Search
Close this search box.

3 moudra traderů užitečná pro každého

moudra traderu

“Když jsi úspěšný v tradingu, jsi úspěšný i v životě.”

Tak zní jedna z často opakovaných vět profesionálních burzovních obchodníků. Jakkoli se v Portu soustředíme na pasivní dlouhodobé investování, není od věci se sem tam podívat, jak operují aktivní obchodníci. Můžeme se od nich totiž leccos naučit, ať už jsme sami na trzích aktivní nebo ne. Mnohé z jejich znalostí jsou totiž přenositelné do života prakticky každého. Tady jsou 3 koncepty, mentální modely a lekce, jež se mohou hodit i vám.

1) Diverzifikace

Investiční mantru v podobě lidového moudra “nedávej všechna vejce do jednoho košíku” asi není třeba představovat. I v Portu je diverzifikace naprosto zásadní součástí naší investiční strategie – investujeme do akciových i dluhopisových ETF, a to na všech světových trzích. Potřebu diverzifikace rozvádíme v tomto článku.

Přenositelnost: Zatímco třeba v romantických partnerských vztazích je diverzifikace riskantní a nepříliš etickou volbou, v profesním světě může opět představovat výhodu. Průměrný americký multi-milionář má totiž až 7 různých zdrojů příjmů. To snižuje jeho závislost, ale i volatilitu jeho příjmů a tak i portfolia. Diverzita je rovněž extrémně důležitá pro fungování organizací, progresivní technologické firmy proto dbají na to, aby jejich týmy byly velmi rozličné. Nejen co se týče oboru a úrovně dosaženého vzdělání, ale i pohlaví, věku, sexuální, nebo náboženské orientace. V osobní rovině se může vyplatil mít vícero přátel a zájmů. A když jsme u těch sítí, mít širokou a různorodou profesní síť je jeden z nejdůležitějších předpokladů kariérního úspěchu.

2) Stop-loss

Pokud obchodujete s vlastním účtem, je velmi důležité si u každého obchodu zvolit svůj PT, tedy profit target (kolik chcete vydělat), ale i SL, stop-loss (maximální výši ztráty). Disciplinovaný obchodník by se měl těmito hodnotami řídit, protože jsou klíčové pro jeho money management a dlouhodobé fungování zvolené strategie. Obchodníci bez stop-lossu dokáží svůj účet velmi rychle zlikvidovat a proto se výrazně nedoporučuje obchodovat bez něj.

Přenositelnost: I v běžném životě se setkáváme s tím, že se nám nedaří. Začneme novou aktivitu, třeba sport, ale ani po měsících tréninku nejsme schopni hrát alespoň průměrně. Ve vztazích se můžeme roky trápit, než si konečně přiznáme, že to nefunguje. A v práci? Podle výzkumu společnosti Gallup je pouze 13 % lidí z celého světa v práci “engaged”, tedy angažovanými a spokojenými. Stojí za tím jistě i neschopnost odejít, ukončit spolupráci, dát sbohem dysfunkčnímu profesnímu vztahu. Pokud jste v něčem nespokojení a činnosti jste již věnovali dostatek času a úsilí, ale výsledky nikde, zvažte, zda-li není čas udělat stop-loss. Jako správný obchodník pozici se ztrátou zavřete a běžte dál. V životě totiž nepřicházíte jen o peníze, ale i o čas a příležitosti.

3) Riziko vs. výnos

Máloco spojuje úspěšné obchodníky tak jako schopnost pracovat s rizikem (riskem). Podstatou tradingu je mj. dosahovat vyšších než běžných výnosů (např. ve srovnání s indexem SAP 500), a to vyžaduje odlišné, zpravidla riskantnější přístupy. Obchodníci však riziko vždy vnímají ve vztahu k možnému výnosu. Pro určení tohoto vztahu se používá tzv. RRR, tedy risk to return ratio. Jako příklad uveďme akciový obchod, ve kterém máme spočítáno, že můžeme vydělat 10 000 Kč (profit target) a nést riziko 5000 Kč (stop-loss). RRR je v tomto případě 1:2.

Přenositelnost: Vnímání vzájemného vztahu rizika a výnosu se dá využít např. při rozhodnutí, zda se pustit do nového projektu, práce, nebo jen riskantního oslovení protějšku na ulici. Pokud ji/jej oslovím a odmítne mě, nesu riziko lehkého ponížení a špatného pocitu. Pokud ne, bude to z toho rande a možná i něco víc. Opačným příkladem může být situace, kdy jsme na dovolené a máme možnost skočit z útesu do moře. Nemůžeme si být jisti, co se stane a tak stavíme proti sobě možnost zažít adrenalin a sociální uznání s rizikem doživotního zmrzačení. Pokud je možné si jednotlivé scénáře kvantifikovat např. v penězích, řídí se riziko snadněji. V životě to však často nejde a musíme se vyrovnat s obrovskou mírou nejistoty. Jak ji překonat, radí např. knihy Nassima Taleba.

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

  • Článek není investičním doporučením
  • Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
  • Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
  • Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
  • Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 3,6 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Divoká devadesátá

Proč jsou dnes automobily z 90. let stále oblíbenější? A na jaké z nich vzpomínáte

Rozumíte riziku?

Rozumíte riziku?

Přestože neexistuje obecně uznávaná definice slova riziko, dal by se tento výraz definovat jako pravděpodobnost,

DIP vs. DPS: Jaké jsou rozdíly a který produkt vybrat?

Zatímco DPS je považováno za stabilní volbu, DIP nabízí možnost dynamičtějších investic s potenciálně vyšším výnosem a je určen pro ty, kteří chtějí mít kontrolu nad svými investicemi a využívat širší spektrum investičních nástrojů.