nadhodnocené o 15-25 %.

Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo svůj pravidelný výzkum (každých 5 let) týkající se finanční gramotnosti v Česku. Opět se ukazuje, že žádná velká sláva to není. Vzhledem k tomu, že v Portu považujeme zvyšování finanční gramotnosti za jeden z hlavních cílů, dovolíme si výsledkům věnovat následujících několik řádků.

Co se týká investování, potvrzuje se tradiční konzervativnost Čechů. Jen 15 % dospělých je ochotných při spoření či investování riskovat část svých peněz.

Obecně nám dělá problémy i koncept složeného úročení a správně mu rozumí jen třetina lidí. Ostatně, otestovat se můžete i vy:
Předpokládejme, že uložíte 1.000 Kč na spořicí účet s garantovanou úrokovou sazbou 2 % ročně. Na tomto účtu neprovedete žádné platby ani výběry. Jaký bude zůstatek na konci pátého roku po připsání úroků? (Nezohledňuje se daň ani poplatky.)

Správnou odpovědí na následující úlohu je samozřejmě „více než 1 100 Kč“. Více na toto téma si můžete případně přečíst na našem blogu.
Kompletní výsledky výzkumu finanční gramotnosti naleznete na stránkách ministerstva.

Novinky z Portu

Zrychlujeme přípis vkladů a nově se tak peníze na vašem účtu objeví už do 5 minut. Pokud chcete novinky využít, koukněte na náš blog, kde se dozvíte více informací. Pokud na připsání nespěcháte, není se čeho obávat, měnit nic nemusíte.

Hezký víkend!


Portu zrychluje přípis vkladů! Peníze můžete zasílat i do FIO

Peníze na vašem účtu Portu už do 5 minut po odeslání! Takový je náš nový standard připisování vkladů. Umožní to výměna primární banky. Nově má Portu sběrný účet také u FIO a klienti mohou pro rychlejší připsání zasílat vklady tam.


Turbulentní vývoj na trzích jako další argument pro automatizaci investování

Trh je labyrint, ve kterém se mohou zamotat i ti nejzkušenější. Jak z toho ven? Investoři by měli zvážit automatický, a tedy od emocí oproštěný přístup k investování


Vývoj vybraných instrumentů (12.6.- 19.6.2020)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
3 139,9
+3,2%
YTD: -2,8%
Euro Stoxx 50
3 277,4
+3,9%
YTD: -12,6%
Nikkei 225
22 478,8
+0,8%
YTD: -5,0%
Ropa
40,2
+10,7%
YTD: -34,1%
EUR/CZK
26,69
+0,1%
YTD: +5,0%
Dow Jones
26 251,8
+2,5%
YTD: -8,0%
Pražská burza
928,7
+0,6%
YTD: -16,8%
Bitcoin
9 389,1
-0,7%
YTD: +30,9%
Zlato
1 743,7
+0,2%
YTD: +14,5%
USD/CZK
23,81
+0,9%
YTD: +5,2%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2020).


Alternativní investice – proč, jak a do čeho investovat?

Alternativní investice pomáhají k diverzifikaci, protože bývají nezávislé na klasických investičních formách. Je tedy dobré hledět na alternativu jenom jako diverzifikaci? Rozhodně ne.


Vyšetřovaný Apple a 21 tisíc e-shopů v jednom

Evropská komise začala vyšetřovat Apple. Posvítí si na praktiky App Storu a Apple Pay. Spojení dvou e-commerce jedniček. Shoptet svým 21 tisícům e-shopů nově umožňuje prodávat na Alze.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,85 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co se děje v Číně? Hrozí kolaps?

Marně byste na světě hledali tak úspěšný hospodářský příběh, jaký se v posledních desetiletích odehrává v Číně, nejlidnatější