Search
Close this search box.

Fed ponechal úrokové sazby beze změny. V příštím roce naznačil snížení o 75 bodů

Fed podle očekávání potřetí za sebou ponechal sazby na stávajícím rozmezí 5,25 až 5,5 %. Inflace v USA v listopadu mírně klesla na 3,1 % a přesto, že si Fed nechává dveře otevřené pro další zvýšení sazeb, tak tu s velkou pravděpodobností máme definitivní konec cyklu utahování měnové politiky. V příštím roce Fed počítá se třemi sníženími. Bankéři uvedli, že nedávné ukazatele naznačují, že hospodářský růst zpomalil a přírůstek pracovních míst se zmírnil, ale zůstává silný, a míra nezaměstnanosti zůstává nízká.

Investorům se splnilo přání a předseda Fedu Powell konečně začal otevírat téma podmínek, kdy a jak moc se Fed uchýlí ke snižování sazeb v příštím roce. Velkou roli sehrála i aktualizovaná prognóza nejen ohledně sazeb, ale i ohledně inflačního výhledu, ekonomického růstu a nezaměstnanosti. Ta počítá s poklesem inflace jak letos, tak i příští rok. Jádrovou inflaci (bez cen potravin a energií) nyní odhaduje v roce 2024 na 2,4 %. Došlo také k revizi růstu HDP o desetinu dolů na 1,4 %, očekávání u nezaměstnanosti zůstala beze změny (4,1 %).

Podle staré prognózy měly sazby letos ještě vzrůst. To se nepotvrdilo a první snižování by mohlo přijít už v první polovině příštího roku. V příštím roce bychom se dokonce mohli dočkat snížení sazeb až o 75 bazických bodů, tedy o 25 bodů více, než bylo původně plánováno.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co je dluhopis?

Po představení pojmu akcie je dalším logickým krokem článek o druhém nejznámějším cenném papíru. Jak

Portu Vánoční soutěž

Vánoční soutěž Portu

Perníčky, kam se podíváš. Vůně vánočních perníčků vykouzlí úsměv na tváři každému z nás. Kdy se plánujete pustit

Portu Rychlovka - Díl 28

Portu Rychlovka – Díl 28

Minulý pátek jsme vám opět v jediném videu shrnuli aktuální dění na trzích, novinky na Portu a také

ETF na S&P 500 – vybrat SPY nebo jiné?

Mnoho začínajících ale i pokročilých investorů chce mít část svých prostředků umístěných v amerických akciích. Americký trh je na

Portu investor Jan

Rozhovor s investorem Janem

Honza žije velmi aktivním životem pracujícího studenta, angažuje se mimo jiné v různých projektech. O investování se zajímá již