Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.
- Křišťálová Lupa 2018: Projektem roku je Kingdom Come, osobností Jindřich Šídlo. Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 se předávaly již tradiční ceny českého internetu Křišťálová Lupa 2018. Projektem roku se stala počítačová hra Kingdom Come: Deliverance od českého vývojářského studia Warhorse Studio. V kategorii osobnost roku zvítězil Jindřich Šídlo, především díky satirickému pořadu Šťastné pondělí, který rovněž zabodoval v kategorii Online video. Úspěch slavila i internetová televize DVTV, která obhájila prvenství ve dvou kategoriích. Ze světa fintech zabodoval vstup české antivirové společnosti Avast na burzu v Londýně, který se umístil na 5.-6. místě v kategorii Projekt roku.
- Neil deGrasse Tyson: Elon Musk je pro lidstvo důležitější než Steve Jobs nebo Jeff Bezos. Podle amerického astrofyzika a známého popularizátora vědy Neila deGrasse Tysona je Elon Musk důležitější pro lidstvo než osobnosti jako Steve Jobs nebo Bill Gates. Mimo jiné říká „Elon Musk nám nedává jen další aplikaci, která bude skvělá na našich chytrých telefonech. Přemýšlí o společnosti, kultuře, jak se vzájemně ovlivňujeme, jaké síly musí nastat, abychom posunuli naší civilizaci do příštího století,“.
- Daně platí malé, ale školí zdarma. Google spouští web GrowWithGoogle.cz. Společnost Google začala sjednocovat své bezplatné kurzy, školení a nástroje pod jednou doménou. Bezplatnými programy (podle společnosti) prošlo již více než 55 tisíc Čechů, díky čemuž se Googlu podařilo přispět k růstu evropské ekonomiky.
- Ponožkoboty z Brna mají globální úspěch, bodují v Kataru, Koreji i USA. Slyšeli jste někdy o ponožkobotách Skinners osmadvacetiletého Petra Procházky z Brna? Za poslední dva roky se mu jich podařilo prodat již přes 150 tisíc párů zákazníkům z prakticky celého světa. Neobvyklý projekt mladého Čecha každým rokem roste a jen za loňský rok se mu podařilo dosáhnout obratu přes 50 miliónů korun.
- Česká služba na sdílení kol Rekola zažila rekordní rok. Má přes 170 tisíc uživatelů a spouští zimní provoz. Devět měst, 1 000 kol, necelých 5 000 výpůjček denně a více než 170 000 uživatelů. Tak by šla v číslech shrnout česká bikesharingová služba Rekola. Není tomu tak dávno co Rekola připravily překvapení v podobě nečekané expanze do Finska. Nyní překvapují i české uživatele nečekanou zprávou o zimním provozu. S tím se (alespoň pro teď) počítá v Praze, Brně a Olomouci.
- Řada slev na Black Friday je jen velmi zdánlivá, varuje Heureka. Dnes, v pátek 23.11.2018, vrcholí americký svátek slev Black Friday. Především internetové obchody slevy nabízejí již od začátku týdne, některé dokonce od začátku měsíce. Internetový srovnávač cen Heureka.cz však varuje, že většina slev je pouze fiktivních a uváděné slevy jsou nejčastěji na výprodejové zboží (starší modely mobilů, televizí a další elektroniky).
- Podívejte se na první reklamu, kterou vymyslela umělá inteligence. Ukazuje nový automobil Lexus ES. Luxusní automobilka Lexus ve spolupráci s IBM vytvořila reklamu, jejíž scénář sepsala umělá inteligence. Ta scénář vytvořila mimo jiné na základě analýzy těch nejúspěšnějších reklamních kampaní na vozy a luxusní značky za posledních 15 let. O finální doladění se postaral držitel Oscara z roku 1999 Kevin Macdonald.
- Nic než index. Jak tvůrci akciových indexů hýbou trhem. O tom jak důležité je místo v indexu ví společnost O2 své. V reakci na vyřazení z prestižního MSCI indexu poklesla hodnota akcí O2 o deset procent. Jak je to možné? Na indexy se dnes váže víc a víc investic. ETF, skrz které investujete mimo jiné u Portu, velmi často kopírují určitý investiční index a společnosti, které jsou součástí indexu získávají nezasloužený přísun peněz. V rukou tvůrců indexů se tak kumuluje nepřiměřená moc, díky které mohou firmy velmi výrazně oslabit. Na druhou stranu tak vzniká příležitost pro aktivní správce fondů, pro které vzniká více příležitostí pro dobrý obchod.
- Prvních 1000 kilometrů aneb Zážitky pražského elektrokoloběžkáře. Jiří Grund na serveru Lupa.cz popisuje své zkušenosti s elektrickými koloběžkami. Mimo jiné se vyjadřuje ke koloběžkám od společnosti Lime, které jsou trnem v oku většině obyvatel Prahy. Jak je to možné? Vinu nese samotná společnost Lime, která spíše než na běžné obyvatele zamířila svou cenovou politikou na turisty a z elektrických koloběžek vytvořila nové pražské Segwaye. Celý pokus působí odfláknutě a Praha se místo města budoucnosti stala spíš odkladištěm oježděných koloběžek.
- Interaktivní mapa kvality života: nastavte si vlastní kritéria a podívejte se, ve kterých obcích se dobře žije. Server iRozhlas.cz publikoval poměrně zajímavý model kvality života v ČR. Na základě 14 parametrů mezi které patří mimo jiné míra nezaměstnanosti, množství exekucí, či třeba rychlost internetu můžete porovnat kvalitu života v jednotlivých obcích Česka. Dle modelu se mají lidé nejlépe v „Vysočinsko-orlickém pásu“. Nejhůře se naopak mají v severních Čechách a na severní Moravě.