Search
Close this search box.

Představení strategie: Světová špička

Portu nedávno spustilo novou službu – tematické investování. Zatímco při běžném investování na Portu investujete do portfolií složených z různých oborů, oblastí a cenných papírů, která jsou vytvořena na základě vašich rizikových a investičních preferencí, u Portu strategií můžete jít o krok dál. Věříte ve stabilitu největších světových společností? Investujte do nich. Nebo naopak čekáte boom rozvojových trhů? Tak se na ně zaměřte. Myslíte na budoucnost planety? Mnoho společností také, stačí zvolit vhodnou strategii a nebudete se muset bát, že dáváte svoje peníze korporacím, které budou mít na svědomí další ropnou skvrnu či kácení pralesů. V sérii článků představujeme investiční strategie, které pro vás Portu připravilo.

Představení strategie: Asie – Pacifik
Představení strategie: Odpovědná budoucnost
Představení strategie: Akciové nebe
Představení strategie: Technologický pokrok

Světová špička – modré žetony z celé zeměkoule

Už jsme tu měli to nejlepší ze tří kontinentů. Ale co takhle nejlepší akcie ze všech kontinentů? Přesně takovou geografickou diverzifikaci nabízí Světová špička. ETF v této strategii sledují indexy těch největších společností nejen z Asie, Evropy a Ameriky, ale i z menších trhů na dalších kontinentech.

Americké akcie jsou akcie největších společností ze Spojených států amerických, které najdeme v populárním indexu S&P 500. Je tu prakticky každá velká americká společnost, která vás napadne. Microsoft, Apple, Google, Amazon, Coca-cola. A protože jde o Američany, mají svých největších společností rovnou 500. Přesto se každá z nich opravdu dá považovat za obří a velice úspěšnou.

Asijské akcie ve formě slušného balíku více než 850 společností přínášejí investici do devíti asijských zemí. Kromě čínských internetových gigantů Tencent a Alibaba tu najdeme korejský Samsung, taiwanský TSMC či indickou Reliance Industries, konglomerát, který jako první indická společnost překonal tržní kapitalizaci 100 miliard dolarů.

Evropské akcie jsou nám geograficky nejblíže a najdeme mezi nimi jména, která rezonují stejně jako jejich americké protějšky. Proti Boeingu tu stojí Airbus, proti General Motors pak Volkswagen Group. Dohromady je tu padesát společností, výběr je tedy oproti americkým dost úzký, o to více se dají tyto akcie považovat za opravdu výběrové a kvalitní.

Akcie rozvojových zemí dodávají do strategie zajímavé rozvojové trhy z celého světa. Kromě asijských, které vesměs najdeme již v asijských akciích, se tu objevují společnosti z Afriky, třeba jihoafrická Naspers, která se zaměřuje na internetové služby a má mimo jiné největší podíl v čínském gigantovi Tencent, nebo z Jižní Ameriky, například mexický mobilní operátor América Móvil, který patří mezi deset největších operátorů na světě. Z dalších zemí, které akcie rozvojových zemí do strategie přinášejí, jmenujme Rusko a jeho největší akciovku Gazprom.

Tichomořské akcie přicházejí s posledním dílkem skládačky. Kromě toho, že i tady najdeme země asijské (Hong Kong a Singapur), nám tichomořské akcie přinášejí možnost investovat do australských a novozélandských firem. Z Austrálie stojí za zmínku CSL Limited, biotechnologická společnost s více než stoletou tradicí, která při pandemii v roce 2009 jako první na světě vyvinula vakcínu proti prasečí chřipce. Na Novém Zélandu potom najdeme zajímavou společnost The a2 Milk Company, která se zaměřuje na produkci mléka bez proteinu A1, který je podle nich zdraví škodlivý. Zda je to pravda, nevíme, společnost je to každopádně úspěšná. A pokud vám to zní málo blue chipově, vězte, že z novozélandských společností je tu i Auckland International Airport, největší letiště na Novém Zélandu.

I při investici do této strategie nechává Portu dvě procenta v hotovosti, stejně jako je tomu u všech dalších strategií a portfolií. Ta slouží k zajištění likvidity pro běžné operace s investorovými aktivy. Portu totiž vámi zvolenou strategii volitelně rebalancuje, zajišťuje proti kolísání české koruny, stará se o dividendy či úschovu cenných papírů. Hotovostní složka zajišťuje, že se strategií může Portu pracovat například bez časté nutnosti prodávat instrumenty, což může mít nežádoucí daňové dopady.

U této strategie není moc co dál popisovat. Jde o to nejlepší z celého světa, od Spojených států po Rusko, od Finska po Austrálii. Pokud rádi investujete do akcií a nemůžete se rozhodnout, jaký sektor či oblast si vybrat, je Světová špička ideálním řešením. Obsahuje všechny sektory ze všech oblastí světa, jednotlivé společnosti v ní spojuje jen jedna věc – jsou těmi nejlepšími ve svém oboru.

——————–

Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?

– Článek není investičním doporučením
– Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
– Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
– Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
– Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás dostupné tématické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 5,25 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Grafy, které se hodí znát

Grafy jsou nedílnou součástí života každého dobrého investora. Bez grafů by byl každý z nás