Search
Close this search box.

Základy investování do sběratelských předmětů

Jako malí jsme většinou něco sbírali, ať už známky, motýly, hokejové kartičky, mince, kešky a mnoho dalšího. Většinou to bylo pro zábavu nebo sociální status, ale málo koho v tom věku napadlo, že by to mohla také být investice. Jak jsme dospívali, navštěvovali jsme sbírky umění v muzeích, nebo četli články o největší sbírce všeho možného od komiksů, přes telefony, až například po bizarní sbírku nehtů. Sbírat se dá opravdu všechno. Některé druhy sběratelských předmětů se staly časem více populární, obzvlášť pokud se jedná o záměr investice do nich. Mezi ně patří například víno, whisky, umění, známky, mince, veteráni, a další.

Co určuje hodnotu sběratelského předmětu?

U sběratelských předmětů je určení hodnoty velmi obtížné. Například u oceňování podniků a jejich akcií existuje několik metodik, jak spočítat, jaká je „správná“ cena. U sběratelských předmětů toto určuje hlavně trh, který může být velmi volatilní. Předměty jsou oceňovány obvykle s pomocí aukčních domů nebo odborných katalogů. Obecně se dá říci, že hodnotu sběratelského aktiva určuje: stáří, vyrobené množství, unikátnost, umělecké zpracování, zachovalost a historie a historický význam. Například hodinky značky Rolex, které nosil Paul Newman, se nedávno prodaly za rekordních 17,8 milionu dolarů (přes 400 milionu korun). Pokud to porovnáte s pořizovací cenou 200 dolarů, jedná o celkem slušné zhodnocení.

Jaký předmět vybrat?

Zpravidla je dobré držet se sběratelských aktiv, kde je aktivní trh, takže nehrozí extrémní výkyvy v cenách. Navíc existuje více možností, s čím porovnat hodnotu aktiva. Co se týče například historických vozů, dá se jednoduše najít, kdy a za kolik se prodalo stejné nebo podobné auto. Tím získáme představu, jaká je orientační hodnota našeho konkrétního vozu. Horší by to bylo u sbírky nehtů, kde trh asi ještě neurčil, jaká je „správná“ hodnota tohoto aktiva. Mezi sběratelské předměty s aktivním trhem patří například: historické vozy, víno, whisky, umění, známky, mince, housle a další.

Nenosíte v peněžence poklad? Nejvzácnější peníze v oběhu.

Zároveň, když si vyberete vhodný druh aktiva, je důležité najít ten správný kus, resp. zjistit, v jaké je předmět kondici. Jak jsme již zmiňovali výše hodnota sběratelských předmětů je komplexní záležitost skládající se z několika různých aspektů, které je nutné posoudit při odhadování hodnoty aktiva. Nejlepší je konzultovat nákup s expertem, případně znalcem v oboru, který jednak posoudí stav daného předmětu, a také zná trh, takže ví, co je zrovna aktuální a kam trh směřuje.

Vývoj hodnoty sběratelských předmětů sleduje a zkoumá společnost Knigh Frank. Z jejího zjištění vyplývá, že za posldeních deset let velmi vzrostla hodnota vzácné whiskey, dále mincí a historických vozidel, naopak klesala cena například historického nábytku a vybavení.

Jak mám tedy investovat do sběratelských předmětů?

Pokud máte dostatek prostředků, je nejlepší investovat do toho, co máte rádi. Samozřejmě je důležité se umět o předmět správně starat. Při skladování je nutné řešit teplotu, vlhkost, světlo, apod. Stejně tak, pokud si pořídíte drahý předmět, je nutné ho pojistit. Pokud se o tyto věci nechcete starat, nebo chcete více diverzifikovat své investiční portfolio, máte možnost investovat do sběratelských předmětů na Portu Gallery, první online investiční galerii. Všechna aktiva vybírá tým expertů, kteří pak zajistí i správné uskladnění a průběžnou péči. Nemusíte se tak o nic starat a pouze se těšit ze spoluvlastnění krásného auta, či raritního obrazu.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice do sběratelských předmětů jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice do sběratelských předmětů
– Nejste si jistí, zda je pro vás investování na Portu Gallery vhodné? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Investice do marihuany

V posledním desetiletí nastaly velké změny co se týče legalizace marihuany. Toto kontroverzní téma bylo