Search
Close this search box.

#273 – Gates si koupil Heineken

V uplynulém týdnu se trhy rozhodly zamířit do červeného teritoria. Index S&P 500 odepsal 2,8 % a technologický Nasdaq 3,1 %. EuroStoxx 50 zakončuje v mírnějším záporu o 0,6 %. Negativní bilanci nezachránila ani Asie. Japonský Nikkei 225 klesl o 0,2 % a čínský Hang Seng ztratil 3,4 % ze své hodnoty oproti předchozímu týdnu.

Evropské akcie poráží americké. Index EuroStoxx 50 si od začátku roku připsal 9 %, zatímco S&P 500 pouze 3,6 %. Takový vývoj čekal málokdo, protože energetická krize a válka mají na Evropu větší dopad. Může to být ale dané i tím, že všechny sektory ekonomiky jsou z hlediska ocenění evropských akcií levnější než v případě amerických. Index S&P 500 je zároveň více vystavený technologickým akciím, které trpí kvůli vysokým sazbám více než EuroStoxx 50.

Ekonomika USA zůstává silná. Americké hospodářství ve 4. kvartálu meziročně vzrostlo o 2,7 %, ale analytici počítali s růstem až o 2,9 %. Nic to ale nemění na tom, že tamější ekonomika je silná a za celý rok 2022 vykázala meziroční růst o 2,1 %. Slabší byly zejména výdaje domácností, což může být právě efekt rostoucích sazeb.

Inflace dál zpomaluje. Růst cen v EU se v lednu zmírnil na 10 % z prosincových 10,4 %. Inflace tak klesla třetí měsíc za sebou. V eurozóně se inflace snížila z 9,2 na 8,6 %. Nejvyšší tempo růstu cen mají země střední a východní Evropy v čele s Maďarskem (26,2 %). Nejnižší inflaci má Lucembursko (5,8 %). Inflace v ČR je v rámci EU třetí nejvyšší (19,1 %).

Vrací se důvěra v ekonomiku? Index spotřebitelské důvěry v eurozóně v únoru vzrostl o 1,7 b. na -20,7 b. Index se měří na škále -100 (extrémní nedůvěra) až 100 (absolutní důvěra) a vyjadřuje, jak optimističtí jsou spotřebitelé ohledně stavu ekonomiky a jejich osobních financí. Index je tak zcela zásadní pro další budoucí ekonomický růst, vypovídá totiž o poptávce spotřebitelů, která je v mnoha zemích velkou částí hrubého domácího produktu. Ekonomika regionu se ukazuje být odolnější, než se čekalo, a eurozóna by se dokonce mohla vyhnout i recesi. Dobré zprávy máme rádi.

Nechť svítí a fouká. EU v současnosti trápí energetická krize, ale jako by někdo tam nahoře věřil, že dobro může zvítězit nad zlem. EU vyrobila od začátku ruské invaze na Ukrajině meziročně o 10 % více větrné a sluneční energie, čímž ušetřila na dovozu plynu 12 miliard eur. Další miliardy členským státům šetří teplé počasí.

Emisní povolenky nad 100 eury. Zatímco ceny plynu spadly díky mírné zimě na předválečné úrovně, cena emisních povolenek se zvýšila nad důležitou psychologickou hranici 100 eur za tunu vypuštěných skleníkových plynů. Dražší povolenky dále zvyšují náklady výrobců elektřiny z fosilních paliv a tím i její cenu. Na druhé straně ale urychlují investice do zelených technologií.

Jednu čipovanou desítku, prosím. Bill Gates koupil za 20 miliard Kč podíl v pivovaru Heineken. Nizozemský pivovar Heineken je druhý největší na světě a jeho stejnojmenný světlý ležák se prodává po celém světě. Do jeho portfolia patří například i pivovary Krušovice, Březňák, Starobrno nebo Zlatopramen. Americký miliardář tak nyní vlastní v Heineken Holding podíl 3,8 %. Své investiční plány s pivovarem ale zatím neprozradil.

4-denní pracovní týden. Zní to krásně a nemusí to být jen zbožné přání. 61 britských firem experimentovalo se čtyřdenním pracovním týdnem. Výsledek? Drtivá většina v něm chce pokračovat. Produktivita zaměstnanců se nesnížila a jejich spokojenost se naopak zvýšila. Nechtějí vám v práci přidat? Máme radu: zkuste navrhnout, že si také prodloužíte víkendy. Nemáte zač.

