Search
Close this search box.

Fintech review – Napůl okamžité platby a boom Zoomu

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. USA prověřují digitální daň, již zavedlo i Česko. Výsledkem šetření mohou být odvetná cla (E15.cz). Spojené státy považují digitální daň, která se týká hlavně amerických technologických obrů, za diskriminační. Prezident Trump je připraven přijmout odvetná opatření. Česko daň zruší, pokud se dosáhne společného řešení na úrovni OECD.
  2. Twisto oseká náklady u platebních karet. Jsou totiž drahé (Měšec.cz). Twistu se nevyplácí nechávat si od klientů platit měsíční vyučtování kartou. Splacení vyúčtování kartou tak nově bude možné jen do výše 10 tisíc korun. Vyšší částky si Twisto nechá zaplatit převodem.
  3. Google čelí v USA žalobě kvůli sledování soukromí uživatelů (ČeskéNoviny.cz). Žaloba se vztahuje na shromažďování údajů o uživatelích v režimu incognito, kdy je údajně sbíraní dat ilegální. Podle mluvčího Googlu jsou však uživatelé při spuštění anonymního prohlížení upozorněni, že webové stránky stále mohou informace shromažďovat.
  4. Equa už umí okamžité platby i odesílat. Ale jenom napůl (Peníze.cz). Equa umí své klienty napínat. Nejdřív spuštění okamžitých plateb odkládala, potom uměla platby jen přijímat, a když konečně spustila službu v plném rozsahu, přišlo ještě jedno menší překvapení. Okamžité platby je totiž možné odesílat jen z mobilního bankovnictví, v internetovém rozhraní tuto možnost banka nenabízí a ani to zatím nemá v plánu.
  5. Své finance chtějí Češi spravovat on-line a hlavně zdarma (Novinky.cz). Podle výzkumu Fio banky jsou Češi konzervativní nejen ve volbě investičních produktů, ale i z hlediska věrnosti bance. Tu změní jen málokdy, nejčastěji kvůli poplatkům. Většina respondentů spravuje finance výhradně on-line.
  6. Vítěz pandemie? Zoomu vzrostly tržby o 169 procent, zisk je rekordní (Forbes.cz). Zoom díky prudkému nárůstu poptávky po on-line konferencích zažil rekordní čtvrtletí. S tržbami ve výši 328,2 miliony dolarů a ziskem 27 milionů dolarů nepřekonala společnost jen všechna předchozí čtvrtletí, ale i celý minulý rok.
  7. Calibra od Facebooku se přejmenuje na Novi (FintechCowboys.cz). Peněženka na kryptoměnu Libra, za kterou stojí Libra Association v čele s Facebookem, mění své jméno. Služba bude spuštěna ve vybraných zemích, kde je již dostupná Libra. Jedním z možných důvodů změny názvu je i soudní spor o podobu původního loga Calibry.
  8. Společnost Avast uspěla na londýnské akciové burze, dostala se do prestižního indexu FTSE (iRozhlas.cz). Vývojář antivirových programů se tak stal první českou společností v indexu FTSE 100. Avast vstoupil na londýnskou burzu v roce 2018, na index se dostal společně s dalšími třemi firmami. Vystřídal tam mimo jiné aerolinky easyJet či největšího britského dodavatele energie Centrica.
  9. V internetovém bankovnictví České spořitelny jde nově spravovat penzijní spoření (Měšec.cz). Konkrétně je možné měnit výši vlastního příspěvku, oznámit příspěvky zaměstnavatele, nastavit si doplňkové služby či změnit oprávněné a určené osoby. Správa penzijního spoření zatím funguje jen v internetovém bankovnictví, do mobilní aplikace se má dostat do konce roku.
  10. Šetří Češi v nesprávnou dobu? (InvestičníWeb.cz). Vklady českých domácností v bankách vzrostly v dubnu o 59 miliard korun, nejvíce ve sledované historii. Nárůst vkladů bývá dáván do souvislosti s tím, že domácnosti začaly ze strachu z budoucnosti spořit. Pokud ano, tak méně spotřebovávají, což je špatné pro vývoj HDP.

 

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Co znamená propad čínských akcií?

Čínské akcie prožívají tvrdý pád a z hlediska ocenění se jeví mimořádně lacině. Je to skutečně tak a dokážou se vzpamatovat?

Jak drahé je investování „zdarma”?

Řada investičních firem nebo brokerů se často snaží vzbudit dojem, že je investování přes ně „zdarma”, nebo „bez poplatků”. Je tomu opravdu tak?