Search
Close this search box.

Fintech review – Předvánoční shon vrcholí a v Německu nejezdí Uber

Přinášíme vám deset předsvátečních zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Český start-up sledující nákupy v e-shopech nabral miliony na expanzi do zahraničí (E15.cz). Start-up Persoo nabízí personalizované vyhledávání, které podle chování zákazníka dokáže nabídnout produkty, u nichž je prý oproti běžnému vyhledávání až o desítky procent větší šance, že si je zákazník objedná. Desetimilionovou investici chce firma využít k expanzi do Evropy, už teď má klienty na Slovensku a brzy přídá Rumunsko.
  2. Drahé platby v eurech končí. Přichází velký třesk (Peníze.cz). Poplatky za převody v eurech byly k 15. prosinci zrušeny podobně jako roaming. Banky nedokázaly uspokojivě vysvětlit, proč si za převody v rámci EU účtují i stovky korun, a tak teď tyto platby musí stát stejně jako tuzemské – jsou tedy zdarma, případně s poplatkem do deseti korun.
  3. Soud v Německu zakázal Uber (Novinky.cz). Uber, který v Německu funguje výhradně na spolupráci s půjčovnami aut a jejich řidiči, nemá podle tamní vlády licenci pro provozovanou činnost. Uber má právní problémy takřka všude, kde působí, minulý měsíc mu například neobnovil provozní licenci Londýn.
  4. Vánoční šílenství přineslo rekord českého internetu. Alza minulý týden prodala zboží za téměř 1,5 miliardy korun (CzechCrunch.cz). Prodejem 2,2 milionu kusů zboží za 1,44 miliardy korun zaznamenala Alza nový rekord v české e-commerce. Kromě toho dosáhla i jednodenního rekordu, v pondělí prodala zboží za 263 milionů – meziročně jde o nárůst o víc než 20 milionů korun.
  5. Pošta zaručuje doručení do Vánoc u balíků podaných do 20. prosince (ČT24.cz). Potřebujete ještě objednat nějaké dárky? Pokud bude e-shop opravdu rychlý a podá balík na poštu ještě dnes, měl by vám do Vánoc přijít na výdejní místo. Pošta má limit podání zásilky nasazený později než konkurence, balíky podané 20. prosince slibuje dodat už jen DHL, ostatní přepravci stanovili dřívější termíny.
  6. Tři velké podvody s kryptoměnami v roce 2019. Jak se nenechat nachytat? (Lupa.cz). Falešné investiční platformy, phishingové útoky či Ponziho schéma. Takové pasti čekaly v letošním roce na nepozorné investory, kteří chěli proniknout do obchodování s kryptoměnami. Těžko říct, jestli po takové zkušenosti do světa kryptoměn ještě někdy zavítají.
  7. Piráti chtějí zrušit EET, obrátili se na Ústavní soud (ČeskéNoviny.cz). Ústavní soud už jednou zrušil zavedení třetí a čtvrté vlny EET a škrtl další ustanovení, elektronická evidence jako taková přetrvala. 73 opozičních zákonodárců se teď na Ústavní soud obrací s návrhem na zrušení novely zákona o EET, která je prý v rozporu s právem na informační sebeurčení a omezuje právo svobodně podnikat.
  8. Hitem letošních Vánoc jsou odložené platby. Jak na ně a vyplatí se? (iDnes.cz). Článek porovnává dva nejpopulárnější poskytovatele odložených plateb – Twisto a Mall Pay. Pro konzervativnější spotřebitele nabízí i přehled bankovních úvěrů a speciálních nabídek.
  9. Kvůli Vánocům se letos zadluží sedm procent Čechů. Třetina lidí si stále půjčuje peníze rizikově (iRozhlas.cz). Detailnější údaje o předvánočním zadlužení přináší Český rozhlas. Třetina zadlužených si podle výzkumu počíná rizikově, nezjišťují si detailní informace o úvěrech a přistupují na nevýhodné podmínky. Celá pětina zadlužených ještě nesplatila dluhy z minulých Vánoc. Pozitivní je, že dvě třetiny Čechů si zcela odmítají vzít kvůli svátkům půjčku.
  10. Zásilkovna před Vánoci zbořila všechny své rekordy. Za jediný den přepravila 379 tisíc zásilek (CzechCrunch.cz). Na rekordní sezoně pro e-commerce se svezla i Zásilkovna. Ta šlape na paty České poště, která přepravila za jeden den 450 tisíc zásilek. Pro zásilkovnu znamená číslo 379 tisíc téměř devadesátiprocentní nárůst oproti minulému roku, kdy přepravila v rekordní den 202 tisíc zásilek.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

šťastná holka

Lze za peníze koupit štěstí?

„Všechno, co se dá spravit penězi, je laciné,“ zní jeden z nesmrtelných citátů slavného německého

Na pivu s analytiky Portu

Na pivu s analytiky #4: Dubnový přehled

Čtvrtý díl měsíčního souhrnu z investičních parketů, financí a byznysu je tady! Analytický tým investiční platformy Portu ve složení Lukáš Raška, Marek Pokorný a Marek Malina vám budou každý měsíc přinášet shrnutí toho nejdůležitějšího. Kdo se tento měsíc nanominoval do žebříčku babrák měsíce?