Search
Close this search box.

Ekonomika eurozóny vzrostla ve 2. čtvrtletí o 0,1 %

Na konci července Eurostat v rychlém odhadu uvedl, že ekonomika eurozóny rostla ve 2. čtvrtletí překvapivě rychle, mezičtvrtletně o 0,3 %. Z revidovaných údajů však nakonec vyplynulo, že růst HDP eurozóny činil pouze 0,1 % mezičtvrtletně. V prvním čtvrtletí ekonomika měnové unie rovněž vzrostla o 0,1 %. Těsně se tak vyhnula recesi. HDP EU jako celku ve 2. čtvrtletí stagnoval po 0,2% růstu v 1. čtvrtletí.

V meziročním srovnání se sezónně očištěný HDP v eurozóně ve 2. čtvrtletí 2023 zvýšil o 0,5 % a v EU o 0,4 % po 1,1% růstu v obou regionech v předchozím 1. čtvrtletí. Pro srovnání, HDP ve Spojených státech vzrostl ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 2,5 %.

V rámci členských států EU zaznamenala v období duben-červen 2023 nejvyšší mezičtvrtletní růst Litva (2,9 %), následovaná Slovinskem (1,4 %) a Řeckem (1,3 %). Naopak největší pokles vykázaly Polsko (-2,2 %), Švédsko (-0,8 %) a Rakousko (-0,7 %). Český HDP vzrostl o 0,1 %.

Evropská centrální banka očekává, že ekonomika eurozóny poroste v roce 2023 o 0,9 %, v roce 2024 pak zrychlí na 1,5 % a v roce 2025 na 1,6 %.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Top 3 podle Martina Stuchlíka

Spolu se spuštěním možnosti investovat do individuálně složených strategií Portu připravilo investiční sérii rozhovorů „Top

Zásadní Ferrari 250

Vzhledem k tomu, že jsme začali upisovat vzácný model Ferrari 250 Coupé Pinin Farina, neuškodí připomenout si celou řadu

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt – Revoluce v zajištění na stáří | Jana Brodani

Od 1. 1. 2024 bude možné si založit tzv. Dlouhodobý investiční produkt (DIP), který otevírá další možnost, jak si odkládat na důchod s daňovým zvýhodněním. Co to vlastně DIP je a jaká je jeho finální podoba? To nám v rozhovoru přiblížila Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT).