#299 – Nvidia nenachází strop

Po pesimistickém minulém týdnu se v tom současném na trhy vrátil náznak dobré nálady. Americký index S&P 500 si připsal 0,2 %, Nasdaq Composite je na tom ještě lépe se ziskem 1,3 %. Optimismus ovládl i Evropu a index Euro Stoxx 50 vzrostl o 0,7 %. Podobně na tom jsou i asijské trhy, když se japonský Nikkei 225 zvýšil o 0,6 % a čínský Hang Seng o 0,1 %. 

Horská dráha. Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně se v srpnu prohloubil mnohem více, než se očekávalo. Souhrnný index nákupních manažerů klesl na 47,0 z červencových 48,6 bodu. To je nejnižší hodnota od listopadu 2020. Ten, kdo sleduje novinky ohledně evropské ekonomiky, se tak musí cítit jako na horské dráze. Dobré zprávy střídají špatné a naopak.

Powell středem pozornosti. V pátek se všechny oči upřely na americké Jackson Hole, kde měl projev předseda americké centrální banky (FeduJerome Powell. Ten znovu zdůraznil, že prioritou Fedu zůstává dostat inflaci na 2% cíl a že je centrální banka připravena znovu zvýšit sazby, jestli to bude nutné. Bezprostředně po projevu reagoval index S&P 500 propadem o desetiny procent. 

BRICS => BRICSAEIES. Ne, nevybíráme náhodné znaky z písmenkové polévky. Seskupení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika) se chce rozšířit o Argentinu, Egypt, Írán, Etiopii, Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii. Blok chce hájit zájmy „globálního Jihu“ a vytvořit protiváhu státům G7. O členství v BRICS oficiálně požádalo už 22 států, ale od roku 2010 se uskupení nerozrostlo.

BRICS-Expansion_Infographic

Turecko se probouzí. Centrální banka Turecka opět zvýšila úrokové sazby, a to o 7,5 p. b. na 25 %. Pod vedením nové guvernérky se tak vrací k tradičnějším postupům boje s vysokou inflací. Donedávna totiž centrální banku ovlivňoval prezident Erdogan, který prosazoval, aby banka úroky navzdory vysoké inflaci snižovala. Poté, co znovu zvítězil ve volbách, už tak nekompromisní není. Zajímavé. 

Nvidia nenachází strop. Čipový gigant zveřejnil výsledky a opět překonal veškerá očekáváníNvidia navýšila i výhled na úrovni tržeb a naznačila, že bude z boomu okolo AI profitovat i nadále. Akcie po výsledcích vystřelily o 7 % na nová maxima. 

Akcie Nvidie může růst i dál, s vyšší cenou se však stává stále rizikovější a její hodnota může výrazně kolísat. Zdůrazňujeme proto, že není rozumné na ni sázet velkou část svých prostředků. Ostatně ani jako na žádnou jinou samostatnou akcii. Dlouhodobě totiž vyhrává diverzifikované portfolio.

nvidia-final

Stále nechtějí. Pět evropských států, jmenovitě Polsko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko podporují návrh prodloužit zákaz dovozu obilí z Ukrajiny do svých zemích. Zákazem dovozu levnějšího obilí prý chtějí chránit své zemědělce. Na dovoz zemědělské produkce z Ukrajiny si stěžují i někteří čeští zemědělci. Prý nebudou mít kam uskladnit letošní úrodu. Zemědělců si vážíme, tohle ale spíš vypadá, že se bojí levnější konkurence. Ta by přitom mohla přispět ke snížení inflace.

Subway na prodej. Jeden z největších fastfoodů Subway bude možná mít nového majitele. Prodat se má za v přepočtu 212 miliard korun. Společnost, která odstartovala sendvičovou mánii, čelila v posledních letech několika kontroverzím, včetně zneužívání dětí. Následně se zastavila rychlá expanze a dnes je čtvrtina z více než 27 tisíc amerických prodejen uzavřena.

subway

Rudí ďáblové z Kataru. Manchester United převezme v říjnu katarský šejk Jassim bin Hamad Al-Thani. Za jeden z nejhodnotnějších sportovních klubů na světě zaplatí Jassim 169 miliard korun. Anglická Premier League se v posledních letech stala hračkou nejbohatších mužů světa. Uvidíme, zda Jassim dokáže obnovit poněkud zašlou slávu Rudých ďáblů.

