Search
Close this search box.

Rozhovor: Proč jsme vytvořili Portu Gallery

Před více než rokem spustila společnost WOOD & Company pod značkou Portu investiční platformu pro individuální investory. Na jaře tohoto roku bylo Portu rozšířeno o strategie, kde si investoři mohou sami poskládat portfolio z předvybraných instrumentů nebo si zvolit tematickou strategii se zaměřením např. na Odpovědnou budoucnost, Technologický pokrok, a další. Na konci prosince jsme se dočkali z dílny Portu dalšího produktu a to Portu Gallery, první online investiční galerie. O tom, proč Portu Gallery vzniklo jsme se bavili s Radimem Krejčím, šéfem Portu.

Radime, představ nám prosím ve zkratce Portu Gallery.

Portu Gallery je první online investiční platforma, která umožňuje investovat do unikátních sběratelských předmětů již od jedné koruny. Dosud bylo toto možné pouze prostřednictvím fondů kvalifikovaných investorů, kde je minimální částka milion korun. Na Portu Gallery může naopak investovat skoro každý. Navíc, na rozdíl od fondu, si zde můžete své portfolio poskládat podle sebe.

Proč jste Portu Gallery založili?

Jedná se o další produkt, který pomáhá demokratizovat svět investování, stejně jako tomu bylo s Portu. Investování do alternativních investic je pro běžného investora v podstatě nedostupné, přestože by mělo být součástí správně diverzifikovaného portfolia. A stejně jako u Portu, chtěli jsme mít tak dobrý investiční produkt, do kterého dám svoje peníze a který bych s klidem doporučil rodině a známým.

Není lepší, když si jako investor koupím celý předmět sám a mám ho doma?

Nemyslím si to. Ledaže byste rozuměl veteránům, měl byste volných 200 milionů korun a za 20 mil. byste si pořídil aspoň 10 různých vozů.

Protože, zaprvé, jako jedinec bez patřičných znalostí nebudete pravděpodobně schopen vybrat správné aktivum, jehož cena může významně růst. Zadruhé, s držbou a uchováním hodnoty sběratelského aktiva jsou spojené náklady. Když si koupíte veterána a dáte si ho doma do garáže, tak byste měl myslet na pojištění (pokud se ho pojistit povede), pravidelný servis a údržbu, jinak se může stát, že se s autem můžete občas pomazlit, projet, ale jinak vám v podstatě jen rezne. Pro mě je lepší, když si sestavím portfolio z více předmětů, o které se starají profesionálové.

Na jaké předměty se můžeme v Portu Gallery těšit?

Nyní máme kompletní investiční komisi na klasické vozy, to je tedy kategorie, s kterou začínáme. Dále bychom do konce roku rádi upsali alespoň jedny housle ze 17. století. Na příští rok pak jednáme o umění, obrazech, vínech, hodinkách, mincích, známkách, apod. V úvahu přichází v podstatě cokoliv, co má sběratelskou hodnotu.

Jak funguje investiční komise?

Investiční komisi stavíme z odborníků v daném oboru, kteří vybírají konkrétní aktiva. Tuto komisi jsme byli schopni sestavit pro klasické vozy, kde máme dlouholeté nadšence, kteří věnují většinu svého času sledováním trhu s klasickými vozy, a proto mají přehled o tom, kde trh je a kam se bude vyvíjet. To samé máme již skoro poskládané pro housle.

Kde jste se inspirovali?

Inspirovala nás americká platforma Rally Rd. Ta začínala, jak již název naznačuje, investováním do klasických vozů, nicméně nyní také připravují rozšíření na hodinky, první vydání Harryho Pottera, basebalovou kartičku, či láhev vína. V Evropě se nám nepodařilo najít žádnou podobnou platformu, která by něco takového dělala. Proto se jedná o velmi inovativní projekt.

Kolik by měl mít běžný investor na Portu Gallery investovat?

To je velmi těžké říct. Jelikož se jedná o velmi rizikový produkt, je nutné posoudit aktuální finanční situaci každého klienta, jeho cíle, ostatní investice, apod. Já osobně budu do alternativních investic dávat 20% svého volného majetku, ale pokud by investor měl vyšší rizikový apetit, dokážu si představit, že bude investovat mnohem více. Důležité je myslet na diverzifikaci, a nedávat všechny peníze do jednoho předmětu, ale vybrat si více různých aktiv.

Na co se můžeme těšit z dílny Portu dál?

Cítíme poptávku vytvořit produkt s fixním výnosem. Na toto by bylo ideální podívat se do světa realit, kde WOOD & Company má velké knowhow, například naše fondy kvalifikovaných investorů obsadily první dvě příčky ve výkonnosti v roce 2018. Proto bychom chtěli něco podobného nabídnout i retailovým investorům. Ještě řešíme, zda se bude jednat o retailový fond, půjčky, certifikáty, či něco takového, ale určitě se na něco z této oblasti můžete těšit.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice do alternativních aktiv jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na Portu Gallery
– Nejste si jistí, jestli je pro vás vhodné investování na Portu Gallery? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

futures kontrakty

Jak fungují futures kontrakty?

S pojmem futures kontrakty se především díky Bitcoinu setkáváme častěji než kdy dříve. Rozhodnutí skupiny

Raritní poštovní známka poprvé v aukci

Od 1. do 4. června 2023 se v malebné metropoli Slovenska, v Bratislavě, rozprostře výstava poštovních známek. Tato událost představuje vzácnou příležitost pro všechny milovníky filatelie, neboť během ní se nejen naskytne možnost prohlédnout si širokou škálu známek z různých koutů světa.