Přinášíme vám shrnutí těch nejzajímavějších novinek ze světa FinTechu z uplynulého týdne. 👇
Americký Texas plánuje vlastní burzu
Co se stalo:
Skupina TXSE, za níž stojí společnost BlackRock a Citadel Securities, plánuje v Dallasu založit novou Texaskou burzu cenných papírů. Ta se bude snažit přilákat globální společnosti a chce konkurovat zavedeným americkým burzám New York Stock Exchange a Nasdaq. Nově vzniklá skupina TXSE oznámila, že ještě letos hodlá podat žádost o registraci u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Skupinu podporují více než dvě desítky investorů s finančními prostředky ve výši 120 milionů dolarů.
Co to znamená:
Od 90. let 20. století se počet amerických společností, které jsou veřejně obchodované, snížil na polovinu. V roce 1996 byly na amerických burzách akcie 8 000 firem, do současnosti se ale jejich počet snížil na pouhých 3 700. Nejde o to, že by v Americe bylo o polovinu méně společností než před 30 lety. Firmy ale stále častěji zůstávají v soukromém vlastnictví, z velké části mimo pozornost veřejnosti a trhů.
Dvě nejoblíbenější americké burzy se nacházejí v New Yorku, po celé zemi lze ale nalézt přibližně 13 burz včetně burzy ve Filadelfii nebo Miami.
Další FinTech zprávy
Nový bankomat zvládne přijímat vklady pro různé banky. První „super-bankomat“ je již v provozu v Atherstone ve Warwickshire ve Velké Británii. Další bankomaty mají být brzy testovány i jinde. Služba je mířena hlavně na malé podnikatele, kteří kvůli zmenšujícím se sítím bankovních poboček čelí nutnosti dlouhých cest v případě, že chtějí vybrat nebo vložit na svůj účet hotovost.
Katarská centrální banka spouští vlastní digitální měnu. Tamní projekt digitální měny centrální banky (CBDC) má několik kroků, v tom prvním bude digitální měna sloužit k vypořádávání plateb mezi domácími a zahraničními bankami. Do projektu má být zapojena i umělá inteligence, přičemž cílem má být především zjednodušení převodu finančních prostředků a zvýšení likvidity.
Hackeři mají mít údaje o bankovních účtech 30 milionů klientů banky Santander. Začátkem května banka Santander potvrdila, že únik dat u poskytovatele třetí strany odhalil některé údaje jejich klientů a zaměstnanců. Tyto údaje mají být nyní na prodej na anonymním hackerském tržišti s nabídkovou cenou 2 milionů dolarů.