Search
Close this search box.

Fintech review – zákaz koloběžek Lime, Revolutka zdarma

revolut

Přinášíme vám deset nejdůležitějších zpráv a událostí ze světa Fintech a ekonomiky tohoto týdne.

  1. Expobank jde do digitálního byznysu. Nakoupíte s ní bitcoiny a investice do startupů. Banka Expobank spustila v úterý novou platformu, prostřednictvím které budou moci klienti nakupovat bitcoiny, drahé kovy nebo investovat do startupů. Expobank není přímým poskytovatelem služeb, nýbrž zprostředkovatelem služeb 4 partnerů. Aktuálně spolupracuje s Allianz pojišťovnou (pojištění), Českou mincovnou (drahé kovy), Fundliftem (investice do startupů) a společností WBTCB (Bitcoiny). Služby jsou součástí NEO účtu, za který po prvních 2 bezplatných měsících zaplatíte 100 Kč měsíčně.
  2. Vyvzdoruje si Itálie rozpočet? Jestli ukáže Bruselu prostředníček, přijdou sankce, říká odborník. Evropská komise poprvé zamítla návrh rozpočtu jedné z unijních zemí. Nejedná se přitom o žádné velké překvapení. Itálie je druhou nejzadluženější zemí eurozóny (po Řecku) a představený rozpočet je trnem v oku Evropské komise. Populistická vláda Itálie v něm počítá s téměř 3% deficitem, který nijak nepomáhá ke snižování dluhu ve výši 133 % HDP (pro představu, dluh ČR se nyní pohybuje okolo 35 % HDP). Itálie má nyní 3 týdny na přepracování rozpočtu. Za svým rozpočtem si zatím stojí a bude zajímavé sledovat, zdali se podaří najít nějaký kompromis.
  3. E-shop About You nezvládl příchod na český trh. Internet zaplavily nespokojené reakce. Před dvěma týdny jsme psali o vstupu eshopu About You na český trh. Ten však od začátku provázejí potíže. Na facebookové stránce About You se nahromadilo takové množství negativních recenzí, že je samotný eshop musel zakázat. Nejčastějším problémem jsou extrémně dlouhé doby doručení a stav doručeného zboží. Šéf eshopu však tvrdí, že se jedná o několik jedinců a většina zákazníků je spokojená.
  4. Titul podnikatele století připadl Baťovi. Novodobí byznysmeni v anketě neuspěli. Tisícovka členů Hospodářské komory hlasovala o nejlepších podnikatelích za uplynulé století. Z 16 nominovaných kandidátů získal nejvíce hlasů Tomáš Baťa. Za sebou nechal zakladatele továrny Škoda, Emila Škodu a vynálezce Františka Křižíka. Do první desítky se probojovala pouze jedna žena. Módní návrhářka Hana Podolská. Většina podnikatelů první desítky se nedožila nástupu komunistické totality.
  5. Dieselová auta jsou ekologičtější než elektromobily, tvrdí nová studie. Německá konzultační společnost Berylls Strategy Advisors vydala studii, ve které upozorňuje na neekologičnost elektromobilů. Hlavním problémem je výroba lithium-iontových akumulátorů. Aby se elektromobily v některých zemích vyplatily, musí jezdit alespoň 10 let. Autoři studie také upozorňují na fakt, že většina elektřiny, kterou elektromobily spotřebovávají, je vyráběna v elektrárnách na neobnovitelné zdroje.
  6. Revolut otevírá pobočku v Praze a chystá účty s českými IBAN kódy pro zasílání výplaty a dalších plateb. Jeden z nejzvučnějších evropských startupů otevírá svou první pobočku v Česku. Z více než 3 milionů uživatelů je Čechů jen necelé procento. Lákadlem však může být chystaný účet s českým IBAN kódem, díky kterému bude možné si nechat posílat jakékoliv platby na svůj Revolut účet. A pokud přemýšlíte o tom, jestli Revolut zkusit, potěší vás akce, díky které získáte Revolut kartu až do 30. listopadu zdarma.
  7. Elon Musk splnil svůj slib, Tesla je v slušném zisku. Nemožné se stalo realitou. Tesla Elona Muska dosáhla třetího ziskového čtvrtletí ve své 15leté historii. Především díky Modelu 3 se Tesle podařilo téměř zdvojnásobit příjmy oproti minulému čtvrtletí. Odměnou je zisk přesahující 300 miliónů dolarů. Experti se však shodují, že Tesla stále nemá vyhráno. Jedním z důvodů je desetimiliardový dolarový dluh.
  8. Elektrokoloběžky Lime dočasně zmizí z Prahy 2. Ohrožovaly chodce, říká radnice. Nazelenalé koloběžky rozdělují Prahu. Ani ne měsíc po jejich premiéře se zdá, že odpůrců je podstatně více než zastánců. Hlavním problémem je neukázněnost ze strany uživatelů. Naprostá ignorace helem se ukázala jako nejmenší problém. Větším neduhem je nahodilé odkládání koloběžek a jízda po chodníku, která obtěžuje jak místní, tak turisty. Trpělivost došla Praze 2, která své území nechala (dočasně) odstřihnout od zbytku Prahy. Od čtvrtka tak v aplikaci patří Praha 2 do červené zóny, ve které je zakázané elektrickou koloběžku odložit.
  9. Církev vytvořila vlastní hru Pokémon Go, umožňuje chytit třeba Mojžíše. Církevní napodobenina slavné hry Pokémon Go dorazila ve středu jak na Google Play, tak na App Store. Místo Pokemonů chytají hráči své svaté, jejichž důvěru získají zodpovězením náboženských otázek. Aplikace pod názvem Follow JC (Jesus Christ) Go! je dostupná pouze ve španělštině. Další jazykové mutace (včetně angličtiny) však můžeme očekávat v rámci několika týdnů. Kromě požehnání samotného papeže Františka měli autoři k dispozici i více než desetimilionový rozpočet.
  10. Odvrácená strana San Franciska. Jak ajťáci překračují bezdomovce. Michael Mareš z Forbesu přibližuje odvrácenou stranu San Franciska. Upozorňuje na to, že San Francisko nejsou jenom nablýskané centrály těch nejznámějších firem. Pomyslné nůžky nerovnosti jsou zde totiž rozevřené na doraz. Hlavní třída San Franciska je prý neuvěřitelným zážitkem i pro Pražany zocelené každodenním průchodem Sherwoodu (Vrchlické sady). Hlavní příčinou jsou právě technologické firmy, jejichž nastěhování způsobilo extrémní nárůst cen nemovitostí. Bydlení se stalo nedostupné nejen pro nižší, ale i střední třídu obyvatelstva.

Nejnovější články

Vaše peníze mají na víc

Budujte své bohatství s Portu. Volnou hotovost zhodnocujte s úrokem 4,3 % ročně a k tomu investujte dlouhodobě do portfolií ušitých vám na míru.

Doporučujeme

Jak ušetřit peníze každý den

Vůbec nezáleží na tom, v jaké finanční situaci se člověk nachází, aby mohl začít rozumně spravovat své peníze.

Investice do vína

Investice do francouzských vín

V Portu Gallery podcastu jsme tentokrát přivítali someliéra a odborníka na víno Víta Bartoška, aby nám představil svět