Search
Close this search box.

FinTech review – Nová burza v USA a další FinTechy novinky

fintech-review-06-07

Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇

Americký Texas plánuje vlastní burzu

Co se stalo:

Skupina TXSE, za níž stojí společnost BlackRock a Citadel Securities, plánuje v Dallasu založit novou Texaskou burzu cenných papírů. Ta se bude snažit přilákat globální společnosti a chce konkurovat zavedeným americkým burzám New York Stock Exchange a Nasdaq. Nově vzniklá skupina TXSE oznámila, že ještě letos hodlá podat žádost o registraci u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Skupinu podporují více než dvě desítky investorů s finančními prostředky ve výši 120 milionů dolarů.

Co to znamená:

Od 90. let 20. století se počet amerických společností, které jsou veřejně obchodované, snížil na polovinu. V roce 1996 byly na amerických burzách akcie 8 000 firem, do současnosti se ale jejich počet snížil na pouhých 3 700. Nejde o to, že by v Americe bylo o polovinu méně společností než před 30 lety. Firmy ale stále častěji zůstávají v soukromém vlastnictví, z velké části mimo pozornost veřejnosti a trhů.

Dvě nejoblíbenější americké burzy se nacházejí v New Yorku, po celé zemi lze ale nalézt přibližně 13 burz včetně burzy ve Filadelfii nebo Miami.

Další FinTech zprávy

Nový bankomat zvládne přijímat vklady pro různé banky. První „super-bankomat“ je již v provozu v Atherstone ve Warwickshire ve Velké Británii. Další bankomaty mají být brzy testovány i jinde. Služba je mířena hlavně na malé podnikatele, kteří kvůli zmenšujícím se sítím bankovních poboček čelí nutnosti dlouhých cest v případě, že chtějí vybrat nebo vložit na svůj účet hotovost.

Katarská centrální banka spouští vlastní digitální měnu. Tamní projekt digitální měny centrální banky (CBDC) má několik kroků, v tom prvním bude digitální měna sloužit k vypořádávání plateb mezi domácími a zahraničními bankami. Do projektu má být zapojena i umělá inteligence, přičemž cílem má být především zjednodušení převodu finančních prostředků a zvýšení likvidity.

Hackeři mají mít údaje o bankovních účtech 30 milionů klientů banky Santander. Začátkem května banka Santander potvrdila, že únik dat u poskytovatele třetí strany odhalil některé údaje jejich klientů a zaměstnanců. Tyto údaje mají být nyní na prodej na anonymním hackerském tržišti s nabídkovou cenou 2 milionů dolarů.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,75 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

oprava auta

Náhody se dějí

Jaká je šance, že se vám do konce měsíce rozbije auto? Moc velká ne. A

portu-crypto-nl-17-tiny

#7 – Konec podvodníkům

Vítejte u dalšího vydání Portu Crypto newsletteru, ve kterém si vysvětlíme, co stálo za jízdou

1 mld. eur Portu

Portu spravuje svým uživatelům více než miliardu eur

Po letošních pátých narozeninách, prvenství v soutěži Zlatá koruna a čerstvému titulu Fintech roku 2023 v Portu slavíme další důležitý milník, a to překročení hranice 1 miliardy eur pod správou.

Je čas koupit Lancii?

Italská značka Lancia má velmi bohatou historii a vždy byla inovátorem, překvapujícím svět neotřelými technologickými řešeními. Proč zůstala

Co je akcie?

Asi každý někdy v životě slyšel pojem akcie. A velká část z vás bude mít ponětí, o co se jedná.