Search
Close this search box.

#301 – (Ne)závislá centrální banka

Nejsledovanější akciové indexy v uplynulém týdnu klesaly a nenavázaly tak na dobrou náladu z týdne předcházejícího. Americký index S&P 500 klesl o 1,2 %, technologický Nasdaq Composite odepsal 1,6 %. Podobně na tom byl i Euro Stoxx 50, který ztratil 1,2 %. Špatná nálada převládla i v Asii, když se japonský Nikkei 225 snížil o 0,3 % a čínský Hang Seng o 1 %.

Souboj Davida s Goliášem. Takto bychom mohli nahlížet na situaci na akciovém trhu z hlediska výkonnosti. Dvacet největších společností v indexu S&P 500 navýšilo v letošním roce svou tržní hodnotu o 4,16 bilionu USD. Celý zbytek indexu, tedy dalších 480 největších amerických společností, získal pouze 472 miliard USD, tedy téměř devětkrát méně.

Negativní revize. Podle revidovaných údajů Eurostatu vzrostla ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,1 %. Původně Eurostat předpokládal hospodářský růst eurozóny ve výši 0,3 %. HDP v celé EU ve 2. čtvrtletí stagnoval. Česká ekonomika vzrostla o 0,1 %. Eurozóna i Evropská unie se tak těsně vyhnuly recesi. Je otázkou, zda se jim to podaří i v dalších čtvrtletích. Nálada investorů a důvěra v ekonomiku se totiž zhoršily.

Ropa se vrací. Cena ropy po měsících poklesu opět roste a dosáhla na desetiměsíční maximum. Cena ropy Brent se dostala nad 90 USD za barel. Důvodem je rozhodnutí Saúdské Arábie a Ruska dodávat po dobu dalších 3 měsíců méně ropy. Jedná se o klíčové členy ropného kartelu BRICS, který dodává více než třetinu světové ropy. Vyšší ceny ropy se mohou brzy projevit na čerpacích stanicích a znovu vytváří inflační tlaky. 

(Ne)závislá centrální banka? Polská centrální banka poprvé po třech letech navzdory dvouciferné inflaci snížila úrokové sazby. Hlavní úroková sazba klesla o 0,75 p. b. na 6 %. Banka to udělala 6 týdnů před volbami. Guvernér polské centrální banky Adam Glapiński má úzké vazby na vládnoucí stranu PiS, a tak se zdá, že se snaží této straně pomoci. Situace nám trochu připomíná dění v Turecku, kdy tamní centrální banka pod vlivem prezidenta Erdoğana před volbami úroky snižovala, hned po volbách ale otočila

Koupit, nebo do nájmu? Sazby hypoték v USA vzrostly v srpnu na nejvyšší úroveň za posledních 23 let. V důsledku toho je nájem o 30 % levnější než koupě, což je největší rozdíl v historii USA. Podobná situace je i v Česku. V takovém případě je lepší zvolit nájemní bydlení a ušetřené peníze investovat. Třeba do ETF, nebo do komerčních nemovitostí.

Kryptogenerace. Od jednoho malého nápadu k masovému přijetí – i to je příběh kryptoměn, které používá 425 milionů lidí, tedy asi 5 % populace. Jsou i tací, kteří v kryptoměnách mají nemalé částky. Až 88 tisíc lidí v nich má majetek v hodnotě přes 1 milion USD a 22 lidí více než 1 miliardu USD. Pokud byste chtěli do světa kryptoměn také nakouknout, doporučujeme začít pomocí Portu Crypto

Konec levným letenkám. Francie chce zdražit levné lety, na které doplácí naše planeta. Ministr dopravy Clément Beaune vyzval k zavedení minimální ceny letů v Evropě. Uvedl, že letenky za 10 eur uprostřed klimatické krize „neodrážejí náklady pro planetu“. Letecký průmysl se sice na celkových emisích podílí méně než 3 %, může se ale těšit třeba z nulového zdanění leteckého paliva.

Čas na zásnuby. Cena diamantů používaných k výrobě snubních prstenů prudce klesá. Po pandemii lidé méně utrácejí za luxusní zboží a více investují do zážitků. Cena za jednokarátový okrouhlý laboratorní diamant (identický s přírodními diamanty a také šetrnější k životnímu prostředí) klesla za osm let z 5 800 USD na 1 900 USD. A to se vyplatí!

Šlápněte na plyn. Evropské automobilky budou muset přidat, aby smazaly náskok Číny ve vývoji levnějších vozidel. Shodli se na tom analytici a vedoucí pracovníci na veletrhu IAA Mobility. Čínské automobilky BYD, Nio a Xpeng se zaměřují na evropský trh s elektromobily, letos z něho už získaly 8 %. Loni to bylo 6 % a předloni 4 %. Usnul starý kontinent na vavřínech?

