Search
Close this search box.

Fed ponechal úrokové sazby beze změny. V příštím roce naznačil snížení o 75 bodů

Fed podle očekávání potřetí za sebou ponechal sazby na stávajícím rozmezí 5,25 až 5,5 %. Inflace v USA v listopadu mírně klesla na 3,1 % a přesto, že si Fed nechává dveře otevřené pro další zvýšení sazeb, tak tu s velkou pravděpodobností máme definitivní konec cyklu utahování měnové politiky. V příštím roce Fed počítá se třemi sníženími. Bankéři uvedli, že nedávné ukazatele naznačují, že hospodářský růst zpomalil a přírůstek pracovních míst se zmírnil, ale zůstává silný, a míra nezaměstnanosti zůstává nízká.

Investorům se splnilo přání a předseda Fedu Powell konečně začal otevírat téma podmínek, kdy a jak moc se Fed uchýlí ke snižování sazeb v příštím roce. Velkou roli sehrála i aktualizovaná prognóza nejen ohledně sazeb, ale i ohledně inflačního výhledu, ekonomického růstu a nezaměstnanosti. Ta počítá s poklesem inflace jak letos, tak i příští rok. Jádrovou inflaci (bez cen potravin a energií) nyní odhaduje v roce 2024 na 2,4 %. Došlo také k revizi růstu HDP o desetinu dolů na 1,4 %, očekávání u nezaměstnanosti zůstala beze změny (4,1 %).

Podle staré prognózy měly sazby letos ještě vzrůst. To se nepotvrdilo a první snižování by mohlo přijít už v první polovině příštího roku. V příštím roce bychom se dokonce mohli dočkat snížení sazeb až o 75 bazických bodů, tedy o 25 bodů více, než bylo původně plánováno.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

mistri_ceskeho_skla

Mistři českého skla vystavují v Itálii

Věhlasná benátská galerie Le Stanze del Vetro vzdává poctu současnému českému sklu. Souborná výstava Bohemian Glass: The Great Masters nabízí průřez tvorbou šesti významných sklářských umělců. Expozice zahrnuje díla od Václava Ciglera, Vladimíra Kopeckého, manželů Roubíčkových, Josefa Sudka, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.

Portu investoři - Radek Holub

Rozhovor s investorem Radkem Holubem

„Investovat jsem začal na střední škole, kdy jsem si založil investiční účet, prostřednictvím kterého jsem měl možnost nakupovat

Vývoj trhu s klasickými vozy

Trh s klasickými automobily je dynamické, komplexní a v neposlední řadě dost složité prostředí. Navíc ovlivňované celou řadou