Search
Close this search box.

Dnešní den patří ženám. V investování méně riskují a mají vyšší výnosy

V Mezinárodní den žen oslavujeme jejich přínos a zásluhy ve všech oblastech života. Máme co slavit ale i ve světě investování, který byl dlouho považovaný za doménu mužů. Investování láká ženy čím dál více, jsou v něm často úspěšnější a formují jeho budoucnost.

Ženy přebírají kontrolu nad svými financemi častěji než kdy dříve a chtějí být lépe připraveny na budoucnost. Mezi investory je jich stále zastoupeno méně než mužů, nicméně rozdíl se postupně vyrovnává. O tom, že investorek přibývá, svědčí i statistiky našich uživatelů.

V roce 2023 patřilo až 39 % nově založených portfolií ženám, podíl žen investorek se tak rok od roku zvyšuje. Před pěti lety, kdy bylo Portu spuštěno, měly investorky mezi našimi uživateli pouze 5% zastoupení. Před rokem zhruba 30% a nyní se tato hodnota přibližuje k 40 %, což ukazuje na pozitivní trend směřující k větší vyváženosti. Mezi jednu ze zajímavostí patří i to, že až 55 % nových portfolií investorek tvoří ESG portfolia, tedy Portu odpovědná portfolia.

Jedním z důvodů, proč ženy investují méně než muži, je také to, že méně vydělávají. Podle Eurostatu činil průměrný rozdíl v odměňování podle pohlaví v EU v roce 2023 13 %. To znamená, že na každé 1 €, které vydělá muž, žena získá pouze 0,87 €.

V Česku je tento rozdíl dokonce třetí nejvyšší v rámci EU (17,9 %). Nejvyšší tzv. gender pay gap je v Estonsku (21,3 %) a nejnižší v Lucembursku (1,3 %). Pokrok v eliminaci rozdílů v odměňování mužů a žen loni poměrně stagnoval a v předchozích letech byl pomalý. To nám připomíná, že genderové stereotypy stále ovlivňují ženy i muže ve všech sférách života, včetně pracovního prostředí.

Ženy investují opatrněji

Z letošních výsledků průzkumu Indexu investiční gramotnosti, který každoročně mapuje, jak se Češi v oblasti investování orientují, vyplývá, že muži jsou při investování sebejistější. Za zcela nezkušené se považuje 31 % žen oproti 15,4 % mužů. Vysoké sebevědomí ovšem nemusí být výhrou.

To, že jsou muži v investování značně sebevědomější, se nemusí vyplácet, jelikož vysoká očekávání mohou vést k přeceňování informací. Odhady vysokých výnosů také často jdou ruku v ruce s nadměrnou frekvencí obchodování a iracionálních rozhodnutí. Oproti tomu rozumná očekávání výnosů a méně zásahů do portfolia se většinou vyplácí. Ženy obecně do svého portfolia zasahují méně často – jednají rozvážně a méně riskují.

Dokazuje to i průzkum Kalifornské univerzity v Berkeley, podle něhož investorky ročně obmění zhruba polovinu svého portfolia, muži ovšem více než tři čtvrtiny. Tím se ochuzují o výnosy, které by měli, kdyby do portfolia nezasahovali. V porovnání se stavem portfolia na začátku přijdou kvůli vyšší frekvenci obchodování ženy v průměru o 1,7 % a muži dokonce o 2,6 % zisků ročně. Větší sebejistota mužů se projevuje jejich impulzivnějším chováním a snahou předehnat trhy.

Portfolia žen si dlouhodobě vedou lépe, na což poukazuje studie americké investiční společnosti Fidelity z roku 2021. Když už se ženy rozhodnou vkročit do investičního světa, většinou se jim daří. V průměru překonávají roční výkon portfolií mužů o 0,4 %.

Dnes je den žen, a kromě květin a komplimentů si ženy zaslouží i potlesk za to, jak dobře si ve světě investic vedou. Je skvělé, že investice už dávno nejsou jen mužská záležitost. Ať už investujete poprvé, nebo jste zkušené, jste úžasné!

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

#23 – Velryby se probouzí

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém se podíváme na ty nejzajímavější události

Seriál o českém fintechu: Invester

Kromě toho, že se vám vytrvale staráme o investiční portfolia, tak také sledujeme českou fintech scénu. Momentálně nás