Search
Close this search box.

#327 – Kryptozima skončila

Indexy v tomto týdnu pokračovaly v překonávání svých maxim. S&P 500 přidal 0,4 %, stejně jako technologický Nasdaq Composite. Evropský Euro Stoxx 50 za posledních 7 dní posílil o 1,8 %. Naproti tomu japonský Nikkei 225 ze svých maxim ztratil 0,6 %, zatímco Hang Seng umazal 1,4 %.

2024, rok rekordů. Rok 2023 byl pro finanční trhy dobrý, rok 2024 se nese ve znamení rekordů. Historická maxima překonaly klíčové americké indexy S&P 500Nasdaq Composite a Dow Jones. Rekordy přepisuje také širší evropský index Stoxx Europe 600, japonský Nikkei 225 a indický Nifty 50. Nejsou to však jen akcie, kterým se daří, nových výšin dosáhly také Bitcoin zlato.

Bitcoin překonal „all time high“. Nejstarší a nejpopulárnější kryptoměna Bitcoin vystoupala na nový rekord, když překonala 69 000 USD (1,6 mil. Kč). Bitcoin byl na vyšší hodnotě naposledy v listopadu 2021. Růst je navázán na nákupy velkých amerických správců majetku jako BlackRock a Fidelity. Do jejich bitcoinových spotových ETF totiž míří obrovské prostředky. Tato spotová ETF nejsou zatím u nás dostupná, na Portu Crypto ale můžete investovat do velmi podobně fungujících ETP na Bitcoin.

Kryptozima skončila. Bitcoin s sebou táhne vzhůru i další kryptoměny. Daří se především Ethereu, na které velcí američtí správci majetku jako BlackRock nebo Fidelity chtějí spustit vlastní spotové ETF. Ohodnocení celého kryptoměnového trhu se pohybuje kolem 2,4 bilionů USD, větší hodnotu mají pouze Microsoft (3 biliony USD) a Apple (2,6 bilionu USD). Bitcoin samotný potom z této hodnoty ukrajuje přes 50 %. 

ECB nepřekvapila. Evropská centrální banka podle očekávání již počtvrté ponechala úrokové sazby beze změny na historicky nejvyšších úrovních. Refinanční sazba ECB zůstává na 4,50 %, zápůjční sazba na 4,75 % a depozitní sazba na 4 %. Inflace v eurozóně klesá jen pomalu a v únoru meziročně činila 2,6 %, přičemž výraznějšímu snížení brání silný růst mezd. ECB tak zaujímá opatrný postoj a před zahájením snižování sazeb chce vyčkat na další data. První snížení sazeb se očekává v červnu nebo červenci.

Zlato se opět třpytí. Cena zlata vzrostla na rekordních 2 170 USD za trojskou unci. Tradičnímu bezpečnému přístavu se daří díky očekávanému snížení úrokových sazeb v USA a tedy slábnoucímu dolaru, napětí na Blízkém východě, ale také poptávce centrálních bank po zlatých rezervách. V lednu centrální banky zvýšily své oficiální zlaté rezervy o 39 tun, což je více než dvojnásobek oproti 17 tunám v prosinci 2023. Byl to také osmý měsíc v řadě, kdy centrální banky své zlaté rezervy zvýšily. Zlato si na Portu můžete přidat do Vlastních strategií.

Tak to máte za 1,8 miliardy. Apple dostal od EU „dáreček“ ve formě pokuty 1,8 miliardy eur a narušil tak hegemonii Googlu. Ten zatím „urval“ tři největší pokuty v letech 2017 až 2019. Apple měl zneužít svého dominantního postavení na trhu distribuce aplikací pro streamování hudby. Žalobu podala společnost Spotify, která se ohradila proti vysokým poplatkům (30 %) a omezení možností platby mimo App Store.

Arnault vs. Bezos vs. Musk. K velké přetahované momentálně dochází mezi nejbohatšími lidmi světa. V pondělí předběhl zakladatel Amazonu Bezos šéfa Tesly Muska na pozici nejbohatšího člověka. Prvenství mu ale dlouho nevydrželo a nyní už přední příčku zaujímá Arnault díky hodnotě jeho podílu v LVMH (vlastník Louis Vuitton nebo Hennessy). Luxusu se znovu daří, roste také hodnota Amazonu. Naopak Tesla se trápí a její akcie padají.

Stejně Jamesů a Johnů jako žen. Pokud máte ambice stát se CEO jakékoliv společnosti z indexu S&P 500, máte stejně velkou šanci, když se jmenujete James nebo John, jako když jste žena. Jak ale ukazuje tento graf, stále je před námi ještě kus cesty, protože počet žen mezi generálními řediteli se poprvé vyrovnal počtu generálních ředitelů se jménem James nebo John teprve v loňském roce.

