Search
Close this search box.

#215 – Zápisky hýbou trhem

Začátek prvního týdne nového roku byl na světových trzích poněkud nezáživný a do středy se hlavní akciové indexy pohybovaly blízko pondělních hodnot. Ve středu se ovšem objevily informace o možném pokusu o převrat v Kazachstánu a FED zveřejnil své zápisky, které zvyšují pravděpodobnost dřívějšího zvyšování úrokových sazeb, než s jakým trh počítal. Od té doby většina indexů v USA a Asii ztrácí.

Protože se v Kazachstánu nachází asi 18 % výpočetní síly, která pohání Bitcoinovou síť, a vláda vypnula internet, reagovala tato kryptoměna propadem o více než 10 %. Tato středoasijská země je také zodpovědná za 40 % celosvětové těžby uranu, cena za libru tohoto radioaktivního prvku od středy stoupla o více jak 7 %.

Americká centrální banka koncem minulého roku avizovala, že začne mírně zvyšovat úrokové sazby, přesto analytici předpokládali pomalejší nástup. Hlavní akciový index S&P 500 po zveřejnění zápisků klesl a od počátku týdne ztrácí téměř 2 %. Podobně je na tom čínský SSE Composite, který odepisuje téměř 1,5 %. Evropské indexy jsou na tom trochu lépe, německý DAX končí týden na úrovni ze začátku týdne a Londýnský FTSE přidává téměř jedno procento.

Index S&P 500 byl tažen dolů především sektorem technologickým a zdravotnickým, které tento týden odepisují přes 4 respektive 5 %. Nejvíce se naopak dařilo energetickému sektoru, který přidal přes 7 % a zamezil tak většímu propadu celého indexu. Za výherce tohoto týdne je možné považovat mediální společnost Discovery, která přidala přes 27 %. Tento pohyb je způsoben primárně tím, že Bank of America zvýšila cenový target firmy.

Společnost Apple se v pondělí stala první společností na světě, která překonala hodnotu 3 biliónů dolarů. Kvůli propadu v posledních pár dnech je její hodnota už „jen“ 2,8 bn. dolarů. V těsném závěsu je společnost Microsoft s hodnotou 2,4 bn. dolarů následovaná společností Alphabet (Google) s hodnotou lehce pod 2 bn. dolarů. V top desítce nejhodnotnějších společnostech světa je 8 technologických společností, těžařský gigant Saudi Aramco a společnost Berkshire Hathaway, kterou řídí Warren Buffett.

Čínská vláda se rozhodla regulovat technologické giganty bezprecedentním krokem. Vytvořila pravidla pro používání algoritmů, které společnosti využívají například pro doporučování svých produktů potenciálním zákazníkům na sociálních sítích. Tato nová pravidla se dotknou největších čínských technologických společností jako Tencent nebo Alibaba. Akcie těchto společností na to zatím nijak nereagovaly.

Data o inflaci v ČR za prosinec zatím nejsou dostupná, ale zkušenosti lidí s novoročním zdražováním již dostupné jsou. Cena za tukový rohlík překonala magickou hranici 2 Kč a v některých obchodech se prodává i za 2,30 Kč. Ceny se zvyšují prakticky u všech druhů zboží. Nejvíce je to znát u margarinů, které některé obchody zdražily i o 10 Kč. V některých případech se ovšem jedná o taktiku, zatím známou především z internetových obchodů – cena se zvýšila, aby se mohla objevit ve slevovém letáku v akci. Nepatrně naopak zlevnily pohonné hmoty, cena Naturalu 95 klesla z nejvyšší hodnoty v listopadu o více jak 3 %.

Příští týden se v ČNB nezastaví. Kromě čtvrtečního jednání bankovní rady se ve středu můžeme těšit na komentář k novým datům o inflaci v ČR. Na Ministerstvu financí také nelení, když hned na začátku roku zastavili emisi nových proti-inflačních dluhopisů. Jejich prodejem sice vláda získává velké množství hotovosti, ale se stoupající inflací se zvyšuje i suma, kterou musí stát svým občanům vyplácet. To zjevně nový ministr považuje za neudržitelné.

Česká koruna zpevňuje. Měnová politika ČNB pomáhá posilování koruny a pro české cestovatele je to skvělá zpráva. O něco méně příznivá je tato zpráva pro investory, kteří nemají své cizoměnové investice zajištěny do koruny. V portfoliích, která sestavujeme klientům na míru, je měnové zajištění vždy zapnuté a posilování koruny, které by jinak umazalo zisky z investice, naše investory nijak neovlivní.

Co nového v Portu?

V Portu zahajujeme tento rok celou řadou nových vylepšení a investičních příležitostí. Už příští týden se můžete těšit na nový úpis na Portu Galleryzlatou medaili z roku 1880. Úpis začíná ve čtvrtek v 18:00.

Nové investiční příležitosti spouštíme i na opPORTUnity, od příštího týdne můžete investovat do dluhopisů developerské společnosti SATPO se splatností v roce 2026 a pevným úrokovým výnosem 7,1 % p.a. Bližší informace o tomto dluhopisu budou dostupné už začátkem příštího týdne na našich stránkách a stejně tak bude možnost v průběhu týdne tento dluhopis i koupit.

Krásný víkend!


Jak si zajistit příjemný důchod? Stačí si vše správně naplánovat.

Předčasný a spokojený důchod je snem mnoha lidí, ale jen hrstka se na něj opravdu celý život připravuje. Je to spíše celoživotní maraton než rychlý přísun peněz…


Numismatika – má investování do mincí a medailí smysl?

Inflace – strašák posledních několika měsíců se nebezpečně blíží hodnotě 6 %, což spořící účty a konzervativní investice nepřekonají. V takové chvíli může přijít vhod poohlédnout se po něčem jiném.


Vývoj vybraných instrumentů (31.12.2021 – 7.1.2022)

Americké trhy Evropské trhy Ostatní Komodity Měny
S&P 500
4 680,3
-1,8%
YTD: -1,8%
Euro Stoxx 50
4 304,7
+0,1%
YTD: +0,1%
Nikkei 225
28 478,6
-1,1%
YTD: -1,1%
Ropa
79,2
+5,3%
YTD: +5,3%
EUR/CZK
24,44
-1,7%
YTD: -1,7%
Dow Jones
36 337,3
-0,0%
YTD: -0,0%
Pražská burza
1 427,0
+0,1%
YTD: +0,1%
Bitcoin
41 323,0
-12,7%
YTD: -12,7%
Zlato
1 791,1
-2,0%
YTD: -2,0%
USD/CZK
21,63
-1,5%
YTD: -1,5%

*YTD = Year-to-date – označuje vývoj aktiva od začátku roku (1.1.2022).


Jak si zajistit příjemný důchod? Stačí si vše správně naplánovat.

Předčasný a spokojený důchod je snem mnoha lidí, ale jen hrstka se na něj opravdu celý život připravuje. Je to spíše celoživotní maraton než rychlý přísun peněz…

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak správně diverzifikovat

Diverzifikace je definována jako technika řízení rizika, která kombinuje širokou škálu aktiv v investorově portfoliu

emergency fund

Jak si nastavit finanční rezervu

I ti nejpečlivější plánovači mohou zažít těžké období vyžadující neobvyklé výdaje, při kterých je třeba sáhnout hluboko do

inflace-cr-kveten-2023

Inflace v ČR v srpnu klesla na 8,5 %

Inflace v srpnu měla nadále klesající trend, a to jak v České republice, tak i v dalších zemích. V Česku v srpnu klesla inflace v meziročním vyjádření na 8,5 %.