Placená fajfka už i u Facebooku. Šéf Mety Zuckerberg okopíroval nápad Elona Muska, který nedávno na Twitteru zpoplatnil modrou fajfku u jména za 8 dolarů měsíčně. Ta symbolizuje tzv. blue check, který se dříve vydával jen známým osobnostem. Meta bude modrý „odznak“ nabízet za 12 dolarů při platbě přes web a za 15 dolarů při platbě z mobilní aplikace pro Android a iOS. Kdo chce fajfku získat, musí nejen zaplatit, ale prokázat se průkazem totožnosti a mít na profilové fotografii svůj obličej.

Netflix a chill bude levnější. Bohužel ale ne v Česku. V důsledku konkurenčního boje Netflix sníží ceny předplatného ve vybraných zemích (zejména asijských a afrických). Cena balíku Basic se sníží ze 7,99 eur na 4,99 eur, balík Standard bude zlevněn z 9,99 eur na 7,99 eur. Cena balíku Premium bude nově 9,99 eur místo původních 11,99 eur. Lídr na trhu streamingu čelí vzestupu konkurence v podobě Disney+HBO MaxAmazon Prime a Paramount+.

Investiční gramotnost nám roste. Poslední výsledky indexu investiční gramotnosti ukazují, že se Češi ve znalostech v oblasti investic stále zlepšují. Investiční gramotnost se meziročně zvýšila o 5,5 %. Navzdory lepším výsledkům si ale v investování stále nevěříme. Nejvíce se zlepšují mladí Češi, kteří poskočili z posledního místa na první a znalosti žen se zlepšily podruhé za sebou. Stále ale platí, že zkušení se podceňují a nezkušení přeceňují.

Zlevněné Tesly táhnou. Češi slyší na Muskovy slevy a během letošního ledna nakoupili 48 nových aut, což oproti loňskému lednu značí nárůst 500 %. Nejžádanější jsou u nás modely 3 a Y v základních výbavách. V Česku tyto modely zlevnily zhruba o 20 % a jejich ceny se dostaly zpět na úroveň roku 2020, kdy postupné zdražování odstartovalo. Nejlevnější Teslou je nyní Model 3 Standard Range za 1 099 990 Kč. Oproti dosavadní ceně zákazník ušetří nemalých 260 tisíc korun.

Morgan Stanley chce svá ETF. Zatímco na světě existuje již více než 400 společností, které vydávají ETF (v čele s velkými jmény jako je BlackRock, Vanguard nebo State Street), americká investiční banka Morgan Stanley dlouho otálela. Je přitom na světě největším správcem aktiv, který žádné své ETF nevydal (18. v pořadí celkově). Ještě letos by jich však na americkém trhu chtěla představit hned 6. V roce 2024 by pak mohly přibýt i nějaké evropské.

Nechybí vám nemovitost? Řada lidí nemá tušení, že vlastní pole, pozemky nebo třeba garáže. Pokud se o ně nepřihlásí do konce roku, může až 150 tisíc nemovitostí propadnout státu. Nejvíce z takřka 350 tisíc chyb v katastru nemovitostí se nachází v Jihomoravském kraji, nejméně pak v Karlovarském. Nejčastěji nejsou uvedeni majitelé orné půdy, luk nebo lesních pozemků. Seznam s nejasnými majiteli je dostupný zde, tak radši mrkněte.

 

Co nového v Portu?

 

Další týden v Portu POP-UP! Gallery je za námi. Tentokrát si Radim Krejčí do své talkshow pozval velice zajímavého člověka z české FinTech scény. Na křeslo usedl Vít Endler, CEO platformy FinGOOD, který prozradil složení jeho portfolia a důvody, proč právě tato aktiva zaujala jeho investorské oko. Opomenutá nebyla ani aktuálně probíraná témata jako důchodový systém, pasivní příjem a umělá inteligence. Celý rozhovor naleznete na našem YouTube a samozřejmě také na Spotify.

 

Pěkný víkend!


Pravidlo 4 %. Jak si zajistit přísun peněz do konce života?

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇


Stablecoin vázaný na euro je tady a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne.


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Rok po pádu na dno trhy slaví

Obchodní seance 23. března 2020 na newyorské burze končí opět špatně, index S&P padá o téměř 3 procenta