OPEC+ snižuje produkci. Těžké váhy Saúdská Arábie a Rusko spolu s několika dalšími klíčovými producenty OPEC+ prodlouží dobrovolné snížení dodávek ropy. Saúdská Arábie o 1 milion barelů denně, Rusko sníží svou produkci a exportní dodávky dohromady o 471 000 barelů denně. Oznámení přichází v době skomírající ceny ropy, která se od začátku roku pohybuje v intervalu 75 až 85 USD za barel. A to navzdory snižování dodávek, námořním útokům Hútiů a přetrvávajícímu konfliktu mezi Izraelem a Hamásem.

Co bude s jádrem? Výstavba jaderných reaktorů ve světě klesá a za minulý rok byla zahájena výstavba pouze 6 nových reaktorů. Světovými lídry v odvětví zůstávají Čína a Rusko. Zatímco Čína má nejvíce staveb, Rusko realizuje nejvíce projektů na světě. Za poslední 4 roky nebyla zaznamenána výstavba, která by nebyla umístěna v Číně nebo realizována Ruskem. V Evropě jsou jaderné elektrárny spíše na ústupu, což se snaží změnit Francie a také Česko.

Letadlo jménem WCA havarovalo. V souvislosti s úpadkem investiční společnosti WCA International obvinila z podvodu policie jednoho člověka a jednu právnickou osobu. Tisícům klientů, mezi které patří také obec Modrava, měla vzniknout škoda ve výši zhruba 2,1 miliardy Kč. Firma nabízela vysoké zisky z investovaných peněz, klienti ale o finance přišli. Podle vyšetřovatelů se jednalo o tzv. pyramidový podvod neboli letadlo.

Marsalek ruským agentem. Bývalý provozní ředitel zkrachovalé německé společnosti Wirecard Jan Marsalek se už před 10 lety stal ruským agentem rozvědky GRU. Wirecard vyhlásila insolvenci v červnu 2020, když se ukázalo, že jí chybí kolem 1,9 miliardy eur, které vykazovala ve svém účetnictví. Marsalek, který se narodil v Rakousku a má české kořeny, je nyní na útěku.

Zdražilo nám pivo. 62 % českých hospod zdražilo kvůli vyšší DPH čepované pivo. Ceny čepovaného piva se napříč trhem zvýšily o 2,80 Kč na půllitr. Zbytek podniků zatím ceny nezvyšoval z obav o odliv hostů. Velký strach ale mít nemusíme, další vlna zavírání hospod prý nehrozí. Setkávání se s přáteli v hospodách je pro Čechy údajně důležité a nenechají ‚své‘ podniky padnout.

Co nového v Portu?

Chcete se stát součástí našeho týmu? Aktuálně v Portu nabíráme kolegy do týmu zákaznické podpory a na pozici office manažera/ky. Více o volných pozicích se dozvíte zde.

Pokud vás zajímají alternativní investice, doporučujeme zhlédnout záznam z diskuze na toto téma na konferenci InvestNight. Mezi vystupujícími byl Martin Jaroš jako zástupce naší online investiční galerie Portu Gallery.

Dnes je den žen, a kromě květin a komplimentů si ženy zaslouží i potlesk za to, jak dobře si ve světě investic vedou. V roce 2023 patřilo až 39 % nově založených portfolií ženám a jejich podíl se tak rok od roku zvyšuje. Před pěti lety, kdy bylo Portu spuštěno, měly investorky mezi našimi uživateli pouze 5% zastoupení. Před rokem zhruba 30% a nyní se tato hodnota přibližuje k 40 %, což ukazuje na pozitivní trend směřující k větší vyváženosti.

Je skvělé, že investice už dávno nejsou jen mužská záležitost. Milé ženy, ať už investujete poprvé, nebo jste zkušené, jste úžasné!


Hezký víkend!


pokles-urokovych-sazeb-tiny

Jak se zachovat při poklesu úrokových sazeb?

Po období vysoké inflace máme v Česku opět růst spotřebitelských cen na nízkých úrovních. Jak se v této době zachovat?

Přejít na článek


Dnešní den patří ženám. V investování méně riskují a mají vyšší výnosy

Na MDŽ oslavujeme jejich přínos a zásluhy ve všech oblastech života. V investování jsou často úspěšnější než muži a formují jeho budoucnost.

Přejít na článek


znamky

Vzácné známky trhají aukční rekordy i v roce 2024!

Po více než 180 letech od vydání první známky je sbírání stále velmi živé, o čemž svědčí téměř vyprodané aukce po celém světě a rekordní ceny, které vzácné známky dosahují.

Přejít na článek


fintech-review-03-08

FinTech review – Klimatické FinTechy jsou u investorů populárnější a další FinTechy novinky

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 

Přejít na článek


Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Revolut, Twisto nebo Curve…

Už vás nebaví v zahraničí ztrácet čas hledáním nejvýhodnějšího kurzu směny? Chcete si jednoduše bezplatně

Utrácíte moc peněz za jídlo?

Držení rodinného rozpočtu na uzdě se pro mnohé zdá jako nadlidský úkon. Existuje však mnoho způsobů, jak se