Search
Close this search box.

Fintech review – Chyba v bankovní identitě a úspěchy odložených plateb

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Finanční úřad je on-line. První den portál Moje daně nalákal dva tisíce lidí (Aktuálně.cz). Na portálu Moje daně je možné podat přiznání ke všem daním. Součástí systému je i služba automatického vyplňování formulářů. Pro přihlášení k portálu je mimo jiné možné použít i bankovní identitu.
  2. On-line supermarkety hlásí v důsledku omezení pohybu růst prodejů (ČeskéNoviny.cz). Lidé jsou po nejnovější vlně opatření opatrní. Výrazný nárůst počtu online nákupů hlásí Košík, Rohlík i Tesco. Omezení pohybu se projevilo na vytíženosti kamenných prodejen – menší obchody jsou přetížené, zatímco velké prodejny zůstávají prázdné.
  3. V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů korun (Forbes.cz). Únor překonal leden o 300 až 400 milionů korun, ještě zajímavější je ale meziroční srovnání. Oproti minulému únoru jde o šestinásobný nárůst. Bitcoin má za sebou několik měsíců divokého růstu a láká tak mnohem více investorů z řad jednotlivců i institucí, podobně je tomu i u dalších kryptoměn.
  4. Tvůrci služby Zonky spouští půjčky od lidí pro firmy (E15.cz). Studio Creative Dock spouští platformu Nafirmy.cz, přes kterou umožní firmám žádat o půjčky od lidí. Služba cílí na malé a střední podniky, kterým se zatím vyhýbá digitalizace ze strany bank. Přispět na půjčku bude možné od tisícovky, výnos bude dosahovat až patnácti procent ročně.
  5. Air Bank a MONETA získaly akreditaci pro bankovní identitu (Měšec.cz). Obě banky začnou ještě během března pouštět klienty k přihlašování do veřejné správy. Moneta chce mít do konce dubna službu zpřístupněnou pro všechny klienty, Air Bank mluví o březnu, není však jasné, zda do termínu zahrnuje všechny klienty banky.
  6. Odložené platby letí. Švédská Klarna je po další obří investici nejhodnotnějším evropským startupem (CzechCrunch.cz). Švédský startup Klarna byl inspirací i pro tuzemské služby a nyní již podruhé obsadil první místo v žebříčku nejhodnotnějších evropských startupů. Po posledním kole investic tržní hodnota Klarny vystřelila na 31 miliard dolarů, čímž překonala startup Checkout.com, který začátkem roku dosáhl hodnoty 15 miliard.
  7. Okamžité platby už odesílá i mBank. Jediná chce příplatek (Peníze.cz). Banka umí přijímat okamžité platby už od září, nyní do repertoáru zařadila i jejich odesílání. Zadat okamžitou platbu je možné jen v internetovém bankovnictví a mBank si za ni naúčtuje jednu korunu.
  8. Twisto loni dosáhlo obratu 150 milionů korun. Do zisku by se podle Šmídy mělo dostat příští rok (Lupa.cz). Odloženým platbám se nedaří jen v zahraničí. Twisto v minulém roce poskytlo klientům 3,2 miliardy odložených korun, což je meziroční nárůst o více než padesát procent. Firma v minulém roce nebyla zisková a do černých čísel se kvůli plánované expanzi nehodlá dostat ani letos.
  9. KB měla spustit bankovní identitu, ale objevila se vážná chyba (Connect.cz). Komerční banka měla tento týden pro své klienty spustit přihlašování ke státní správě, kvůli blíže nespecifikované chybě však zatím ke spuštění nedošlo. Problém byl zprvu popisován jako bezpečnostní incident, následně jako technická závada.
  10. Polskému gigantovi e-commerce Allegro nově konkuruje Amazon (InvestičníWeb.cz). Polskému internetovému obchodu Allegro od tohoto týdne konkuruje americký Amazon, který spustil polskou verzi svého portálu. Polská firma oblasti e-commerce na domácím trhu dosud dominovala a má za sebou i dobrý čtvrtý kvartál, ale výhled na letošní rok investory zklamal.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

strategie rozvojové trhy

Strategie: Akcie rozvojových zemí

Investice do společností z rozvojových zemí přináší příležitost, jak diverzifikovat své portfolio a zároveň zvýšit

Historie Robo-Advisory

Když lidé slyší poprvé o konceptu algoritmu nebo umělé inteligence řídící jejich investování, bývají mnohdy skeptičtí. Jaký je