Vlasová turistika. Do Turecka se nejezdí jen za mořem, kebabem a chrámem Hagia Sofia v Istanbulu. Země půlměsíce je proslulá také vlasovou turistikou, na které vydělává velké peníze. Turecké společnosti vydělávají na transplantacích vlasů 2 miliardy USD ročně. Do Istanbulu se kvůli tomu sjíždí stále více Evropanů, Američanů a Australanů.

Sbohem Seate. Španělská automobilka Seat, která je součástí koncernu Volkswagen, končí s výrobou vozů a zaměří se na elektromobily Cupra. Legendární značka však nezanikne. Mateřská skupina pro ni najde nové využití. Je pravděpodobné, že se Seat zaměří na jiné formy mobility, například na e-koloběžky.

Reálně jsme zchudli. Průměrná mzda v Česku překročila v 2. čtvrtletí roku 43 tisíc korun, díky přetrvávající vysoké inflaci se však reálně snížilaNominální mzda sice vzrostla proti stejnému období minulého roku o 7,7 %, ale po započtení vlivu inflace se reálně snížila o 3,1 %. Nejvíce si polepšili lidé pracující v energetice, nejméně přidáno dostali zaměstnanci zajišťující kulturní, zábavní a rekreační činnosti.

Polsko a Česko, jak se to rýmuje? Česká koruna v tomto týdnu pokračovala v oslabováníeuro je s cenou 24,47 nejdražší od roku 2022. Za poklesem koruny stojí, trochu paradoxně, kroky polské centrální banky. Po tamním nečekaném snížení úrokové sazby prudce oslabil polský zlotý a především zahraniční investoři se mohou současně „zbavovat“ i českých korun. Oslabující koruna je ale dobrou zprávou pro české investory, těm tak roste hodnota jejich cizoměnových investic vyjádřená v domácí měně.

Firmy odepíšou dluhy. Pokud má dnes podnikatel finanční potíže, může se buď dohodnout s příslušnými stranami mimosoudně nebo jít cestou insolvenčního řízení. To je zdlouhavý a nákladný proces. Nově bude moci využít preventivní restrukturalizaci. Podnikatel se bude moci dohodnout jen s většinou vybraných věřitelů, jednomu či více z nich bude moci současně „vnutit“ odsouhlasené řešení. 

Co nového v Portu?

Chtěli byste se nás na něco zeptat nebo si jenom popovídat se zakladatelem Portu, Radimem Krejčím, a zatím jste neměli tu možnost? Rádi bychom vás pozvali na setkání Portu investorů, které se uskuteční ve čtvrtek 21. 9. 2023 od 18:00 v Hauch Gallery v Praze. Událost bude neformálního rázu a při rozhovorech nad skleničkou vína si budete moct prohlédnout také výstavu Phantoms of Portu Gallery. Budeme rádi, když nám vaši plánovanou účast oznámíte na facebookové události

Krásný víkend!


Představení společnosti Nvidia: Od grafických procesorů v lídra na poli AI

Od doby, kdy se Nvidia etablovala jako přední dodavatel grafických procesorů, rozšířila svou působnost i do oblasti vysoce výkonných čipů a umělé inteligence.

ejít na článek


Jak na Portu úspěšně investovat?

Finanční trhy jsou volatilní a vaše investice se proto může dostat do ztráty. Co je potřeba udělat, aby byla vaše investice na Portu úspěšná?

Přejít na článek


Human hand stacking generic coins over a black background with hexagonal golden shapes. Concept of investment management and portfolio diversification. Composite image between a hand photography and a 3D background.

Výhody pasivního investování #1: Široká diverzifikace

První díl nového seriálu bude o diverzifikaci, která představuje základní kámen úspěchu každého dlouhodobého investora. 

Přejít na článek


fintech-review-09-08-tiny

FinTech review – Londýnská burza plánuje tržiště běžící na blockchainu a další FinTech novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 

Přejít na článek


Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do vína

Investice do francouzských vín

V Portu Gallery podcastu jsme tentokrát přivítali someliéra a odborníka na víno Víta Bartoška, aby nám představil svět

Rozhovor s investorkou Michaelou

„Hledala jsem něco uživatelsky jednoduchého, kde bych měla plnou kontrolu nad tím, co se s mými penězi děje.“

Investování jednoduše: #2 Proč začít investovat?

Investování se stále více dostává do popředí. Není divu, stává se totiž stále dostupnějším pro běžné lidi. Význam investování ještě více podtrhla inflace, která ukázala, co se stane s našimi penězi, pokud si jich nebudeme vážit.