Rizikový luxusní business. Akcie společnosti Watches of Switzerland, největšího britského distributora luxusních hodinek, odepsaly ze dne na den 25 % své hodnoty. Stalo se tak poté, co Rolex koupil firmu Bucherer, jiného distributora hodinek. Investoři se totiž obávají, že švýcarský výrobce hodinek změní přístup k přidělování svého zboží mezi prodejce a bude (logicky) preferovat svou vlastní distribuci.

Nedostupné české bydlení. Česká republika je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. V průměru si na byt o velikosti 70 metrů čtverečních musíme připravit 13,3 hrubých ročních platů. Z pohledu zemí je na tom v Evropě hůře pouze Slovensko. V Praze je potom bydlení ještě nedostupnější, z hlavních měst je situace horší pouze v Bratislavě a Amsterdamu.

bydleni-zeme-twitter

Radši nájem. Česká pošta potřebuje šetřit, a tak připravuje prodej některých svých budov. V těch samých budovách chce ale dál zůstat v nájmu. Podle pošty to prý dává ekonomický smysl. My doufáme, že počty dělal někdo jiný než ten, co státní podnik dovedl k loňské ztrátě 1,75 miliardy. Pokud byste si chtěli něco koupit, seznam prodávaného majetku lze nalézt na webových stránkách pošty. 

Co nového v Portu? 

Ve čtvrtek 31. 8. se v Brně uskuteční 3. ročník CryptoNight, neformální konference o současnosti a budoucnosti kryptoměn. V panelové diskuzi věnované trendům a cyklickým jevům na trhu kryptoměn vystoupí Jakub Valníček, projektový manažer služby Portu Crypto. Na konferenci budou i další kolegové z Portu, kteří se s vámi rádi pobaví nejen o kryptoměnách. Pokud si koupíte vstupenku do 28. 8., získáte navíc tematický welcome drink!

Z celkové emise dluhopisů City Home je pro nákup na platformě opPORTUnity k dispozici posledních 2,5 milionu. Objem emise dluhopisů s výnosem přes 11 % tak bude brzy naplněn. 

V tomto týdnu došlo také k zveřejnění nové ceny podílových listů realitního fondu od WOOD & Company. Ten za poslední 2 měsíce připsal 2,2 %. Vzhledem k velkému zájmu o pravidelné investování do tohoto fondu připravujeme možnost nastavit si automatickou investici z Peněženky, kterou spustíme během podzimu.

Hezký víkend!


Bacíková INEV

Finanční vzdělávání ve školách

Do Portu Podcastu jsme pozvali Martinu Bacíkovou, která v roce 2016 založila Institut ekonomického vzdělávání (INEV).

ejít na článek


duchodova-reforma-2

Co vše změní důchodová reforma?

Prodlouží se doba odchodu do důchodu? Změní se i výpočet výše důchodu?

Přejít na článek


vina-uvodni

Jaká vína jsou k investici nejzajímavější?

Víno má dlouhou tradici spojenou s luxusem a vkusem, což ho činí atraktivním i jako alternativní investiční aktivum. 

Přejít na článek


fintech-review-08-25

FinTech review – Akcie Better.com ztratily v prvním dni obchodování 93 % a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 

Přejít na článek


instrumetny-299

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 6,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Možnosti výpočtu výnosu portfolia

Pro každého investora je důležité mít možnost sledovat vývoj svého portfolia, aby mohl posoudit, jestli se jeho investice

strategie rozvojové trhy

Strategie: Akcie rozvojových zemí

Investice do společností z rozvojových zemí přináší příležitost, jak diverzifikovat své portfolio a zároveň zvýšit šanci na dosahování

poradci

Nejdražší rada je špatná rada

Již přes 9 let sledujeme prakticky nepřetržitý růst na americkém trhu akcií. Rok 2018 je o něco bouřlivější